تسهیلات مقاوم سازی روستایی در کشور به ۲۰ هزار میلیارد تومان رسید

زنجان - ایرنا - معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: در زمان حاضر بیش از ۵۰ درصد واحدهای مسکونی روستایی کشور مقاوم سازی شده اند و سال گذشته ۱۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای مقاوم سازی واحدهای روستای تخصیص یافت که امسال این رقم به ۲۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

محمدرضا شاملو روز سه شنبه در مراسم افتتاح طرح هادی روستای دوسران شهرستان زنجان و در گفت و گو با خبرنگاران استان،  با اشاره اینکه بنیاد مسکن طی ۱۲ سال گذشته اقداماتی را در حوزه های مختلف انجام داده است، افزود: بطور میانگین سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکونی با مصوبات دولت و همکاری سیستم بانکی مقاوم سازی می شود.

وی اضافه کرد: بر این اساس بیش از نیمی از واحدهای مسکونی روستایی در قالب همین طرح نوسازی و مقاوم شده اند که در سال جاری نیز رقم تسهیلات مسکن روستایی نسبت سال گذشته ۲ برابر شده یعنی از ۵۰ میلیون به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

این مسوول با تاکید بر اینکه روستاها در اولویت اعطای تسهیلات هستند، ادامه داد: امکان اعطای تسهیلات در شهرهای کوچک با  جمعیت کمتر از ۲۰ هزار نفر نیز در مواقع خاص کمک خواهد شد.

شاملو با بیان اینکه با تهیه طرح جامع مسکن پیش بینی شده که سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی در کشور مقاوم سازی شود، افزود: این طرح از جمله طرح های خوب در کشور به شمار می رود که هم در قانون برنامه ششم ماده ۵۹ و هم در طرح جامع مسکن این مهم مصوب شده است که امیدواریم این روند همچنان ادامه داشته باشد.

 وی با بیان اینکه در زمینه طرح های هادی و عمران روستایی افزایش اعتبار رخ داده است، اظهار داشت: هشت هزار میلیارد تومان مجموع اعتبارات ملی و استانی است که در مقایسه با سال گذشته نیز افزایش ۲.۵ برابری را نشان می دهد.

تهیه طرح هادی در ۹۹ درصد روستاهای کشور 

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه امسال بازنگری طرح هادی و تهیه طرح جدید در حدود  سه هزار و ۵۰۰ روستای کشور انجام می گیرد، ادامه داد: از طرفی بیش از ۲۰۰ روستا نیز نیمه تمام بوده که به این رقم اضافه خواهد شد همچنین اجرای طرح هادی مجموعه روستاهای نیمه تمام و پروژه ها چهار هزار و ۷۰۰ روستا را در بر می گیرد.

وی، با بیان اینکه در زمان حاضر طرح هادی در حدود ۹۹ درصد روستاهای کشور تهیه شده است، گفت: به عبارتی دیگر این طرح حتی در تعدادی از روستاهای زیر ۲۰ خانوار نیز تهیه شده است.

وی اظهار داشت: در مجموع باید گفت برای بیش از ۳۹ هزارو ۷۰۰ روستا طرح هادی تهیه شده است و طرح بهسازی محیط روستایی نیز در بیش از ۲۱ هزار روستا اجرایی شده است که در واقع شاخص برخورداری از مناطق روستایی به ۵۴ درصد رسیده است.

شاملو با اشاره به اینکه زنجان جزو استان هایی است که در این خصوص موفق عمل کرده و اقدامات بسیار خوبی را انجام داده است افزود: این آمادگی وجود دارد که هر روستایی که در چارچوب ضوابط اعلام شده تمایل به ساخت و ساز داشته باشند، تسهیلات لازم در اختیار آنها قرار می گیرد.

وی با تاکید بر اینکه استان زنجان تهیه طرح هادی را در ۱۰۰ درصد روستاها انجام داده است، خاطرنشان کرد: این استان در زمینه اجرای طرح هادی روستاهای بالای ۲۰ خانوار نیز در حدود ۵۸ درصد را انجام داده و در واقع می توان گفت، از شاخص میانگین کشوری حدود چهار درصد بالاتر است.

روستای دوسران از توابع بخش قره پشتلو شهرستان زنجان است، این روستا ۳۴ خانوار و جمعیتی بالغ بر ۱۱۴ نفر در ۳۰ کیلومتری مرکز استان واقع شده است.

طرح هادی روستا با اعتباری بیش از یک میلیارد تومان اجرا شده و تعداد ۴۱ فقره سند روستایی برای واحدهای مسکونی صادر شده است.

همچنین معاون عمرانی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از طرح هادی روستای لگاهی شهرستان زنجان بازدید کرد.

روستای لگاهی از توابع بخش قره پشتلو شهرستان زنجان، دهستان سهرین است که ۱۳۲ خانوار دارد و جمعیتی بالغ بر ۴۵۱ نفر در ۲۵ کیلومتری مرکز استان واقع شده است.
                               

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha