قطع برق و مصائب جدید دانشجویان در پاندمی کرونا

تهران- ایرنا- مصائب دانشجویی در پاندمی کرونا تمامی ندارد؛ مصائبی که فقط قشر دانشجو از آن خبر دارد و اخبار آن کم و بیش درز می کند. از کاسته شدن کیفیت آموزش در دانشگاه‌ها گرفته تا برگزاری مجازی امتحانات پایان ترم و حالا معضل قطعی برق که بار سنگینی بر اضطراب دانشجویان افزوده است.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا،‌ در تابستان داغ ۱۴۰۰، تنور امتحانات پایان ترم هم تنیده شده است و دانشجویان علاوه بر مشکلات کند بودن اینترنت، با قطعی برق هم دست و پنجه نرم می کنند. برخی از این دانشجویان عنوان می کنند که درست حین برگزاری امتحان پایان ترم با قطعی برق مواجه می شوند.

چالش قطعی برق از زبان دانشجویان

حسین گیلانی، دانشجوی رشته مطالعات منطقه ای (اوراسیا) که در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه علامه طباطبایی تحصیل می کند، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره این موضوع می گوید: روز گذشته رأس ساعت ۱۰ صبح، امتحان مجازی یکی از درس ها شروع شد؛ استاد ۶ سوال داده بود که در زمان پاسخ دادن به سوال آخر، برق قطع شد. به این دلیل که جواب سوال ها را به صورت آنلاین در سامانه دانشگاه می نویسیم،‌ پاسخ ها خود به خود در سامانه ذخیره می شود ولی با قطعی برق امکان پاسخ به سوال آخر را نداشتم.

وی می افزاید: در آخرین اقدام، از طریق تلفن همراه وارد سامانه شدم و گزینه اتمام آزمون را انتخاب کردم اما به استاد پیام دادم حین امتحان، برق قطع شد.

گیلانی می گوید که استادان این رشته شرایط دانشجویان را درک می کنند و با مشکلات قطعی برق کنار می آیند.

قطع برق و مصائب جدید دانشجویان در پاندمی کرونا

رضا سلیمانی هم دانشجوی کارشناسی محیط زیست دانشگاه تهران در گفت و گو با ایرنا به این نکته اشاره می کند که استادان برخی دروس، هیچ امتحان پایان ترمی از آنها نگرفته اند چرا که ملاک برای این استادان فعالیت های آموزشی در طول ترم مانند کنفرانس بوده است. بنابراین هیچ نگرانی بابت برگزاری امتحان مجازی پایان ترم و ایجاد استرس قطعی برق نداشته اند. از سوی دیگر، اگر قرار باشد استادی امتحان بگیرد، در زمان قطعی برق، امکان ارسال سوال از طریق ایمیل را هم نمی دهد و تاکید می کند پاسخ ها فقط از طریق سامانه دانشگاه بارگذاری شود.

اما برعکس این مورد هم وجود دارد و تعدادی از استادان مساعدت بیشتری با دانشجویان می کنند؛ مریم اسفندیاری دانشجوی رشته حسابداری دانشگاه مازندران در گفت و گو با ایرنا می گوید: فقط یک بار حین امتحان برق چند نفر از دانشجویان قطع شد که استاد تاکید کرد از پاسخ سوال ها عکس بگیریم و از طریق ایمیل ارسال کنیم. اما گاهی این مشکل هم ایجاد می شود که در فرایند بارگذاری مطالب و ارسال آن به استاد،‌ با کندی اینترنت مواجه می شویم که نگرانی دیگری برای ما ایجاد می کند.

اسنفدیاری می افزاید: از یک سو اگر در شیوع کرونا بگوییم امتحانات حضوری باشند، بیم ابتلا به بیماری داریم. اگر امتحانات هم مجازی باشد، هیچ تضمینی برای داشتن امتحانی بدون نگرانی وجود ندارد؛ چرا که کندی اینترنت یا این روزها چالش قطعی برق، بر استرس دانشجویان به ویژه تحصیلات تکمیلی ها افزوده است.

قطع برق؛ پذیرفته نیست!

نیره اله وردی دانشجوی دانشگاه بوعلی همدان نیز در گفت و گویی کوتاه با ایرنا به این نکته اشاره می کند که اساتید نسبت به مجازی بودن امتحانات، رویکرد مثبتی ندارند؛ تعدادی از آنها وقت امتحان را خیلی پایین می آورند و دانشجو نمی تواند به سوالات پاسخ بدهد که به طور طبیعی نمره کمتری می گیرد و استاد هم تحت هیچ شرایطی پاسخگو نیست.

این دانشجو می افزاید: دید و ذهنیت استاد در کم کردن مدت زمان پاسخ دادن به سوال ها، چیزی جز تقلب کردن دانشجویان نیست. ضمن اینکه قطعی برق را نمی پذیرند و می گویند این مشکل ارتباطی با آنها ندارد. عده ای از دانشجویان برای شرکت در امتحان از لپ تاپ استفاده می کنند که حین پاسخ دادن به سوال، ارتباط لپ تاپ با سیستم دانشگاه قطع می شود. برخی دیگر هم علاوه بر نداشتن لپ تاپ، گوشی مدل بالایی برای پاسخ دادن به سوال ها ندارند و مواردی سراغ دارم که مجبور شدند برای شرکت در امتحان و کلاس های مجازی، لپ تاپ کرایه کنند.

راهکار وزارت علوم برای قطعی برق

به گزارش ایرنا، وزارت علوم که پیش بینی قطعی برق در ایام امتحانات پایان ترم را کرده بود، با ابلاغ دستورالعملی به دانشگاه ها در خصوص مساعدت با دانشجویان تاکید کرده بود که سازوکاری برای شرکت همه دانشجویان در امتحانان مجازی پایان ترم در نظر بگیرند. البته وزارت علوم بر ارزشیابی مستمر دانشجویان در طول ترم تاکید دارد.

علی خاکی صدیق، معاون آموزشی وزیر علوم پیش از این به ایرنا اعلام کرده بود تکیه اعضای هیأت علمی در نمره دهی به دانشجویان نباید روی برگزاری امتحان پایان ترم باشد بلکه فعالیت های یک ترم دانشجو باید سهمی بیشتر در این زمینه به خود اختصاص بدهد. وی همچنین تاکید کرده بود در صورت نیاز، امتحان پایان ترم مجدد برای دانشجو برگزار شود.

مساعدت استاد با دانشجو

عبدالحمید علیزاده عضو هیأت علمی دانشگاه الزهرا درباره مساعدت با دانشجویانی که حین امتحان مجازی پایان ترم با قطعی برق مواجه می شوند، به ایرنا می گوید: در این شرایط همیشه به دانشجویان می گویم از سوال ها عکس بگیرند؛ علاوه بر سامانه دانشگاه که محل برگزاری مجازی امتحانات است یک راه ارتباطی دیگر برای ارسال پاسخ سوال های امتحان در نظر گرفته ام.

این استاد دانشگاه می افزاید: در صورتی که امکان ارسال پاسخ سوال در سامانه دانشگاه وجود نداشته باشد، دانشجو موظف است پاسخ را از طریق ایمیل برای من ارسال کند اما به این شرط که ارسال پاسخ ها فقط در بازه زمانی برگزاری امتحان باشد و اگر بعد از این مدت زمان،‌ پاسخی ارسال شود امکان پذیرفتن آن وجود ندارد.

علیزاده دلیل این کار را کاهش احتمال تقلب مطرح می کند.

قطع برق و مصائب جدید دانشجویان در پاندمی کرونا

نگرانی استادان برای دانشجویان

محمدحسین مرادی استاد آمار دانشگاه تهران در گفت و گو با ایرنا با اشاره به دغدغه های تعداد زیادی از اعضای هیأت علمی برای دانشجویان می گوید: الان در دورهمی های استادان،‌ روی عواقب ناشی از قطع شدن برق زیاد صحبت می کنیم و متوجه شرایط دانشجویان در نقاط مختلف کشور هستیم. نباید دانشجویان را مستقل از مشکلاتی که این روزها برای آنها ایجاد می شود، ببینیم. ایجاد راهکارهایی خاص برای دانشجویانی با قطعی برق حین امتحانات پایان ترم مواجه می شود، یکی از دغدغه های استادان است.

وی می افزاید: قرار نیست، استادان میزان غلبه دانشجو بر استرس را بسنجند بلکه ملاک، اندازه گیری توانایی علمی آنها است و وظیفه استاد،‌ ایجاد نگرانی و اضطراب در دانشجو نیست. به همین منظور،‌ تا جایی ممکن فضای استرس را برای دانشجو باید به حداقل برسانیم.

واکسیناسیون؛ راه حل کاهش اضطراب امتحانات پایان ترم

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا که با رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی و تاخیر در واکسیناسیونِ جمعیت ۸۰ میلیون نفری ایران، همچنان به چرخش خود در کشور ادامه می دهد، بلای جان کیفیت آموزش در سطوح مختلف آموزش عالی شده است. از اسفندماه سال ۹۸ که آموزش های حضوری جای خود را به آموزش های مجازی دانشگاه ها داد، کیفیت در آموزش هم زیر سوال رفت و این معضل را می توان در تعطیلی واحدهای عملی از جمله کارگاه ها، آزمایشگاه و مزارع مشاهده کرد. کند شدن آموزش و تغییر شیوه های تحصیل، حتی صدای انتقاد دانشجویان به ویژه تحصیلات تکمیلی را هم بلندتر کرده است.

این روزها که به قطعی برق رسیدیم، ضربه نهایی به دانشجویان وارد شد و علاوه بر استرس های خاص دوران دانشجویی، امکان پاسخ دادن به سوال امتحانات را هم از آنها گرفته است.

راه حلی که در این زمینه موثرتر و اساسی تر به نظر می رسد، آغاز هر چه سریع تر واکسیناسیون دانشجویان و اعضای هیأت علمی است تا با حضوری شدن دانشگاه ها، امتحانات پایان ترم به روزهای گذشته خود بازگردد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha