رئیس کل دادگستری کرمانشاه: در تمام پرونده‌ها سازش در اولویت قرار گیرد

کرمانشاه - ایرنا - رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه خطاب به قضات کنگاور با تاکید بر لزوم کاهش تعداد پرونده‌های موجود دستگاه قضایی شهرستان، گفت: در مسیر رسیدگی به پرونده‌ها سازش را در اولویت کار خود قرار دهید.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا؛ «پرویز توسلی زاده» در نشستی با قضات و کارکنان شهرستان کنگاور در دادگستری این شهرستان با تأکید بر اینکه برای پیشرفت نیازمندیم برنامه محور باشیم به برنامه ۱۵ بندی ابلاغی استان به شهرستانها اشاره کرد و افزود: این برنامه یکی از جامع ترین برنامه هایی است که حرکت در چارچوب آن می تواند به توسعه و پیشرفت بیانجامد.

وی با تشریح هر یک از بندهای ۱۵ گانه این برنامه به رئیس دادگستری و قضات توصیه کرد: پرونده های به ظاهر کم اهمیت را جدی بگیرید چرا که غفلت از این پرونده ها می تواند به مراتب به اختلافات مهمتری منجر شود.

رئیس کل دادگستری با تأکید دوباره بر اینکه باید پرونده ها را مدیریت کرد تا به جرائم مهمتر نیانجامد خاطرنشان ساخت: تمام دعاوی حقوقی و بسیاری از دعاوی کیفری می شود و می توانند به سازش منجر شوند.

وی گفت: سازش در هر پرونده می تواند از شکل گیری پرونده های دیگر جلوگیری کند و البته این شیوه ریشه اختلافات را در بین مردم از بین می برد.

این مقام قضایی در ادامه سخنان خود با اشاره به تشکیل ستاد صبر در مرکز استان و شهرستان ها یادآور شد: تشکیل این ستاد در شوراهای حل اختلاف نشان از این دارد که تفکر به سمت مصالحه است و این شیوه می تواند بسیاری از مراجعات به دادگستری را کاهش دهد.

وی در عین حال تأکید کرد: باید پرونده های مهم را به جدیت پیگیری و مدیریت کرد و با آنها برخورد بازدارنده انجام داد.

توسلی زاده در ادامه با اشاره به برنامه ملاقات‌های مردمی و مزیت های ناشی از این کار گفت: کمترین مزیت این کار و در دسترس بودن مردم این است که می شود در جریان مشکلات مردم و جامعه قرار گرفت. بنابراین هرگز فاصله ای میان خود و مردم ایجاد نکنید و از رابطه نزدیک و موثر با مردم استقبال کنید.

وی تاکید کرد: جدای از آنچه گفته شد ما وظیفه داریم خدمتگزار مردم باشیم و رضایت مردم، به یقین برکت در کار ایجاد خواهد کرد.

انجام کارهای قضایی با فناوری‌های روز

رئیس کل دادگستری با اشاره به بکارگیری خدمات الکترونیک در حوزه آمار و انفورماتیک تأکید کرد: اکنون در دستگاه قضایی بیشتر کارها بر اساس فناوری نوین انجام می شود و همه قضات و کارمندان باید خود را با این فناوری ها تطبیق داده و از آن استفاده حداکثری نمایند.

توسلی زاده خطاب به قضات و کارکنان حوزه قضایی کنگاور گفت: ما نیازمندیم با هم همفکری داشته باشیم و شما به بدنه دادگستری افکار جدید تزریق کنید و از مجموع این افکار بتوانیم بهترین شیوه مدیریتی را در همه بخش ها بکار گیریم. بنابراین بیش از هر زمانی نیازمند تولید فکر ناب و نو در همه عرصه ها هستیم و ما از تمامی این افکار به بهترین شکل استفاده و استقبال خواهیم کرد.

رئیس دادگستری شهرستان کنگاور نیز در این جلسه با اشاره به برخی مشکلات این حوزه از جمله کمبود کادر قضایی و اداری گفت: در گذشته چند نفر از مجموعه قضایی و اداری بدون جایگزین خارج شده اند و این موضوع مشکلات را زیاد کرده است.

«صادق تاری وردی» افزود: برخی دیگر از مشکلات مربوط به رفاهیات است که انتظار داریم در بخش تعاونی مسکن این مجموعه نیز دیده شود.

وی ادامه داد: باوجود تمامی این مشکلات روند دادگستری شهرستان همواره رو به جلو و رو به رشد بوده است و در بخش های قضایی، عمرانی و فرهنگی کارهای بسیار خوبی انجام شده است.

در این دیدار به پیشنهاد رئیس دادگستری شهرستان کنگاور از هفت نفر از کارمندان نمونه در حوزه های مختلف از جمله سمپ و در راستای حفظ شأن و کرامت کارکنان با اهدای لوح و هدایایی تقدیر به عمل آمد.

افتتاح ستاد مصلحین در مسجد امیرالمومنین(ع)

رئیس کل دادگستری با حضور در مسجد حضرت امیرالمومنین (ع) شهرستان کنگاور شعبه ای از ستاد مصلحین را به منظور ایجاد صلح و سازش و با محوریت ائمه جمعه و تعامل میان دادگستری و مساجد سطح شهر افتتاح کرد.

بازدید از تمامی شعب شوراهای حل اختلاف شهرستان کنگاور از دیگر برنامه های رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه بود.

در این بازدید رئیس کل دادگستری استان ضمن افتتاح انجمن حمایت از زندانیان در ساختمان شوراهای حل اختلاف با اشاره به رسالت اصلی شوراهای حل اختلاف که همان ایجاد مصالحه است تأکید کرد تا جایی که ممکن است پرونده ها را به سازش بکشانید و در این راه از ظرفیت های مردمی و معتمدین بیشترین استفاده را داشته باشید.

از دیگر اقدامات و برنامه های بازدید در شهرستان کنگاور افتتاح شعبه ای دیگر از ستاد صبر در ورزشگاه این شهرستان به منظور رسیدگی و حل اختلاف در حوزه ورزش و جوانان بود.

بازدید از زندان مرکزی شهرستان کنگاور از دیگر برنامه ها بود که در این دیدارها بر کاهش جمعیت کیفری و استفاده از مجازات های جایگزین حبس و برخورد با جرائم مهم تأکید شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha