امسال ۵۴۰ کارت موقت اشتغال برای اتباع خارجی ساکن گلستان صادر شد

گرگان - ایرنا - استاندار گلستان با اشاره به سکونت حدود ۳۰ هزار نفر از اتباع خارجی مجاز و غیرمجاز در این استان گفت که از ابتدای امسال تاکنون ۵۴۰ کارت موقت اشتغال برای این افراد صادر شد.

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی استانداری گلستان، هادی حق شناس در جلسه کمیسیون اتباع و مهاجران خارجی استان اظهار داشت: سال گذشته برای ۳ هزار و ۱۴۳ اتباع خارجی ساکن گلستان کارت موقت اشتغال صادر شده بود.

وی با تاکید بر ضرورت فراهم شدن فرصت تحصیل دانش آموزان اتباع خارجی در گلستان بیان کرد: در سال تحصیلی جاری هزار و ۶۵۰ دانش آموز خارجی در مدارس استان مشغول تحصیل هستند که تلاش برای فراهم کردن زمینه ادامه تحصیل آنان ادامه دارد.

استاندار گلستان به طرح شناسنامه دار کردن فرزندان متولد شده از مادر ایرانی و پدر خارجی اشاره کرد و گفت: این طرح به عنوان مصوبه مجلس شورای اسلامی همچون دیگر نقاط کشور در گلستان حال اجراست.

حق شناس ادامه داد: در گلستان حدود ۶ هزار فرزند زاده شده از مادر ایرانی و پدر خارجی می توانند از هویت و شناسنامه ایرانی برخوردار شوند که اقدامات لازم برای صدور شناسنامه آنان در دست انجام است.

وی به وجود برخی موانع برای صدور شناسنامه این فرزندان اشاره کرد و گفت: برای تاییدیه هویتی این کودکان، پاسخ استعلام اطلاعات سپاه و یا اداره کل اطلاعات کفایت می کند.

در راستای سیاست‌ دولت دوازدهم مبنی بر پیگیری و دفاع از حقوق شهروندی لایحه‌ای به منظور دفاع از کرامت و حقوق بخشی از زنان ایرانی و نیز کودکان به مجلس ارائه شد که در دوم مهر ماه سال ۹۸ با عنوان "قانون اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی" به تصویب رسید.

هیات وزیران در اردیبهشت ماه سال گذشته و در اجرای ماده واحده قانون اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، آیین نامه اجرایی نحوه اعطای تابعیت به افراد مشمول این قانون را تصویب کرد و معاون اول رییس جمهوری در ۱۳ خرداد ماه پارسال آن را برای اجرا به وزارتخانه‌های کشور، اطلاعات و امور خارجه و معاونت حقوقی رییس‌جمهوری ابلاغ کرد.

بر اساس این آیین‌نامه هر زن ایرانی که با مرد غیرایرانی ازدواج کرده و در نتیجه این ازدواج دارای فرزند زیر ۱۸ سال باشد و هر فردی که از مادر ایرانی و پدر غیرایرانی متولد شده و بیش از ۱۸ سال تمام داشته باشد می‌تواند متقاضی اعطای تابعیت ایران باشد.

استان گلستان با یک میلیون و ۸۶۹ هزار نفر جمعیت متشکل از اقوام و مذاهب مختلف در شمال کشور قرار دارد که از شمال شرق با استان های خراسان شمالی، رضوی و جنوبی و سیستان و بلوچستان ارتباط زمینی دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha