فرار روبه جلوی فرانسه در افغانستان؛ ابراز نگرانی به‌جای پاسخگویی

تهران-ایرنا- فرانسه در حالی نسبت به وخامت اوضاع افغانستان و پیامدهای آن بر ثبات منطقه عمیقاً ابراز نگرانی کرده که خود، به عنوان یکی از هم پیمانان آمریکا در لشگرکشی و اشغال نظامی ۲۰ ساله افغانستان، در بحران کنونی و درد و رنج مردم این کشور جنگ زده سهم دارد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا،  روزنامه فرانسوی لوفیگارو نوشت: پاریس طرفین و به خصوص طالبان را به ازسرگیری مذاکرات صلح بین افغانی باهدف دستیابی به حل و فصل سیاسی اختلافات و برقراری آتش بس فراخواند و از طالبان خواست به تعهد خود برای قطع دائمی ارتباط با سازمان های تروریستی بین المللی مانند القاعده و داعش احترام بگذارد.

آمریکا در پی حملات  ۱۱ سپتامبر سال ۲٠٠۱ به برجهای دوقلوی نیویورک و به بهانه از بین بردن عوامل این حادثه، به همراه سیل عظیمی از نیروهای هم پیمانش به افغانستان لشکر کشید.  

آمریکا درحالی به بهانه حوادث ۱۱ سپتامبر به افغانستان لشگرکشی کرد که اکنون بعد از گذشت ۲۰ سال از آن حادثه پر رمز و راز، ابعاد فراوانی از واقعیت های آن همچنان مخفی مانده است.

به گزارش رادیو فرانسه،  ارتش آمریکا روز گذشته اعلام کرد که روند خروج نیروها از افغانستان که از حدود دو ماه قبل آغاز شده، به مراحل نهایی، و به بیش از ٩٠درصد رسیده است.

در اردیبهشت ماه گذشته، جو بایدن گفته بود که می‌خواهد خروج نیروها را حداکثر تا روز ۱۱ سپتامبر به پایان برساند. اما چهار روز قبل، کاخ سفید اعلام کرد که خروج کامل از افغانستان قبل از موعد، و احتمالاً تا پایان ماه اوت (اوایل شهریور) عملی خواهد شد.

تاکنون آمریکایی‌ها هفت پایگاه مهم خود را در افغانستان تخلیه کرده‌اند. حجم "اسباب‌کشی" آمریکایی‌ها تا امروز معادل ظرفیت ٩٨۴ هواپیمای باربری سی-۱۷ برآورد شده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha