نرخ پایداری خانواده در ازدواج‌های دانشجویی بالاست

تهران - ایرنا - رییس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها از پایداری خانواده در بین ازدواج‌های دانشجویی خبر داد و گفت: نرخ طلاق در میان دانشجویانی که از یک سال تا دوازده سال از ازدواج آنها می‌گذشت ۵.۸ دهم درصد بوده است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از معاونت فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، این مطلب را حجت الاسلام مصطفی رستمی در دیدار با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد و افزود: دانشگاه در شکل نوین خود یکی از محصولات تمدن غرب است و تحولات فکری، علمی و معرفتی غرب را به جایی رسانده است که ما امروز دانشگاه را مظهر عالی نظام لیبرال دموکراسی با تمام مبانی و خاستگاه‌هایش می‌دانیم که هم تربیت نیرو برای این نظام و هم توسعه فکری و مبنایی این نظام را رقم زده است. آنچه به کشور ما وارد شد هم دقیقا بر اساس همان مبانی و الگویی بود که در غرب شکل گرفته بود.  

وی ادامه داد: در یک مقطع نظام دانشگاهی ما فرانسوی بود و بعد از کودتای ۲۸مرداد شکل نظام امریکایی گرفت اما در نهایت آنچه واقعیت داشت، این بود که دانشگاه محصول و مجموعه‌ای بود که بنا بود انسان‌هایی با تراز انسان معتقد به نظام لیبرال دموکراسی و انسان مدرن تربیت بکند. بعد از انقلاب اسلامی تلاش شد تا نمادهای طاغوت و وابسته به غرب اصلاح شود و در محتوا هم تغییراتی ایجاد شد.

وی افزود: در دانشگاه‌ها شاهد انقلاب فرهنگی بودیم. ستاد انقلاب فرهنگی شکل گرفت و تصفیه بعضی از اساتید مسئله‌دار و وابسته به دربار و ساواک را شاهد بودیم و اصلاح بعضی از متون و حذف و اضافه شدن بعضی از رشته‌ها، اضافه شدن گروه معارف و حضور روحانیت در دانشگاه‌ها همگی تلاش‌هایی بود که برای اسلامی شدن و انقلابی شدن دانشگاه‌ها صورت گرفت اما واقعیت این بود که تغییر بنیادینی در دانشگاه‌ها ایجاد نشد.  

 تربیت، توسعه علم و حل مسائل 

رئیس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به اهمیت بیانات رهبر معظم انقلاب درباره اسلامی کردن دانشگاه‌ها تأکید کرد: این تعبیری که رهبر معظم انقلاب در دیدار ماه رمضان با دانشجویان فرمودند برای ما بسیار قابل تأمل بود که با این صراحت ایشان بفرمایند که اسلامی شدن دانشگاه‌ها مسئله‌ای است که روی دست نظام مانده است. ایشان فرمودند که ما اوایل انقلاب را ساده می‌دیدم و به مرور پیچیدگی‌های مسائل روشن شد و دانشگاه یکی از این موارد بود.  

حجت‌الاسلام رستمی اضافه کرد: مقام معظم رهبری در سال ۹۷ انتظارشان را از دانشگاه در تربیت، توسعه علم و حل مسائل و صیرورت دائمی و عدم سکون بیان کردند. این چیزی است که انتظار می‌رود.  

وی با بیان اینکه اگر ما در دانشگاه‌ها انسان‌های صالح و تربیت‌یافته خوب را فراوان  می‌بینیم ناشی از فرایند اصلی دانشگاه نیست و به خانواده‌های دانشجویان و مسئولیت‌پذیری شخصی اساتید و مدیران دلسوز مربوط است،  ادامه داد: در این فضا نهاد به عنوان نماینده حوزه در دانشگاه مأموریت‌ها و مسئولیت‌هایی دارد. آنچه ما به عنوان نیاز دانشگاهی می‌بینیم بسیار وسیع است و آنچه به عنوان مقدورات و فرصت‌ها در اختیار نهاد می‌بینیم بسیار محدود است. این میان اخلاص و تلاش مومنانه‌ طلبه‌های فاضلی که با مجموعه نهاد همکاری می‌کنند و دیگر همکاران نهاد است که برکات و محصولات خوبی در فضای دانشگاهی ارائه می‌دهد.  

 اقدامات و فعالیت‌ها 

حجت الاسلام رستمی گفت: من اقدامات نهاد را به دو بخش اصلی تقسیم می‌کنم. یک بخش فعالیت‌هایی است که ما در ستاد دستگاه‌های آموزش عالی انجام می‌دهیم. عضویت در هیأت امنای بعضی مراکز مانند دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه آزاد اسلامی، حضور در بعضی از مجامع تصمیم‌گیری مانند شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و شورای راهبردی دانشجویان بین‌المللی مقیم در داخل کشور و شورای تحول علوم انسانی و شورای سند نقشه علمی کشور و شورای فرهنگ عمومی را باید در این دسته قرار داد. بعضی از مجموعه‌های دستگاهی و فرا دستگاهی هم هست. حضور نهاد در این جاها هم پیگیری مطالبات مقام معظم رهبری است و هم مراقبت از آسیب‌هایی است که می‌تواند در این فضاها رخ دهد و هم حمایت از نیروهای انقلابی است.  

وی توضیح داد: طبیعتا حمایت از جریان‌های مومن و انقلاب و مراقبت از بعضی خطاهای فاحشی که ممکن بود رخ دهد وظیفه‌ای بود که دوستان ما در فضای ستادی داشتند. در فضاهای دانشگاهی عملا بخش رسمی نمایندگی نهاد دین در دانشگاه‌ها و حوزه علمیه، ترویج و تبلیغ دین، مراقبت از فضاهای انقلابی و مومنانه و مقابله با جریان‌های انحرافی بوده است.

رییس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها گفت: در دروس معارف با وجود نقدهای فراوانی که داریم و انتظاراتی که برآورده نشده است، بیش از ۱۷۰۰ عضو هیأت علمی و نزدیک به هفت هزار مدرس دروس معارف در ترم‌های مختلف با دانشجویان ارتباط دارند و با تلاش فراوان به کار خود می‌پردازند. علیرغم محدودیت های موجود توفیقات این عزیزان هم فراوان است.

حجت الاسلام رستمی تأکید کرد: در بخش صف آموزش عالی هم امروز ۲۳۰ دفتر در دانشگاه‌ها و ۳۰ دفتر استانی داریم که البته خیلی با مقدار نیاز فاصله دارد اما طلبه‌های فاضلی در این دفاتر فعالیت دارند که از این ظرفیت به بهترین شکل استفاده می‌کنند. این دوستان مظهر روحانیت در یک فضای نخبگی جوان و پرهیجان و پرشبهه هستند.  

طراحی ۲۰۰ عنوان کتاب 

وی از طراحی بیش از ۲۰۰ عنوان کتاب درسی و کمک درسی برای دانشجویان خبر داد و افزود: به برکت حضور حوزه در فضاهای دانشگاهی جریان‌های دینی را از دل دانشگاه رقم می‌خورد و رویدادهایی چون ازدواج‌های دانشجویی، اعتکاف، عمره و عتبات، اربعین، هیأت‌های دانشجویی و نمازهای جماعت باعث افتخار است. امروز بعد از حرم‌های مقدس، باشکوه‌ترین و پرجمیعت‌ترین نمازها نمازهایی است که در دانشگاه‌ها برگزار می‌شود و هیأت‌های بسیار با شکوه در دانشگاه‌ها شکل گرفته اند و این نشان می‌دهد که هم دل این عزیزان خیلی آماده و مستعد برای فعالیت و القا و ارائه است و هم از طرف دیگر، خداوند برکت خوبی به فعالیت نیروهای مومن داده است.  

 ازدواج‌های دانشجویی؛ یک موفقیت 

وی به اهمیت ازدواج‌های دانشجویی و نقش آنها در استحکام خانواده اشاره کرد و افزود: در آماری که در آخرین جلسه آسیب‌های اجتماعی با موضوع طلاق در محضر رهبری ارائه شد از ازدواج‌های دانشجویی به عنوان الگوی موفق خانواده پایدار نام برده شد. زمانی این اتهام وارد می‌شد که ازدواج های دانشجویی هیجانی و پرطلاق است. در این باره کاری پژوهشی انجام شد و هزار نفر از جامعه آماری مورد مطالعه قرار گرفتند که رقم طلاق‌ها آنقدر پایین بود که حتی ما شک کردیم.  

حجت‌الاسلام رستمی از ۳۵۰ هزار کدملی ثبت شده در ازدواج‌های دانشجویی خبر داد و خاطرنشان کرد: اسامی عزیزانی که در جریان ازدواج دانشجویی در دوازده‌سال اخیر شرکت کرده بودند را به ثبت‌احوال دادیم. این دوستان از یک سال تا دوازده سال از ازدواج آنها می‌گذشت و ۵.۸ دهم درصد طلاق داشتند که این بسیار موفقیت آمیز قلمداد شد و پایداری خانواده را نشان می‌داد. این گزارش را شورای عالی انقلاب فرهنگی در محضر رهبری ارائه داد و آنجا به نهاد این مأموریت داده شد که ازدواج‌های دانشجویی را وسیع‌تر در دستور کار قرار دهد.       

وی ادامه داد: همین موفقیت باعث شد که ما ستاد ملی ازدواج  دانشگاهیان را تشکیل بدهیم که در شورای اسلامی شدن هم تصویب شد و این هفته در شورای  عالی انقلاب هم به امید خدا مصوب می‌شود. در این ستاد افتخار داریم که در خدمت ریاست کمیسیون فرهنگی و آموزشی مجلس و علاوه بر آنها وزرای آموزش عالی و وزرای حوزه‌های اجتماعی مثل ورزش و جوانان، فرهنگ و ارشاد اسلامی باشیم. اضافه بر این ها مسئولین مرتبط با حوزه‌های اقتصادی مثل بانک مرکزی، ستاد اجرایی، کمیته امداد، بنیاد مستضعفان و آستان قدس و شهردار تهران و مجموعه‌ای از بخش‌هایی که برای فعالیت در  این حوزه دست باز دارند، هم همراه بوده‌اند.  

حمایت از تشکل‌های دانشجویی 

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اهمیت حمایت از تشکل‌های دانشجویی گفت: در همین دوره کوتاه ریاست حجت الاسلام والمسلمین رئیسی بر قوه قضائیه ما شاهد همکاری‌های خوب ایشان با نهاد برای کم کردن هزینه‌های نظام در برخورد با تخلفات و جرائمی که در محیط های دانشگاهی صورت گرفته ولی جنبه عمومی دارند بودیم.   

مجلس انقلابی یک فرصت است 

حجت الاسلام رستمی مجلس انقلابی را فرصتی برای فعالیت فرهنگی دانست و عنوان کرد: این مجلس انقلابی، فرهیخته و معتقد به آرمان‌های انقلاب و نظام است. رویکرد خوب این مجلس فرصت انجام کارهای بنیادین را فراهم می‌کند.  ما فکر می‌کنیم عزیزانمان در کمیسیون فرهنگی برای مسائل تربیتی، اجتماعی، فرهنگی دانشگاه‌ها ریل‌گذاری‌های خوبی باید انجام دهند. شورای عالی انقلاب فرهنگی مأموریت‌ها و مسئولیت‌های خودش را دارد اما مأموریت مجلس در این حوزه نباید فراموش شود.  

وی افزود: من فکر می‌کنم شاه کلیدی که باید به آن توجه کنیم این است که فعالیت‌های فرهنگی و تربیتی را فعالیت‌های فوق برنامه نبینیم و این اشتباه است. هر چه بتوانیم این جریان را به متن برنامه‌های دانشگاهی نزدیک کنیم نتیجه خواهیم گرفت. سال‌ها بیانیه‌هایی بر علیه نظام و رویکردهای انقلابی را در دانشگاه‌ها می‌دیدیم. اما امسال ۲۰ هزارو ۷۰۰ استاد که پانزده هزار نفر آنها عضو هیأت علمی بودند در بیانیه مردم را به شرکت در انتخابات دعوت کردند.  

رئیس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها از برگزاری جلسات هم‌اندیشی با حضور اساتید خبر داد و تأکید کرد: به آنها مأموریت داده شده است که متناسب با نیازهای مجلس جلسه تشکیل دهند.. در کمیسیون فرهنگی و آسیب‌های اجتماعی و بسیاری از دیگر حوزه‌ها می‌شود اساتید دانشگاه را به عنوان مشاوران با شما مرتبط کنیم. قطعا ایجاد سرمایه اجتماعی برای این مجلس جز تکالیفی است که مأموریت ماست.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha