آغاز پیکارهای کشتی المپیک از ۱۰ مرداد؛ گوش‌شکسته‌ها چشم امید ملت

تهران - ایرنا - پیکارهای کشتی در بازی‌های المپیک توکیو از ۱۰ مرداد با مبارزه وزن‌های ۶۰ و ۱۳۰ کیلوگرم آغاز می‌شود و «علیرضا نجاتی» و «امین میرزازاده» به عنوان نخستین نمایندگان کشورمان باید به مصاف رقبا بروند و امیدواریم که بتوانند چراغ اول مدال کشتی را در المپیک روشن کنند.

به گزارش ایرنا، علیرضا نجاتی در وزن ۶۰ کیلوگرم، محمدرضا گرایی در وزن ۶۷ کیلوگرم، محمدعلی گرایی در وزن ۷۷ کیلوگرم، محمدهادی ساروی در وزن ۹۷ کیلوگرم و امین میرزازاده در وزن ۱۳۰ کیلوگرم ۵ نماینده کشتی فرنگی ایران در بازی‌های المپیک توکیو هستند.

رقابت‌های وزن ۶۰ و ۱۳۰ کیلوگرم کشتی فرنگی روزهای ۱۰ و ۱۱ مرداد و مسابقات وزن‌های ۷۷ و ۹۷ کیلوگرم هم در روزهای ۱۱ و ۱۲ مرداد برگزار می‌شود. ایران در وزن ۸۷ کیلوگرم نماینده ندارد و در وزن ۶۷ کیلوگرم محمدرضا گرایی در روزهای ۱۲ و ۱۳ مردادماه به روی تشک خواهد رفت.  

با توجه به تمرینات چند ماه گذشته و تورنمنت‌های مختلفی که فرنگی‌کاران در چند ماه گذشته در آن حضور داشتند، امید زیادی به موفقیت این تیم در المپیک توکیو است، هر چند پیش از آغاز مسابقات بزرگی همچون المپیک بالا بردن سطح توقعات به نوعی سمی برای نمایندگان کشورمان محسوب می‌شود اما خواسته یا ناخواسته هر ۱۱ نماینده کشتی کشورمان در توکیو وظیفه خطیری برعهده دارند.

کما اینکه مسابقات کشتی در المپیک با مبارزه‌های کشتی فرنگی آغاز خواهد شد و «محمد بنا» به عنوان یکی از سرمربیان موفق سال‌های اخیر جهان، خود به مسوولیت سنگین کشتی واقف است و به طور حتم انتظارات از کشتی نیز بالاست.

اما محمدعلی گرایی و محمدهادی ساروی دو فرنگی‌کار پرامید کشورمان نیز روزهای ۱۱ و ۱۲ مرداد قرار است به روی تشک بروند. فرنگی‌کارانی که چشم به مدال‌های المپیکی آنان دوخته‌ایم.

محمدعلی گرایی در وزن ۷۷ کیلوگرم در سیستم رنکینگ اتحادیه جهانی کشتی بعد از تاماش لورینچ (مجارستان)، آلکس کسیدیس (سوئد) و کاراپت چالیان (ارمنستان) در رده چهارم قرار گرفت. محمدهادی ساروی نیز در وزن ۹۷ کیلوگرم بعد از موسی اولویف (روسیه) و آرتور الکسانیان (ارمنستان) در رده سوم این وزن قرار دارد.

فرنگی‌کاران این روزها مراحل پایانی اردوهای خود را پشت‌سر می‌گذارند. اردوی فعلی تیم ملی از ۱۱ تیر آغاز و تا ۲۲ تیر ماه ادامه خواهد داشت و ملی‌پوشان پس از چند روز استراحت که البته به نظر می‌رسد به صورت قرنطینه و در یکی از مناطق خوش آب و هوای تهران است استراحت خواهند کرد و بعد از آن وارد آخرین مرحله اردو خواهند شد تا پس از آن عازم توکیو شوند.

المپیک آغاز مدال‌آوری در بزرگسالان

«محمد هادی‌ساروی» نماینده وزن ۹۷ کیلوگرم تیم ملی کشتی فرنگی در المپیک توکیو گفت: حضور در اردوهای تیم ملی، کمک بسیار زیادی به من کرد تا بتوانم از لحاظ فنی و جسمانی به شرایط مطلوبی برسم. پس از اینکه تمرینات و مسابقات کشتی به دلیل شیوع ویروس کرونا به مدت ۷ ماه تعطیل بود، از لحاظ جسمانی و فنی کمی افت کردیم اما در ادامه با دوراندیشی که از سوی فدراسیون کشتی انجام شد، توانستیم دوازده مرحله اردوی بسیار خوب را زیر نظر کادر فنی مجرب برگزار کنیم تا به یک آمادگی مطلوب برسیم.

وی ادامه داد: در انتخابی تیم ملی که برای مسابقات جهانی صربستان برگزار شد، عنوان نخست را کسب کردم.  در صربستان  با توجه به اینکه تازه تمرینات آماده‌سازی را شروع کرده بودم، با شکست «کریل میلوف» نایب قهرمان جهان از بلغارستان، موفق به کسب مدال برنز شدم، البته کشتی نزدیکی را نیز با قهرمان جهان یعنی «موسی اولویف»  از روسیه داشتم. بعد از آن نیز با حضور در مراحل مختلف اردویی، بعنوان نماینده ایران در مسابقات کسب سهمیه المپیک در کشور قزاقستان به میدان رفتم که در آنجا نیز با نتایج عالی حریفان خود را از پیش رو برداشتم و صاحب مدال طلا شدم.

دارنده مدال طلای آسیا ادامه داد: با صلاحدید کادر فنی راهی جام پیت لازینسکی لهستان شدم که حریفان خود را با امتیاز عالی شکست دادم و در مبارزه فینال نیز مقابل «مهدی بالی» دیگر نماینده کشورمان پیروز شدم.

وی ادامه داد: حضور «محمد بنا» بعنوان پرافتخارترین مربی کشتی فرنگی ایران، انگیزه لازم را به ما می‌دهد که به خودباوری کامل رسیده و نهایت تلاش خود را برای کسب مدال طلا در المپیک انجام دهیم. البته در کنار این مرد بزرگ، مربیان دیگر نیز تمام تلاش خود را برای موفقیت ما می‌کنند و از زحمات «رسول جزینی» مربی سنگین وزن‌های تیم‌های ملی نیز که تمرینات اختصاصی را برای ما در نظر می‌گیرد، تشکر می‌کنم.

ملی‌پوش وزن ۹۷ کیلوگرم یادآور شد: نخستین تجربه بزرگ من در رده سنی بزرگسالان، مسابقات جهانی ۲۰۱۹ قزاقستان بود که با توجه به کم‌تجربگی و جوان بودن، نتوانستم به نتایج دلخواه خود برسم. در حال حاضر این شانس را دارم که بعنوان دومین تجربه خود در المپیک توکیو به میدان بروم و قصد دارم که از فرصت بدست آمده نهایت استفاده را کرده و کشتی مازندران و آمل را پس از «قاسم رضایی»  صاحب دومین طلای المپیک کنم.  کار من تازه شروع شده و امیدوارم که المپیک آغازی برای مدال‌آوری من در رده سنی بزرگسالان باشد.

فقط به طلا فکر می‌کنم

«محمدعلی گرایی» نماینده وزن ۷۷ کیلوگرم تیم ملی کشتی فرنگی در المپیک توکیو نیز گفت: شرایط اردوها نسبت به قبل خیلی بهتر شده و خانه کشتی شهید «مصطفی صدرزاده» امکانات خوبی دارد. در چند سال گذشته تمرینات تیم ملی به صورت منظم، دقیق و اصولی برگزار شده و نتایج فرنگی کاران در مسابقات بین‌المللی نشان از این دارد که سطح کشتی فرنگی ایران در دنیا رشد داشته است.

دارنده ۲ مدال برنز جهان در مورد عملکردش در تورنمنت اوکراین گفت: زمانی که در این مسابقات حضور یافتیم به دلیل نوع تمرینات آمادگی بالایی نداشتم اما توانستم کشتی‌های خوبی بگیرم.

وی در مورد تغییر قوانین کشتی فرنگی اظهار داشت: در مسابقات اوکراین برای من خاک سوم اتفاق نیافتاد اما هم روی خاک و هم روی سرپا کار می‌کنم تا بتوانم در هر شرایطی مقابل حریفان قرار بگیرم. در حال حاضر نگاهم فقط به المپیک و کسب نتیجه است.  صد درصد به مدال طلا فکر می‌کنم و هر زمان که به میدان مبارزه رفته‌ام هدفی جزء کسب مدال طلا نداشتم.  در واقع به نام‌ها نگاه نمی‌کنم،  فقط دنبال کشتی گرفتن و پیروزی هستم.

گرایی در مورد اینکه می‌تواند به همراه برادرش در المپیک توکیو تاریخ‌ساز باشد گفت: قول دادن در این باره سخت است اما هم من و هم محمدرضا تلاش می‌کنیم که بهترین نتیجه را بگیریم و تاریخ‌ساز باشیم. روی حریفانم شناخت دارم. تمامی کشتی‌گیران حاضر در المپیک مطرح، مدال‌دار و خوب هستند.  من هم کشتی‌گیر کم تجربه‌ای نیستم و در چندین رقابت جهانی شرکت کرده‌ام.

آغاز پیکارهای کشتی المپیک از ۱۰ مرداد؛ گوش‌شکسته‌ها چشم امید ملت

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha