کشته شدن ۴ مهاجم به رئیس جمهوری هائیتی در درگیری با پلیس

تهران-ایرنا- نیروهای امنیتی هائیتی در ساعات پایانی روز چهارشنبه با افراد متهم به ترور جوونل موئیز، رئیس جمهوری این کشور درگیر شدند و در این درگیری ۴ فرد مسلح کشته و ۲ نفر دیگر بازداشت شدند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از "رویترز"، لئون چارلز رییس پلیس هائیتی گفت: پلیس ۴ "مزدور" را کشته است و دو نفر دیگر را بازداشت کرده است.  
وی افزود: این افراد زمانی که صحنه جرم را ترک کردند توسط پلیس محاصره شدند. درگیری با این افراد تا ساعات پایانی روز چهارشنبه به طول انجامید. پلیس تا زمانی که این افراد را به سزای اعمالشان برساند، آسوده نخواهد نشست.  
بویچیت ادموند سفیر هائیتی در آمریکا در مصاحبه با رویترز اعلام کرد که مهاجمان با لباس اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا وارد خانه رییس جمهور شده‌اند و به زبان‌های انگلیسی و اسپانیایی مسلط بوده‌اند. آن‌ها مزدوران خارجی و قاتلان حرفه‌ای هستند.  
در پی کشته شدن جوونل موئیز رئیس جمهوری هائیتی و همسرش در حمله مسلحانه افراد ناشناس به اقامتگاه خصوصی آنان، دولت این کشور حوزه کارائیب با اعلام وضع فوق العاده، فرودگاه این کشور را تعطیل کرد.  
موئیز چهل و دومین رئیس جمهوری هائیتی، سه شنبه شب به وقت محلی در حمله مسلحانه افراد ناشناس اسپانیولی زبان به شدت مجروح و سپس خبر کشته شدن وی و مارتیه ماری اتین ژوسف همسرش تائید شد
هائیتی از فقیرترین و خشن‌ترین کشورهای جهان، علاوه بر بحران اقتصادی و خرابی و مرگ و میرِ ناشی از توفان‌های سهمگین استوایی٬ از بیش از یک سال پیش، درگیر اختلافات شدید سیاسی است.  این کشور با حدود ۲۸ هزار کیلومتر مربع وسعت و ۱۲ میلیون نفر جمعیت،  بخشی از جزیره هیسپانیولا در دریای کارائیب در امریکای لاتین را تشکیل می‌دهد و پایتخت آن، شهر بندری «پورتوپرنس» است. بیش از شصت درصد ساکنان هائیتی با کمتر از ۲ دلار در روز امرار معاش می‌کنند.  
انتخابات ریاست جمهوری در پاییز سال ۲۰۱۵ به دلیل برخی تخلفات باطل شده بود تا سرانجام در پاییز سال ۲۰۱۶ یعنی پس از یک سال رایزنی برگزار شود. بر اساس نتایج نهایی اعلام شده در تارنمای شورای موقت ستاد انتخابات هائیتی٬ موئیز بازرگان ۴۸ ساله،  از اقلیت کوچک و ثروتمند این جامعه،  بیش از ۵۵ درصد آراء را کسب کرده، در حالی که تنها ۲۱ درصد از واجدین شرایط رای در انتخابات شرکت کرده بودند.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha