نگاه نشریه پاکستانی به فرصت مشارکت تهران-اسلام‌آباد در مساله افغانستان

اسلام‌آباد - ایرنا - روزنامه پاکستانی «نیشن» تماس عمران‌خان با رئیس جمهوری منتخب ایران را در این برهه حساس در منطقه حائز اهمیت دانست و نوشت فرصت مشارکت برای تهران و اسلام‌آباد جهت پرداختن به چالش‌های اصلی منطقه از جمله افغانستان مهیا است.

به گزارش ایرنا، روزنامه انگلیسی زبان نیشن سرمقاله روز سه‌شنبه خود را به تماس تلفنی نخست وزیر پاکستان با حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی اختصاص داد و در گزارشی با عنوان «روابط ایران و پاکستان» افزود: عمران‌خان با رئیس جمهوری منتخب ایران به صورت تلفنی گفت وگو کرد و پیروزی وی را تبریک گفت. طرفین درباره موضوعات مهم منطقه‌ای و همچنین چگونگی تقویت روابط دو جانبه رایزنی کردند.

در این گزارش آمده است: زمان این تماس تلفنی با توجه به اوضاع دگرگون و تحولات سریع در منطقه بسیار مهم است و فرصتی را برای دو همسایه فراهم می‌کند تا به صورت مشترک برای پرداختن به چالش‌های اصلی منطقه دست به کار شوند.

نیشن نوشت: تحولات امنیت منطقه‌ای روابط دوجانبه ایران و پاکستان را در گذشته با فراز و نشیب‌هایی روبرو کرد و هر دو کشور بر لزوم اقدامات بیشتر در نوار مشترک مرزی برای مقابله با دشمنان صلح تاکید دارند. طی سال‌های اخیر تهران و اسلام‌آباد در حال همکاری برای از بین بردن شبه نظامیان در مناطق مرزی هستند و در حال حاضر حصار کشی بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک پاکستان با ایران ادامه دارد و انتظار می‌رود تا دسامبر سال جاری به پایان برسد.

این روزنامه پاکستانی با اشاره به رایزنی عمران‌خان و رئیس جمهوری منتخب ایران درخصوص افغانستان، افزود: با توجه به خروج عجولانه آمریکا از افغانستان، کشورهای منطقه مانند ایران و پاکستان ملزم به ایفای نقش اساسی برای کمک به صلح افغانستان و مقابله با چالش‌های پیش رو هستند.

نیشن افزود: جمهوری اسلامی ایران نقش فعالی را در روند صلح بر عهده گرفته و روابط خود را با همه طرفهای روند صلح و اقوام در افغانستان رشد داده است، این امر می‌تواند برای پیشرفت در جهت دستیابی به توافق نامه پایدار سیاسی به کار گرفته شود.

به نوشته این روزنامه انگلیسی زبان مانند پاکستان، ایران نیز نگران گسترش خشونت و پناهجویانی است که با وخیم‌تر شدن اوضاع امنیتی از مرزها عبور می‌کنند. با توجه به این اضطراب‌ها و علایق مشترک، زمان مناسب برای تقویت روابط دو جانبه و اطمینان از کافی بودن این تعاملات در مقابل فشارهای خارجی است.

نخست وزیر پاکستان یکشنبه شب گذشته طی تماس تلفنی با حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری منتخب کشورمان نسبت به سیر صعودی روابط دوجانبه ابراز اطمینان کرد و خواستار تقویت بیشتر همکاری‌های فعلی به ویژه در بُعد اقتصادی شد.

عمران‌خان پیرامون تحولات منطقه‌ای نسبت به بدتر شدن اوضاع امنیتی افغانستان نگرانی عمیق پاکستان را ابراز داشت و تاکید کرد که این تحولات عواقب جدی برای هر دو کشور ایران و پاکستان به دنبال خواهد داشت و می‌تواند هجوم پناهندگان به سمت مناطق مرزی دو کشور را درپی داشته باشد.

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی نیز با ابراز نگرانی از وضعیت افغانستان گفت: امنیت این کشور همسایه برای ما مهم است البته این امنیت باید توسط افغانستانی‌ها برقرار شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha