گفت و گوها برای احیای برجام فراتر از مذاکرات رسمی وین

تهران- ایرنا- حدود دو هفته ازآخرین دور مذاکرات ایران و ۱+۴ و آمریکا برای احیای برجام می گذرد در تازه‌ترین اظهارنظر درباره این مذاکرات پیتر استانو سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است گفت و گوها برای احیای برجام فراتر از مذاکرات رسمی وین در جریان است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا پیتر استانو سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز چهارشنبه در نشست خبری در بروکسل درباره زمان از سرگیری دور بعدی مذاکرات وین درخصوص احیای برجام تصریح کرد که روند گفت‌وگوها فراتر از مذاکرات رسمی وین جریان دارد و نشست کمیسیون مشترک هم در زمان مناسب منعقد خواهد شد.

 این دیپلمات اروپایی گفت: همانطور که می‌دانید نماینده عالی (جوسپ بورل) نقش هماهنگی برجام را برعهده دارد و او با هماهنگی مشارکت کنندگان اقدام و تصمیم‌گیری می‌کند لذا هر زمان که اعضا درباره ازسرگیری مذاکرات توافق کردند، گفت‌وگوها آغاز می‌شود. این یک روند ادامه‌دار است و گفت‌وگوها و تعاملات دیپلماتیک فراتر از مذاکرات رسمی در وین جریان دارد.

استانو خاطر نشان کرد: تاریخ بعدی نشست بعدی کمیسیون مشترک برجام مثل همیشه زمانی که مناسب باشد اعلام می‌شود.

 اظهارات استانو در فاصله دو هفته بعد ازآخرین دور مذاکرات برای احیای برجام تازه ترین اظهار نظر درباره این توافق است. حدود دو هفته از ششمین دور از مذاکرات وین برای احیای برجام می‌گذرد. همزمانی انتقال قدرت در تهران  به هر حال وقفه ای در فرایند مذاکرات به همراه داشته است. هر چند موضوع سیاست خارجی و مذاکرات وین عملا در حیطه ای فراتر از دولت پیگیری می‌شود و از این جهت تغییر دولت تغییری در فرایند مذاکرات ایجاد نمی‌کند.

در اظهار نظری دیگر درباره برجام سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه این هفته درپاسخ به سوالی در خصوص موضع برخی از مقامات غربی مبنی بر لزوم انتظار برای روی کار آمدن دولت جدید جمهوری اسلامی ایران جهت دستیابی به توافق، اظهار داشت: مواضع ایران در خصوص برجام و رفع تحریم ها، جزو مواضع اصولی نظام است و  با تغییر دولت نیز تغییری در آن ایجاد نخواهد شد.

به گفته این دیپلمات کشورمان، در صورت دستیابی به توافق، دولت جناب آقای رئیسی نیز به آن وفادار خواهد بود زیرا بر خلاف رویکرد برخی طرف های دیگر، پایبندی به تعهدات و قول های داده شده، همواره برای جمهوری اسلامی ایران یک اصل به شمار می آید.

سخنگوی وزارت امور خارجه درخصوص پیشرفت مذاکرات نیز گفت: پیشرفت های صورت گرفته در مذاکرات وین یک واقعیت است که همه طرف های مذاکرات به آن اذعان دارند، گرچه هنوز موضوعات مهمی باقی مانده است که عمدتا نیازمند تصمیم گیری از سوی سایر طرف ها بویژه آمریکاست. در واقع نهایی شدن توافق جهت احیای برجام  منوط به اراده سیاسی طرف ها دیکر برای اتخاذ تصمیمات سخت از سوی آنها دارد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: تلاش هیات جمهوری اسلامی ایران این است که مذاکرات هرچه زودتر به نتیجه رسیده و تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران رفع شود، با این وجود برای دستیابی به توافقی که منافع ملت ایران را تامین کند هیچ ضرب الاجلی تعیین نمی کنیم و مذاکرات تا زمانی که توافقی مطلوب برای ایران حاصل گردد ادامه خواهد داشت.

 از جمله اتفاقاتی که در هفته‌های اخیر درباره برجام رخ داده، تشکیل کمیته تطبیق برجام است، کمیته‌ای که قبل از آخرین نشست طرف‌های مذاکره کننده فعالیت خود را ‌آغاز کرده است.

عباس عراقچی، رئیس هیات ایرانی در مذاکرات وین، در پایان دور ششم دیدارها تاکید کرد که تمامی رایزنی‌ها در خصوص مسائل ریز و درشت مرتبط با برجام صورت گرفته و اکنون زمان اتخاذ تصمیم نهایی از سوی کشورهای مشارکت کننده در مذاکرات است.

در روزهای اخیر بسیاری از کشورها با تمجید از برجام، این توافق را بهترین راه حل معضلات کنونی در عرصه بین المللی دانسته اند. در تازه ترین اظهار نظرها سران کشورهای چین، فرانسه و آلمان در تماسی تصویری، خواستار استفاده از فرصت‌های موجود برای احیای توافق هسته‌ای شدند.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین بیش از یک‌ساعت به گفت‌وگو با یکدیگر پرداختند و از تمامی مشارکت‌کنندگان در مذاکرات هسته‌ای با ایران، خواستند تا از پنجره فرصت‌ها برای حصول توافق استفاده کنند. آنها بر لزوم سرعت بخشیدن و پیشبرد مذاکرات وین به منظور دستیابی به توافق در کوتاه‌ترین زمان ممکن تاکید کردند.

وزیر خارجه آلمان نیز در اظهاراتی نسبت به حصول نتیجه در مذاکرات وین بر سر احیای برجام در طی هفته‌های آتی ابراز امیدواری کرد. هایکو ماس در جمع خبرنگاران در مادرید، با اشاره به مذاکرات وین، گفت: گمان می‌کنیم که مذاکرات به هدف خود برسد. فکر می‌کنم که مذاکرات در هفته‌های آتی به نتیجه برسد.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در اظهاراتی بر اهمیت توافق هسته‌ای تاکید کرده است. ماریا زاخارووا درباره توافق هسته ای گفته است: برجام هیچ جایگزین معقولی ندارد. بدون آن، صلح و امنیت بیشتر آسیب پذیر می شود.

میخائیل اولیانوف دیپلمات ارشد روسیه در وین با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در توییتر از برخی تلاش های برای گنجاندن موضوعات دیگر در مذاکرات ایران و طرف های برجام برای احیای این توافق انتقاد کرد. اولیانوف نوشت: در چارچوب رایزنی های وین برخی از تحلیلگران و مقامات طرفدار پرداختن به موضوعات جدید مانند امنیت منطقه‌ای و برنامه موشکی هستند. او این رویکرد را تلاشی برای زدن سه پرنده با یک سنگ توصیف و تاکید کرد که این امر غیرواقعی و معکوس است. هدف توافق شده در این مذاکرات، فقط بازگرداندن برجام اصلی است.

روسیه، چین، آلمان، فرانسه و بریتانیا از اوایل بهار تلاش کرده‌اند تا موانع بازگشت دولت آمریکا به برجام را بردارند. مذاکرات در حال حاضر در مسیری پیش می رود که احیای توافق از طریق بازگشت آمریکا به توافق هسته ای و بازگشت ایران به پایبندی دوباره به تعهدات برجامی که آن ها را طی اقدامات جبرانی در نتیجه خروج آمریکا از برجام کاهش داده بود، محقق شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha