بیش از ۲ میلیون قطعه تخم مرغ اجداد آرین در خراسان شمالی تولید شد

بجنورد - ایرنا - مدیر امور طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: پرورش ۲۹ هزار قطعه مرغ اجداد نژاد آرین در این استان برای نخستین بار در سال گذشته اجرا شد که تاکنون در این واحد ۲میلیون و ۳۰۰ هزار قطعه تخم مرغ تولید شده است.

علیرضا صادق روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بر حمایت از مرغ آرین با هدف تولید داخلی تاکید کرد و اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی در راستای حمایت از تولید کننده های این طرح اقدام به عقد قرار داد تولید گوشت و خرید تضمینی تا ۲۸ درصد بالاتر از قیمت مصوب، پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش با نرخ ۶ درصد و معافیت ۵۰ درصد بیمه، تامین نهاده مورد نیاز با اعطای تسهیلات مدت دار، افزایش جوجه ریزی گوشتی تا ۳۰ درصد بیشتر از ظرفیت پروانه بهره برداری کرده است.

وی افزود: تسهیل ضوابط فنی و بهداشتی با هماهنگی اداره کل دامپزشکی نیز از دیگر اقدامات وزارتخانه مربوطه در راستای حمایت از تولیدات داخلی است.

صادق اظهار داشت: البته یکسری ایرادات در پروش نژاد آرین ازسوی برخی مرغداران مطرح می شود اما باید به هرحال به تولیدات داخلی متکی باشیم تا در زمان هایی که با بحران و تحریم های ظالمانه مواجه می شویم با آمادگی وکاهش وابستگی؛ از نظر تولید دچار مشکل و چالش نشویم.

وی عدم وابستگی به نژاد خارجی را از اهداف دیگر حمایت از مرغ ایرانی لاین آرین دانست و افزود: نباید به نژاد خارجی وابسته باشیم چرا که با هر تحریمی دچار کمبود شدید مرغ خواهیم شد، هم اینک باتوجه به ایجاد ظرفیت های لازم باید از توانمندی و ظرفیت داخلی کشور به نحو مطلوب استفاده کنیم.

صادق در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه ایرادات مرغ لاین ایرانی را نیز باید به مرور برطرف کنیم اظهار داشت: هم اینک ۶ کشور در دنیا تولید مرغ لاین دارند که ایران جزو این کشورها است و می توان ادعا کرد که با حمایت و پشتیبانی های لازم از سویه آرین قادر خواهیم بود نه تنها بخش قابل توجهی از نیاز به تخم مرغ نطفه دار و جوجه گوشتی یک روزه مزارع کشور را تأمین کنیم، بلکه با گسترش و توسعه مزارع اجداد و مرغ مادر، در زمینه صادرات جوجه یک روزه سویه آرین به سایر کشور ها از جمله کشورهای همسایه و منطقه می توانیم گامهای موثری برداریم.

وی با بیان اینکه تمامی دستگاه‌های ذیربط و بانک‌ کشاورزی بعنوان بانک عامل ، موظفند واحدهای تولید مرغ لاین ایرانی را حمایت کنند، افزود: نخستین واحد پرورش مرغ اجداد نژاد ایرانی مادر در خراسان شمالی در سال گذشته با ظرفیت تولید ۲۹ هزار قطعه فعالیت خود را آغاز کرد.

صادق اظهار داشت: این واحد توسط تعاونی مصرف اتکا در شهر «پیش‌قلعه» در شهرستان مانه و سملقان راه اندازی شده و تمامی حمایت های لازم از جمله تامین نهاده های مصرفی مورد نیاز نیز از آن انجام شده است.

صادق با اشاره به ویژگی های مرغ اجداد و مادر ایرانی افزود: از یک مرغ لاین ۴۵ قطعه مرغ اجداد ؛ از هر قطعه مرغ اجداد ۵۰ قطعه مرغ مادر و ازهر مرغ مادرحداقل ۱۳۵ قطعه مرغ گوشتی در سال استحصال می شود.

وی با اشاره به برنامه وزارت جهاد کشاورزی برای رساندن کشور به خودکفایی در تولید مرغ مادر گوشتی، اظهار داشت: برنامه ریزی شده است تا پرورش مرغ مادر گوشتی نژاد ایرانی در خراسان شمالی نیز افزایش یابد تا استان از لحاظ گوشت مرغ تامین شود.

«لاین» به یک جمعیت خالص از حیوانات خاص، اعم از دام و طیور اطلاق می شود که متعلق به یک نژاد مشخص با ویژگی های ژنتیکی کاملاً مشخص بوده و صرفاً با حیوانات خالص و همنژاد خود آمیزش کرده و قادر به تولید حیواناتی مشابه خود هستند. هر یک از حیوانات گله های لاین، دارای هویت و شناسنامه کاملاً شناخته شده بوده و کلیه اطلاعات مربوط به روابط خویشاوندی آنها با دیگر اعضای فامیل به ثبت رسیده و قابل پیگیری است.

میزان گوشت مرغ مصرفی خراسان شمالی سالانه ۲۹ هزار تن است که ۲۱ هزار تن آن در استان تولید شده و مابقی از سایر استان‌ها تامین ‌می شود.

تعداد کل واحدهای مرغداری گوشتی استان ۱۰۵ واحد می باشد که از این تعداد ۹۲ واحد فعال و ۱۳ واحد نیز غیر فعال است که مقدمات بازگشت به تولید سه واحدغیرفعال به ظرفیت ۱۵۰ هزار قطعه فراهم شده است.

استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق کشور واقع است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha