مردم و رهبران افغانستان باید برای آینده خود تصمیمات دشوار اتخاذ کنند

تهران-ایرنا- وزیر امور خارجه بازگشت به میز مذاکرات بین الافغانی را بهترین انتخاب از سوی رهبران و جریان‌های سیاسی عنوان کرد و گفت: امروز مردم و رهبران سیاسی افغانستان باید برای آینده کشورشان تصمیمات دشوار اتخاذ کنند.

به گزارش ایرنا به نقل از اداره‌کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، اجلاس گفت‌وگوهای بین‌الافغانی با حضور نمایندگان دولت افغانستان، شخصیت‌های عالی جمهوریت و هیات عالی سیاسی طالبان به میزبانی جمهوری اسلامی ایران از دقایقی پیش در وزارت امور خارجه آغاز شد. 

محمد جواد ظریف در افتتاحیه این نشست با اشاره به شکست ایالات متحده آمریکا در افغانستان و حضور بیش از دو دهه در این کشور که موجب خرابی‌های بسیاری شده است خاطر نشان ساخت: امروز مردم و رهبران سیاسی افغانستان باید برای آینده کشورشان تصمیمات دشوار اتخاذ کنند.

وزیر امور خارجه با اشاره به نتایج نامطلوب ادامه منازعات در افغانستان، بازگشت به میز مذاکرات بین الافغانی و تعهد به راهکارهای سیاسی را بهترین انتخاب از سوی رهبران و جریان‌های سیاسی افغانستان دانست و آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای کمک به روند گفت و گوها میان جناح‌های موجود به منظور حل و فصل مناقشات و بحرانهای جاری در آن کشور اعلام کرد.

ظریف همچنین بر تعهد جمهوری اسلامی ایران جهت کمک به توسعه همه جانبه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی افغانستان پس از برقراری صلح تاکید کرد.

شایان ذکر است رهبری هیات جمهوری اسلامی افغانستان در این دور از مذاکرات را یونس قانونی، وزیر امور خارجه پیشین افغانستان و رهبری هیئت مذاکراتی گروه طالبان را عباس استانکزی، معاون دفتر این گروه بر عهده دارند.

ساعتی قبل «سید رسول موسوی» مدیرکل آسیای غربی وزارت امور خارجه صبح امروز چهارشنبه در حساب کاربری خود در توییتر از حضور هیات‌هایی از افغانستان در ایران خبر داده بود و نوشت: «تهران میزبان همزمان چهار هیات افغان ۱- هیات کمیسیون فرهنگی پارلمان افعانستان ۲- هیات عالی رتبه سیاسی طالبان ۳- هیات عالی‌رتبه سیاسی جمهوریت ۴- هیات عالی ناظر بر روند تثبیت هویت اتباع.» 

سخنگوی دفتر طالبان در قطر هم با انتشار توییتی نوشت: سفر هیات طالبان به تهران به دعوت رسمی مقامات ایران صورت میگیرد و ریاست آن برعهده «شیرمحمد عباس استانکزی» است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha