اردوکشی دلتاکرونا به خراسان رضوی

مشهد- ایرنا- افزایش میزان ابتلا به کرونا و قرمز شدن رنگ کرونایی کلانشهر مشهد، که از یک هفته گذشته پیش‌بینی می‌شد، ورود استان خراسان رضوی به دامنه موج پنجم همه‌گیری این ویروس را نمایان ساخت.

رنگ کرونایی کلانشهر مشهد، که نیمی از جمعیت ۶ میلیون و ۸۷۰ هزار نفری استان را در خود جای داده است، در ۱۹ فروردین امسال، با آغاز موج چهارم کرونا قرمز شد که این وضعیت برای مدت حدود یک ماه تداوم داشت.
طبق آخرین اطلاعات نرم‌افزار ماسک وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از دیروز - سه شنبه- دو شهرستان مشهد و بینالود (طرقبه شاندیز) در خراسان رضوی به وضعیت قرمز کرونایی دچار شده اند، ۸ شهرستان نیشابور، کاشمر، گناباد، تربت‌ حیدریه، بردسکن، سبزوار، سرخس و قوچان در وضعیت نارنجی هستند و بقیه شهرستان ها در شرایط زرد کرونایی قرار دارند.
نخستین موج شیوع کرونا در خراسان رضوی در اسفند ۱۳۹۸ و فروردین ۱۳۹۹ پدیدار شد، دومین موج آن تیر و مرداد ۹۹ رخ نمود و سومین موج آن نیز اواخر آبان و اوایل آذر ۹۹ خود را نشان داد.
موج چهارم شیوع کرونا در خراسان رضوی نیز از نیمه دوم فروردین ماه امسال با سویه موسوم به کرونای انگلیسی رونمایی کرد و اکنون به گفته مسوولان دانشگاه علوم پزشکی مشهد و در حالی که هنوز موج چهارم کرونا از این استان رخت برنبسته، موج پنجم سایه سنگین خود را بر آن گسترده است.  

موج پنجم کرونا که با گونه ویروس دلتای هندی در کشور شیوع یافته، ابتدا از مناطق جنوبی کشور آغاز شد و به تدریج در همه کشور گسترش یافته است.

بررسی های آزمایشگاهی نشان می‌دهد که در شرایط کنونی، نزدیک به ۳۸ درصد از نمونه‌های تست پی. سی. آر گرفته شده در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خراسان رضوی مربوط به گونه سویه هندی است.
مسوول سامانه ۱۹۱ دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز از افزایش تماس‌های تلفنی به سامانه ۱۹۱ ویژه کرونا، همزمان با افزایش تعداد مبتلایان به این ویروس، به خصوص سویه هندی آن خبر داد.
به گفته دکتر زهرا اباصلتی، سامانه ۱۹۱ از ابتدای شیوع کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد فعال شده و همواره با آغاز هر موج جدید کرونا، تعداد برقراری تماس‌ با این سامانه نیز اوج گرفته است.

قدرت انتشار کرونای هندی ۴۰ تا ۵۰ درصد بیشتر است 

عضو کمیته استانی مبارزه با کرونا و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: قدرت انتشار کرونای هندی ۴۰ تا ۵۰ درصد بیشتر از نوع انگلیسی آن است و در صورت ابتلای فرد به این نوع ویروس و نادیده گرفتن علائم بیماری، هر فرد می تواند ۸ تا ۱۲ نفر را مبتلا کند.
دکتر رزیتا خداشاهی با بیان اینکه آبریزش بینی، وجه افتراق کرونای هندی از سایر گونه های کرونا است، افزود: افراد در صورت ابتلا به علائمی همچون آبریزش بینی، گلودرد، سردرد، تب و پایداری سرفه های خشک، که طی ۴۸ ساعت پس از ابتلا بروز می نماید، باید برای بررسی بیشتر به مراکز سطح بندی شده که در این خصوص در نظر گرفته شده است مراجعه نمایند.

وی ادامه داد: در هفته های اخیر مواردی از بیماران به مراکز درمانی مراجعه کرده اند که علائمی همچون آبریزش بینی داشته اند و خود این امر را ناشی از آلرژی های فصلی تلقی می کردند.
رییس بخش عفونی مرکز آموزشی، پژوهشی درمانی امام رضا(ع) افزود: در کرونای هندی اختلال در حس بویایی و چشایی کمتر و درگیری ریه همانند نوع های قبلی کروناست و یکی از مشکلاتی که در کرونای هندی با آن مواجه هستیم نادیده گرفتن علائم غیر اختصاصی است که همین امر ممکن است موجب انتشار بیشتر بیماری شود.
دکتر خداشاهی ادامه داد: در حال حاضر ویروس کرونای هندی در ۹۸ کشور دنیا و حتی کشورهایی که واکسیناسیون بالای ۷۰ درصد را داشته اند، مشاهده شده است، اما نکته مهم در افرادی که علیه بیماری کرونا واکسینه شده اند این است که این دسته از افراد نیز به بیماری کرونا مبتلا می شوند اما خطر مرگ، بستری شدن در مراکز درمانی و بخش مراقبت های ویژه در آنها بسیار کمتر است.

وی با بیان اینکه اکنون بسیاری از برنامه های غیرضرور همچون مجالس و دورهمی ها در سطح جامعه در حال برگزاری است، افزود: برای جلوگیری از ایجاد شرایط بحرانی، همکاری مردم در رعایت دستورالعمل های بهداشتی، حفظ فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و اجتناب از حضور در دورهمی ها امری ضروری است.

در موج پنجم سویه هندی شیوع دارد
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: روند افزایشی شمار کرونایی های سرپایی و بستری در خراسان رضوی نشان از آغاز موج پنجم شیوع کرونا در این استان دارد و در موج پنجم سویه هندی این ویروس شیوع بیشتری دارد.
دکتر مهدی قلیان افزود: تعداد بیماران بستری‌شده در خراسان رضوی دیروز ۲۳۵ نفر بود، در حالی که طی هفته چهارم خردادماه به طور میانگین روزانه ۱۸۲ نفر در بیمارستان های استان بستری می‌شدند.
وی ادامه داد: هم‌اکنون ۷۷۷ بیمار کرونایی در بیمارستانهای خراسان رضوی بستری هستند که ۱۸۵ نفر آنان در بخش های مراقبت ویژه زیر درمان و مراقبت قرار دارند.
وی گفت: از سوی دیگر تعداد بیماران سرپایی دارای علایم مشکوک به کرونا در مراکز جامع خدمات سلامت مناطق زیر پوشش این دانشگاه از هزار و ۴۰۰ نفر در روز به بیش از ۲ هزار نفر در روز افزایش یافته است که نتیجه آزمایش پی. سی. آر و "رپید تست" یا آزمایش تشخیص سریع کرونای بیش از ۳۰ درصد آنان مثبت است.
وی شمار فوتی‌های ناشی از کرونا در خراسان رضوی را حدود ۱۰ نفر عنوان کرد و افزود: با توجه به افزایش بستری‌شدگان در بخشهای مراقبت‌های ویژه، این تعداد نیز در هفته‌های آتی افزایش خواهد یافت.
دکتر قلیان بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای پیشگیری از انتقال ویروس کرونا تاکید کرد و گفت: از مردم و مسوولان اجرایی تقاضا داریم کرونا را جدی بگیرند و از سفرهای غیرضرور و برپایی همایش‌ها و جلسات رایج پرهیز کنند چرا که هرگونه تجمع در شرایط کنونی خطر انتشار ویروس را دربر دارد.
مسوول سامانه ۱۹۱ دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز گفت: اکنون روزانه بین هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار تماس با سامانه ۱۹۱ در خصوص کرونا برقرار می‌شود و حال آنکه در دوره افول بیماری این میزان تا ۱۰۰ تماس در روز نیز کاهش یافته بود.
دکتر زهرا اباصلتی افزود: پاسخگویی به پرسش های مردم در زمینه کرونا و واکسیناسیون از طریق سامانه ۱۹۱ دنبال می‌شود، به طوری که کارشناسان این سامانه بر اساس علایم و شدت بیماری به مراکز خدمات جامع سلامت سطح ۲ و سه راهنمایی می‌شوند تا هر چه سریعتر خدمات درمانی مناسب را دریافت کنند.
وی خاطرنشان کرد: کارشناسان سامانه ۱۹۱ همچنین به پرسش های مردم در زمینه واکسیناسیون مانند نشانی مراکز تزریق واکسن، عوارض و علائم احتمالی همراه با واکسیناسیون، زمان دریافت دز دوم واکسن و نکات بهداشتی و تغذیه‌ای در دوران واکسیناسیون پاسخ می دهند.

دکتر اباصلتی ادامه داد: خدمات دریافتی از سامانه تلفنی ۱۹۱ دانشگاه علوم پزشکی سطح صفر درمان کرونا به شمار می‌رود.

تخت های بیمارستانی به میزان کافی برای مقابله با موج پنجم فراهم است 

دبیر کارگروه مراقبت و درمان کووید ۱۹ دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: تمهیدات لازم برای مقابله با موج پنجم شیوع کرونا از جمله تخت‌های بیمارستانی مورد نیاز در مناطق زیرپوشش این دانشگاه فراهم شده است.
دکتر علی اصغر انجیدنی افزود: هم‌اکنون بیش از هشت هزار و ۵۰۰ تخت بیمارستانی در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد دایر است و برای خدمات‌رسانی به بیماران کرونایی از امکانات تمامی بیمارستان های خصوصی برای بستری این بیماران کمک گرفته شده است.
وی بیان کرد: معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد تخت‌های بیمارستانی عادی و ویژه را به تعداد کافی برای خدمات‌رسانی به بیماران کرونایی فراهم کرده است.
وی  تعداد تخت‌های ویژه بیمارستانی در مناطق زیر پوشش این دانشگاه را هزار و ۵۰۰ تخت عنوان کرد.
دکتر انجیدنی با بیان اینکه سویه هندی ویروس کرونا موسوم به دلتا، از انواع دیگر این ویروس خطرناک‌تر و دارای سرعت انتشار بیشتری است، افزود: بیش از ۳۰ درصد بیماران کرونایی بستری شده در مراکز درمانی زیر پوشش این دانشگاه مبتلا به نوع هندی این ویروس هستند و این امر نشان دهنده مواجهه ما با موج پنجم شیوع کرونا با سویه هندی آن است.
وی گفت: پس از موج چهارم شیوع کرونا، مشهد همچنان در وضعیت نارنجی باقی ماند و در حالی که انتظار می‌رفت تعداد مبتلایان و بستری شدگان ناشی از کرونا به سرعت کاهش یابد این امر اتفاق نیفتاد و در ادامه با روند افزایشی تعداد مبتلایان و بستری شدگان، این کلانشهر دوباره در شرایط قرمز کرونایی قرار گرفته است.

دبیر کارگروه مراقبت و درمان کووید ۱۹ دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بر نقش مهم و اساسی مردم در کنترل ویروس کرونا و پیشگیری از بروز شرایط بحرانی از طریق رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و پرهیز از دورهمی‌ها تاکید کرد.
۸۰ درصد جمعیت ۶ میلیون و ۸۷۰ هزار نفری خراسان رضوی زیر پوشش خدمات دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند و بقیه جمعیت این استان توسط دانشگاههای علوم پزشکی سبزوار، گناباد، تربت‌حیدریه و دانشکده‌های پزشکی نیشابور و تربت‌جام خدمات‌رسانی می‌شوند.  
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: ۱۴۶ بیمار کووید۱۹ جان خود را در طول ۲۴ ساعت گذشته از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۸۵ هزار و ۹۵ نفر رسید.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی وزارت بهداشت تاکنون ۴ میلیون و ۴۹۷ هزار و ۵۷۶ نفر دوز اول واکسن کرونا و دو میلیون و ۱۷ هزار و ۸۰۹ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسنهای تزریق شده در کشور به ۶ میلیون و ۵۱۵ هزار و ۳۸۵ دُز رسید.

طی این مدت بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۶ هزار و ۸۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۷۳۳ نفر از آنها بستری شدند.

مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به سه میلیون و ۲۸۶ هزار و ۹۲۳ نفر رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha