رئیس کل دادگستری سمنان: ریشه‌کنی فساد با نابودی عوامل آن میسر است

سمنان- ایرنا- رئیس کل دادگستری استان سمنان با بیان اینکه از بین بردن فساد به‌ویژه فساد اداری و اقتصادی سه اصل مهم نیاز دارد گفت: ریشه‌کنی فساد به از بین بردن ریشه‌ها و عوامل ایجاد آن وابسته است.

به گزارش ایرنا، محمدجعفر عبداللهی روز چهارشنبه در نشست شورای پیشگیری از وقوع جرم استان سمنان در دادگستری کل استان ابراز داشت: اولین و مهمترین اصل، از بین بردن امکان وقوع جرم است و باید همواره برای از بین بردن علت تلاش کرد تا معلول از بین برود.

وی بیان کرد: اینکه فساد مدام در حال افزایش است، به دلیل از بین نرفتن دلیل و امکان وقوع آن است.

وی افزود: دومین اصل در پیشگیری از وقوع جرم، نظارت صحیح برفرآیندها است؛ در ایران کمبود کالاهای اساسی وجود ندارد، اما به دلیل تخلف و فساد، کالاهای اساسی به دست مردم نمی‌رسد و اگر نظات صحیح وجود داشته باشد چنین مشکلاتی رخ نمی‌دهد.

رئیس دادگستری کل استان سمنان گفت: سومین اصل تقویت زمینه‌های نظارت همگانی است به طوری که فعالیت‌ها و خدمات برای مردم شفاف باشد.

عبداللهی بیان کرد: رسانه‌ها ابزارهای مهمی بردی نظارت و اطلاع رسانی هستند و باید از این ظرفیت ویژه استقبال و استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه فساد از پدیده‌های اجتماعی و مانع رشد اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی می‌شود ادامه داد: در سال‌های اخیر بارها در راستای رشد اقتصادی و بهبود عملکرد ادارات تلاش شده اما این مساله با وجود فساد ممکن نیست.

رئیس دادگستری کل استان سمنان با بیان اینکه آثار مخرب فساد مالی بر هیچ‌کس پوشیده نیست گفت: سرمایه‌های سرگردان اگر سودآوری نداشته باشد به بازارهای دیگر گسترش می‌یابد و این موضوع می‌تواند بنیان اقتصاد را متزلزل کند.

۵۴ برنامه پیشگیری از وقوع جرم در استان سمنان پیش‌بینی شد

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان سمنان نیز در این نشست گفت: ۵۴ برنامه پیشگیری از وقوع جرم برای سال ۱۴۰۰ پیش‌بینی شد که کلیه آسیب‌های اجتماعی نگران‌کننده را پوشش می‌دهد.

حجت‌الاسلام محمدقاسم عین‌الکمالی گفت: سال گذشته ۴۶ برنامه پیشگیری از وقوع جرم در ۶ محور اصلی اجرا شد و درصد موفقیت این برنامه‌ها ۵۵ تا ۱۰۰ درصد بود.

وی با اشاره به برنامه‌های تکلیفی این معاونت به منظور پیشگیری از وقوع جرم افزود: در حوزه پیشگیری‌های فرهنگی و اجتماعی ۱۳ برنامه، در حوزه پیشگیری‌های امنیتی و انتظامی پنج برنامه و درحوزه ارتقای آگاهی عمومی ۲ برنامه اجرا شد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان سمنان گفت: طرح‌های فوق‌برنامه این معاونت نیز در حوزه آموزش سبک زندگی اسلامی به سربازان و آموزش‌های مربوط به پیشگیری از خشونت علیه زنان و کودکان اجرا شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha