افزایش بهای بنزین در آمریکا؛ رکورد هفت ساله شکسته شد

تهران- ایرنا- شبکه خبری سی.بی.اس نیوز از افزایش هزینه سوخت در آمریکا با توجه به بالارفتن جهانی بهای انرژی خبر داد و نوشت: افزایش قیمت کنونی بنزین در آمریکا در هفت سال گذشته بی سابقه بوده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از تارنمای این شبکه خبری آمریکا، رانندگان آمریکایی احتمالا باید منتظر افزایش بیشتر بهای انرژی دستکم تا پایان ماه اوت (شهریور) باشند. در حال حاضر متوسط بهای بنزین در سراسر کشور به ۳.۱۳ دلار در هر گالن رسیده است که بالاترین میزان در سال جاری است و نسبت به ژانویه ۲۰۲۱ (دی ۹۹) ۴۰ درصد رشد نشان می دهد.

تارنمای این شبکه خبری با اعلام اینکه افزایش بهای کنونی بنزین در هفت سال گذشته بی سابقه بوده است، افزود: «ژانت مکگی» سخنگوی انجمن اتومبیل آمریکا (AAA سازمان بیمه خودروی آمریکایی) در این خصوص گفت: «انتظار نمی رود بزودی هزینه های سوخت کاهش یابد». وی که در گفت و گو با سی.بی.اس این سخنان را بر زبان می آورد، تاکید کرد: «ما انتظار داریم از الان تا پایان ماه اوت ۱۰ تا ۲۰ سنت دیگر به بهای انرژی اضافه شود».

مکگی میانگین قیمت بنزین را در روز سه شنبه ۳.۱۳ دلار اعلام کرد که کمتر از ۳.۷۰ دلار در سال ۲۰۱۴ است. وی عامل اصلی افزایش بهای سوخت را افزایش قیمت جهانی نفت، بازگشایی مشاغل و کاهش محدودیت های کرونایی در بیشتر ایالات آمریکا و رشد سفرهای تابستانی دانست.  

مکگی خاطرنشان کرد: «اگرچه ممکن است بهای کنونی بنزین برخی را مجبور به صرفه جویی در سایر هزینه ها کند و یا مقصد سفر خود را چندان دور انتخاب نکنند، اما دستکم باید قیمت بنزین به ۳.۵ دلار یا بالاتر برسد تا سفرهای تابستانی متوقف شود. هرچند در حال حاضر هزینه بنزین در ایالت کالیفرنیا به عنوان پرجمعیت ترین ایالت این کشور ۴ دلار است.

کارشناسان دلیل عمده این وضعیت را افزایش بهای نفت می دانند ضمن آنکه همزمان اختلاف میان عربستان سعودی و امارات متحده عربی بر سر افزایش تولید نفت توسط سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش هم به این شرایط دامن زده است. درواقع عدم موفقیت اوپک و روسیه در دستیابی به توافق برای افزایش عرضه، بهای نفت خام برنت را به بالای ۷۰ دلار در هر بشکه رسانده است، قیمتی که از سال ۲۰۱۸ بی سابقه بوده است.  

انجمن اتومبیل آمریکا در پایان بیانیه خود از رانندگان خواست در صورت مواجه شدن با جایگاه های سوخت تعطیل که نشانه ای از کمبود سوخت است، آرامش خود را حفظ کنند. مکگی در این بیانیه توضیح داد که کمبود رانندگان تانکرهای انتقال سوخت یکی از دلایل تاخیر در تحویل بنزین است.

در ماه مه (اردیبهشت)، برخی رانندگان پس از حمله باج افزار به خط لوله "کلونیال" (اصلی ترین خط لوله انتقال سوخت در آمریکا) که آن را برای مدتی از تولید خارج کرد و منجر به کمبود سوخت و افزایش بهای انرژی در کشور شد، با تجمع در جایگاه های سوخت دست به احتکار زدند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha