بورس باید به مرجع قیمت تبدیل شود

مشهد- ایرنا- مدیر توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران گفت: باید بازار بورس کالای ایران را به مرجع قیمت تبدیل کنیم و در حوزه کالای زعفران، مشارکت تولیدکننده و صادرکننده زعفران با بازار بورس سبب ایجاد مرجعیت قیمت می شود.

جواد فلاح عصر چهارشنبه در نشست با تولیدکنندگان و صادرکنندگان زعفران کشور افزود: یکی از مهمترین هدف های بورس کالا در دنیا مرجعیت قیمت است و با توجه به نوسانات قیمت زعفران در بازار بورس، روزی می‌توانیم در صنعت بورس زعفران موفق شویم که زعفران هم مرجعیت قیمت داشته باشد.
وی ادامه داد: در این راستا با مشورت هایی که با وزارت جهاد کشاورزی و صاحبنظران حوزه زعفران صورت گرفته به این نتیجه رسیدیم که یک نمونه  زعفران با دارا بودن استاندارد و خصوصیات شیمیایی زعفران‌ را برای تولیدکننده و صادرکننده در نظر بگیریم.
مدیر توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران گفت: این کار باعث می‌شود کشاورزان به سوی تولید زعفران استاندارد سوق یابند و زمینه ایجاد اطمینان از کیفیت کالا برای جذب بازرگان و صادرکننده واقعی فراهم شود.
وی افزود: همچنین در راستای  استاندارد سازی کیفیت زعفران، نظارت بر کار خرید و تحویل زعفران استاندارد از سوی انبارهای زعفران بازار بورس صورت می‌گیرد و انباردار موظف است در صورت اعتراض خریدار به  عدم تطبیق کیفیت زعفران با  زعفران استاندارد، این اعتراض را به بازار بورس کالای ایران برساند و در تحویل زعفران استاندارد به خریدار، اقدام نماید.
فلاح با بیان اینکه هدف از این بازار بورس ایفای نقش اجتماعی در بخش کشاورزی و کمک به حوزه زعفران در بازار بورس است، ادامه داد: همچنین در راستای حمایت از کشاورزان حوزه زعفران، تصمیم داریم با همکاری جهاد کشاورزی و بانک کشاورزی و بانک آینده، کشاورزان با توجه به میزان زعفرانی که به انبار زعفران بازار بورس کالای ایران تحویل می‌دهند تسهیلات و وام دریافت کنند.
وی گفت: برای جلوگیری از نوسانات قیمت کالا در بازار بورس، واحد نظارت بر بازار با بررسی ها و نظارت هایی که انجام می‌دهد جلو دستکاری قیمت کالا را گرفته و تعادل قیمت را در بازار ایجاد می‌کند.

مدیر توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران افزود: اگر بازار بورس کالای ایران غنی شود و کشاورز به عنوان تولید کننده و بازرگان و خریدار صادر کننده واقعی جذب این بازار شوند بازار بورس کالا به تعادل رسیده و نوسانات قیمت از بین می‌رود و از سوء استفاده دلالان جلوگیری می‌شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha