لاوروف: از تاجیکستان در مقابل تهدیدات از افغانستان حمایت می کنیم

مسکو - ایرنا - سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه گفت: مسکو در چارچوب تعهداتش به سازمان پیمان امنیت جمعی از تاجیکستان در مقابل تهدیدات احتمالی از سوی افغانستان حمایت خواهد کرد.

به گزارش ایرنا لاوروف روز چهارشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در پاسخ به سوالی در مورد واکنش احتمالی روسیه به وخیم تر شدن وضعیت در مرزهای تاجیکستان و افغانستان، گفت:  تعهدات مسکو در قالب این پیمان همچنان پابرجاست.

لاوروف گفت: برای جلوگیری از تنش در مرز تاجیکستان-افغانستان هر گونه تلاشی را به کار می گیریم.

به گفته وی نمایندگان این سازمان پیش از این برای ارزیابی وضعیت از منطقه مرزی تاجیکستان و افغانستان بازدید کرده اند.

لاوروف اظهار داشت: اوضاع افغانستان را دنبال می کنیم؛ پوتین در همین ارتباط با رهبران آسیای میانه در تماس است.
 

وی گفت:  "ما همه کارها را برای جلوگیری از هرگونه اقدام تهاجمی علیه متحدان خود در صورت لزوم از پایگاه نظامی روسیه در مرز بین تاجیکستان و افغانستان نیز استفاده خواهیم کرد.

وزیر خارجه خاطرنشان کرد که روسیه از نزدیک اوضاع افغانستان را رصد می کند.

لاوروف اوضاع افغانستان را رو به وخامت عنوان کرد و گفت: این وضعیت نتیجه عقب نشینی عجولانه نیروهای آمریکایی و سایر نیروهای ناتو است  که در طول چند دهه اقامت خود در این کشور نتوانستند برای تامین ثبات در افغانستان به نتایج ملموسی برسند.

سازمان پیمان امنیت جمعی در سال ۲۰۰۲میلادی ایجاد شد و کشورهای روسیه، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان اعضای دائم آن هستند و افغانستان و صربستان نیز از سال ۲۰۱۳ تاکنون به عنوان اعضای ناظر به عضویت این سازمان درآمدند.

پیش از این گزارش شده بود که ایالات متحده بیش از ۹۰ درصد نیروهای نظامی خود را از افغانستان خارج کرده است.

در سال ۲۰۲۰، ایالات متحده و طالبان برای اولین بار پس از  ۱۸ سال جنگ، توافق آتش بس را امضا کردند. بر اساس توافق نامه ها، نیروهای آمریکایی قرار است تا ۱۱ سپتامبر افغانستان را ترک کنند. دولت جو بایدن، رئیس جمهور جدید ایالات متحده، قصد خود را برای تجدید نظر در توافق نامه ها با طالبان اعلام کرد.

 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha