پانزدهم تیرماه با مهمترین اخبار کرونا در استانها

استانها- ایرنا -شیوع کرونا با قدرت و شتاب ادامه دارد و با تاخت و تاز خود برخی مناطق کشور را درگیر موج پنجم کرده است، «دلتا» کرونا با قدرت سرایت بالا رنگ شهرستانها را یکی پس از دیگری قرمز می کند و با عادی انگاری ها و کاهش رعایت شیوه نامه های بهداشتی بستری پیدا کرده است تا همه جا را یکرنگ کند.

به گزارش ایرنا ، کرونا این ویروس ریز جثه از اواخر سال ۹۸ در کشور خودنمایی کرده و اینک با گذشت بیش از ۱۶ ماه و سپری شدن چهار موج سنگین امروز با چهره جدید از نوع «دلتا» که قدرت سرایت پذیری بالایی دارد خیز دیگری برداشته  و سبب جانباختن تعداد دیگری از شهروندان شده است .
اکنون ۹۲ شهرستان وضعیت قرمز را تجربه می‌کنند و این مرتبه، کرونای نوع دلتا از استان‌های مرزی و جنوب شرقی از جمله سیستان و بلوچستان با وضعیت سیاه کرونایی به سمت شهرهای مرکزی و شمال کشور در حرکت است.

معاون درمان ستاد فرماندهی مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران هم امروز گفت: دلتا یا همان ویروس جهش یافته هندی کرونا در بیماران تهرانی هم مشاهده و به عبارتی این بیماری وارد پایتخت شده و وضعیت بالینی بیماران مراجعه کننده به مراکز درمانی موید این موضوع است.

دکتر نادر توکلی افزود: با وجود اینکه شدت ابتلا و عفونت دلتا نسبت به ویروس انگلیسی بیشتر بوده و این ویروس مسری تر است، خوشبختانه مرگ و میر بر اثر این جهش بیشتر نشده است.

وی ادامه داد: هرچند توصیه های قبلی مانند رعایت فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک برای مقابله با بیماری کرونا موثر است اما مهمترین راهکار مقابله با آن پوشش کامل واکسیناسیون در کشور است.

 از شنبه هفته جاری شهر تهران و برخی از شهرهای دیگر استان تهران مانند دماوند و فیروزکوه در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفتند و اکنون شاهد افزایش روند بیماری کرونا در این مناطق هستیم.

 آغاز سفرهای تابستانی، برگزاری دورهمی ها، بی توجهی به شیوه نامه های بهداشتی ،گرمای هوا و عمومی نشدن واکسیناسیون از مهمترین عوامل شیوع و همه گیری کرونا است و کارشناسان تنها راه مقابله با این ویروس را استفاده از ماسک، حفظ فاصله اجتماعی و واکسیناسیون عنوان می کنند.

با توجه به شکننده بودن وضعیت ابتلا به کرونا در بسیاری از شهرها چنانچه پیشگیری و مراقبت ها با جدیت دنبال نشود، مجددا شاهد بروز و شیوع این ویروس با شدت و فراگیری گسترده تری نسبت به قبل خواهیم بود.

پانزدهم تیرماه با مهمترین اخبار کرونا در استانها

وضعیت کرونا در استان ها

با توجه به پنج برابری شدن موارد ابتلا به کرونا در پیک جدید سیستان و بلوچستان ، سخنگو و مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان نیز گفت: طبیعی است که وقتی آمار موارد مبتلا به کرونا بالا باشد تعداد موارد نیازمند بستری و بیماران بدحال به این نسبت افزایش یابد.

دکتر محمدعباسی اظهارداشت:  با توجه به افزایش پنج برابری ورود و مراجعات به بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان از نظر شاخص فوت به بستری و شاخص فوت به جمعیت هنوز به متوسط کشوری نرسیده‌ایم. 

رییس بیمارستان بوعلی زاهدان هم گفت: ویروس هندی چهار برابر ویروس انگلیسی انتقال پیدا می‌کند اگر در پیک‌های قبلی ۲۵۰ تست مثبت داشتیم هم‌اینک به یک‌هزار و ۳۰۰ مورد افزایش پیدا کرده است.
دکتر شهاب‌الدین مشایی افزود: هر چقدر تعداد مبتلایان افزایش یابد آمار کسانی که نسبت به ویروس واکنش نشان می‌دهند بیشتر می‌شود حتی اگر بدخیمی ویروس افزایش پیدا نکند.

به گفته معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان؛ با افزوده شدن یک‌هزار و ۵۱۰ مورد جدید کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در سیستان و بلوچستان شمار مبتلایان این ویروس در استان به ۶۳هزارو ۵۲۳  نفر رسید.

دکتر قاسم میری علی آباد اظهارداشت: با فوت ۲۰مورد جدید، شمار فوتی‌های کرونا در سیستان و بلوچستان به یک‌هزار و ۷۱۲ رسید.
وی با بیان اینکه ۷۲۹ بیمار حاد تنفسی در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان تحت درمان قرار دارند افزود: مردم در صورت امکان و نداشتن ضرورت در خانه بمانند و چنانچه از خانه بیرون می‌روند اصول بهداشتی و آداب تنفسی را به خوبی رعایت کنند.

همچنین به دلیل افزایش بودن روند ابتلا و مرگ و میر کرونا در این استان مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: سه بیمارستان سیار امروز با حضور فرمانده نیروی زمینی ارتش در استان راه‌اندازی و تجهیزات مورد نیاز در بخش‌های فنی و درمانی، کیت‌های تشخیص، مراکز واکسیناسیون و تجهیزات لجستیکی مانند آمبولانس از طریق ارتش منتقل می‌شود.

علیرضا شهرکی افزود: تجهیزات بهداشت و درمان به سیستان و بلوچستان در حال گسیل است و نماینده تام الاختیار این وزارتخانه در استان مستقر و وضعیت ویروس کرونا را از نزدیک رصد می‌کند. 

بحرانی شدن وضعیت ابتلا به کرونا در این استان سبب شد تا فرمانده کل ارتش با صدور دستوری به امیر سرتیپ حیدری فرمانده نیروی زمینی و فرمانده میدانی مبارزه با کرونا در ارتش، ضرورت حضور گسترده‌تر و تسریع در امداد رسانی به مردم سیستان و بلوچستان را ابلاغ کند.

 فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در جریان سفر به زاهدان گفت: ۲۰۰ نفر از کادر درمانی نزاجا تا پایان بحران کرونا در سیستان و بلوچستان مستقر خواهند بود.

امیرسرتیپ کیومرث حیدری اظهارداشت: ارتش سه بیمارستان تنفسی سیار ۱۰۰ تختخوابی در شهرستان‌های زاهدان، خاش و زابل برای مقابله با ویروس کرونا راه‌اندازی می‌کند.

بدنبال شیوع گسترده کرونا و کاهش سطح ذخیره خون استان سیستان و بلوچستان ، با استفاده از شبکه ملی خون رسان و همچنین اهدای خونی که توسط اهدا کنندگان در استان های آذبایجان شرقی، زنجان، تهران، کردستان، سمنان، کرمان، خراسان جنوبی و رضوی و مرکزی انجام شد، خون های اهدایی به استان ارسال و خون مورد نیاز بیماران تامین شد و اکنون مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

سخنگوی سازمان انتقال خون هم در این زمینه گفت: به دنبال شیوع کرونا، میزان اهدای خون به میزان یک چهارم کاهش یافت و موجب شد که سطح ذخیره خون در این استان به شدت کاهش یابد.

بشیر حاجی بیگی تاکید کرد: اکنون میزان ذخایر خون در سیستان و بلوچستان عادی است، اما هنوز در گروه های خونی O مثبت و O منفی کمبود داریم و نیاز است که مردم این استان که دارای این گروه های خونی هستند نسبت به اهدای خون اقدام کنند.

پانزدهم تیرماه با مهمترین اخبار کرونا در استانها

فرماندار بندرعباس هم از رعایت ۹۰ درصد شیوه نامه های بهداشتی توسط بازاریان این شهرستان خبر داد و افزود:با متخلفانی که به این برنامه توجه نکنند به شدت برخورد می‌شود.

عزیزاله کناری اظهار داشت: درصورت رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی و برنامه ستاد ملی کرونا ضمن پلمب واحد متخلف برچسب رعایت نشدن پروتکل‌های بهداشتی کرونا نیز نصب خواهد شد.

وی ادامه داد: اتحادیه ها باید نظارت و بازرسی دقیق و لازم را بر زیرمجموعه های خود در سطح بازار و مجتمع های تجاری داشته باشند تا همچنان پروتکل های بهداشتی بطور کامل رعایت شود و از شهروندان نیز درخواست می شود از ورود به واحدهای صنفی شلوغ خودداری نمایند.

در محمود آباد ساری هم روند افزایشی شیوع کرونا نگران کننده است و رئیس شبکه بهداشت و درمان محمودآباد در این خصوص گفت که این روند سبب شد در کمتر از یک هفته شهرستان محمودآباد دو بار تغییر رنگ بدهد و به وضعیت قرمز کرونایی وارد شود.

عباس توان تعداد بیماران بستری محمودآباد را در حال حاضر حدود ۴۰ نفر اعلام کرد و گفت : این افراد در بیمارستان شهدای محمودآباد و بیمارستان های شهرهای اطراف بستری هستند.

وی با اعلام این که تمامی روستاهای شهرستان محمودآباد با کرونا درگیر هستند، افزود: هیچکس در شهرستان مصونیت ندارد مگر رعایت کند.

مدیر شبکه بهداشت محمودآباد رعایت پروتکل های بهداشتی را در سطح این شهرستان بسیار ضعیف توصیف کرد و گفت : متاسفانه عادی انگاری های اخیر از جمله حضور در سواحل و تجمعات تبلیغات انتخاباتی سبب ایجاد وضعیت قرمز در محمودآباد شده است.

در همدان نیز رییس پلیس راه استان اعلام کرد که با توجه به نارنجی بودن وضعیت کرونایی در این استان تردد بین شهرستانی خودروها نیز ممنوع بوده در غیراینصورت راننده های متخلف جریمه می شوند.

سرهنگ رضا عزیزی گفت: شهروندانی که اقدام به تردد بین استانی می کنند از طریق دوربین های ثبت تخلف موجود در جاده های برون شهری اعمال قانون شده و پیامک نیز برای آنها ارسال می شود.

 از مجموع ۱۰ شهرستان استان همدان ۲ شهرستان «فامنین و  اسدآباد» در وضعیت زرد کرونایی و مابقی در وضعیت نارنجی قرار دارند.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج هم در خصوص بیماران کرونایی استان گفت :در ۴۸ ساعت گذشته تعداد ۲۸ بیمار جدید کرونایی در بیمارستانهای کهگیلویه و بویراحمد بستری شدند که روند افزایشی این آمار نسبت به هفته های گذشته نگران کننده است.

پرویز یزدان پناه  نسبت به شیوع بیماری کرونا هندی در کهگیلویه و بویراحمد هشدار داد و افزود: روند افزایش ابتلا به بیماری دلتای هندی در کشور و به تبع آن در استان شروع شده میزان ابتلا و مرگ میر این بیماری خیلی زیاد است.

وی  گفت:روند شیوع بیماری کرونا در شهرستان های بویراحمد، بهمئی و لنده نگران کننده است و در صورت ادامه این روند بزودی وضعیت این سه شهرستان قرمز می شود.
 

پانزدهم تیرماه با مهمترین اخبار کرونا در استانها

با توجه به اینکه استان‌های همجوار با خراسان رضوی به ویژه استان‌های جنوبی و جنوب شرقی کشور با شرایط حاد کرونایی و وضعیت قرمز از نظر شیوع کرونا روبرو هستند و نزدیک بودن آنها به این استان و ترددهای سبب تغییر شرایط و وضعیت کرونایی می شود.

در مشهد نیز دبیر کارگروه مراقبت و درمان کووید ۱۹ دانشگاه علوم پزشکی گفت: تمهیدات لازم برای مقابله با موج پنجم شیوع کرونا از جمله تخت‌های بیمارستانی مورد نیاز در مناطق زیرپوشش این دانشگاه فراهم شده است.

دکتر علی اصغر انجیدنی تعداد تخت‌های ویژه بیمارستانی در مناطق زیرپوشش این دانشگاه را یک هزار و ۵۰۰ تخت عنوان کرد و گفت: حدود ۷۷۰ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستانهای خراسان رضوی بستری هستند که حدود ۱۸۰  نفر آنان در بخشهای مراقبتهای ویژه می‌باشند.
وی با بیان اینکه سویه هندی ویروس کرونا موسوم به دلتا از انواع دیگر این ویروس خطرناک‌تر و دارای سرعت انتشار بیشتری است افزود: بیش از ۳۰ درصد بیماران کرونایی بستری شده در مراکز درمانی زیر پوشش این دانشگاه مبتلا به نوع هندی این ویروس هستند و این امر نشان دهنده مواجهه با موج پنجم شیوع کرونا با سویه هندی آن است.

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: روند افزایشی تعداد بیماران کرونایی سرپایی و بستری در خراسان رضوی نشان از آغاز موج پنجم شیوع کرونا در این استان دارد.

دکتر مهدی قلیان افزود: تعداد بیماران کرونایی بستری‌شده در خراسان رضوی دیروز ۲۳۵ نفر بود در حالی که طی هفته چهارم خرداد ماه به طور میانگین روزانه ۱۸۲ نفر در بیمارستانهای این استان بستری می‌شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل نیز نسبت به شیوع موج پنجم کرونا در این استان تا ۱۰ روز آینده هشدار داد و گفت: در صورت عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی، به زودی با موج پنجم کرونا مواجه خواهیم شد.

دکتر شهرام حبیب‌زاده بیان کرد: ویروس در حال انتشار به احتمال خیلی زیاد از نوع ویروس دلتای هندی بوده و دارای قدرت انتقال بسیار بالایی است که می‌تواند سنین پایین و کودکان را نیز مبتلا کند.

وی  اعلام کرد: طی روزهای اخیر شمار مبتلایان جدید و بستری شدگان کرونا در استان اردبیل افزایش یافته به طوری که در شبانه روز گذشته، ۳۷ بیمار جدید مبتلای به ویروس کرونا در مراکز درمانی استان بستری شدند که ۱۸ نفر بیشتر از کمترین آمار ثبت شده در هفته گذشته است.

هم‌اینک شهرستان‌های پارس‌آباد، گرمی، کوثر، نیر، سرعین، نمین، اصلاندوز، خلخال، بیله‌سوار و مشگین‌شهر به جز مرکز استان در وضعیت زرد قرار گرفته و تنها شهرستان اردبیل در وضعیت نارنجی شیوع کرونا قرار دارد.

به گفته  معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان تعداد جان باختگان کرونا در این استان به یکهزار و ۹۳۰ نفر رسیده است .

دکتر مریم کوشکی اعلام کرد: همچنین طی شبانه روز گذشته ۲۸۸ بیمار مبتلا به کرونا در استان شناسایی شد و شمار مبتلایان به ۱۲۲ هزار و ۸۴۵ نفر افزایش یافت.

 به گفته معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی ،آزمایش ۳۵ بیمار مبتلا به کرونا با سویه دلتا توسط آزمایشگاه مرجع تهران تایید شد.

دکتر علی علی‌محمدی اظهار داشت: میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی مرتبط به ویروس کرونا در استان مرکزی به ۶۵ درصد رسیده که انتظار می‌رود برای جلوگیری از انتشار سویه جدید رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی افزایش یابد.

حبیب الله برهانی رئیس شبکه بهداشت و درمان بردسیر کرمان نیز گفت: با توجه به افزایش موارد علامت دار در این شهرستان، خصوصا بخش نگار، به نظر می رسد ویروس کرونای از نوع جهش یافته هندی دلتا در بردسیر در حال چرخش باشد.

شمار بیماران کرونایی بستری در بیمارستان های استان اصفهان هم امروز از یکهزار نفر فراتر رفت .

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت افزود: تعداد بیماران دارای علائم کرونا بستری در بیمارستان های استان اصفهان در یک ماه گذشته به کمتر از یک هزار نفر رسیده بود اما با افزایش مجدد آن امروز از مرز یکهزار نفر گذشت.

آرش نجیمی اظهار داشـت: خطر موج پنجم کرونا و شیوع گسترده کووید ۱۹ در استان اصفهان بسیار جدی و اگر وضعیت ابتلا و بستری کرونا به همین منوال پیش رود احتمال دارد در رنگ‌بندی بعدی همه گیری کووید ۱۹ تعداد بیشتری از شهرستان های استان، قرمز و بسیار پر خطر شود.

 در زمان حاضر ۱۴ شهرستان استان دارای وضعیت نارنجی (پر خطر)، ۹ شهرستان زرد (خطر متوسط) و شهرستان اردستان قرمز (بسیار پر خطر) است.

رییس مرکز توسعه سلامت جزیره کیش نیز گفت: افزایش غیر منتظره بسترها و بیماران شناسایی شده کرونا زنگ هشدار همه گیری سریع این ویروس در موج پنجم را به صدا در آورده است.

محمدرضا رضانیا اظهار داشت: شیوع پیک جدید بیماری کرونا در کشور و استان های جنوبی با قدرت سرایت بسیار زیاد آغاز شده است و جزیره کیش نیز اکنون تحت تاثیر این پیک قرار دارد .

وی افزود :طی ۲ هفته گذشته بیماران بستری بخش کرونا در این جزیره ۲ و شناسایی قطعی افراد مبتلا ۴۰ درصد افزایش یافته است.

 رییس مرکز بهداشت شرق اهواز هم از واکسیناسیون تمام افراد واجد شرایط دوز دوم واکسن سینوفارم در این منطقه خبر داد.

امراله مردانی با اشاره به ادامه روند واکسیناسیون در اهواز اظهار داشت: اگر واکسن به میزان کافی در اختیارمان قرار گیرد، قطعا در روزهای آینده واکسیناسیون افراد بالای ۶۰ سال را آغاز خواهیم کرد.

تاکنون بیش از ۲۱۸ هزار خوزستانی در مقابل کرونا واکسینه شده اند. بر اساس آخرین رنگ بندی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت ۲ شهرستان خوزستان در وضعیت قرمز، ۱۲ شهرستان نارنجی و ۱۳ شهرستان زرد کرونایی هستند.

 وضعیت کرونایی مازندران هم بر اساس ارزیابی جدید سامانه ماسک متعلق به وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی با تغییر رنگ پنج شهر دیگر به قرمز وخیم‌تر شده است.

 طبق این ارزیابی هم اکنون ۹ شهرستان از ۲۲ شهرستان مازندران در وضعیت قرمز قرار دارند.

 هم اکنون ۱۳ شهرستان مازندران در رنگ بندی نارنجی قرار گرفته اند در حالی که تا سه روز پیش تعداد مناطق دارای رنگ نارنجی استان ۹ شهرستان بود.

وضعیت واکسیناسیون

فرماندار لاهیجان با بیان اینکه تاکنون ۲۱ هزار و ۵۷۲ دوز واکسن در این شهرستان تزریق شده است، گفت: از این مقدار، ۱۳ هزار و ۹۴۲ دوز مربوط به مرحله اول و ۷ هزار و ۶۴۰  دوز هم مربوط به مرحله دوم واکسیناسیون کرونا است.

 یونس محمودی  تعداد بیماران بستری مبتلا به ویروس کرونا در سه مرکز درمانی لاهیجان  را ۲۷ نفر عنوان و تصریح کرد: از این تعداد بیمار ۳ نفر در شرایط بدحال قرار دارند.

وی با اشاره به انجام ۵۲۲ مورد تست PCR و رپید (تست سریع کرونا) طی ۱۰ روز اخیر در سطح شهرستان، افزود: در این مدت، ۱۴۱ مورد از تست های انجام شده در لاهیجان مثبت شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل با اشاره به تداوم فرایند واکسیناسیون کرونا در استان اردبیل گفت: از ۲۲ بهمن سال گذشته تاکنون ۹۵ هزار و ۳۰۸ دوز واکسن کرونا برای گروه‌های هدف در استان اردبیل تزریق شده است.

شهرام حبیب زاده افزود: تاکنون ۶۶ هزار و ۹۰۷ دوز واکسن نوبت اول و ۲۸ هزار و ۴۰۱ دوز واکسن نوبت دوم در استان اردبیل تزریق شده است.

با ورود بیش از  ۲ هزار دوز واکسن ایرانی برکت به استان لرستان تزریق این واکسن با داوطلبی ۱۰ عضو هیات علمی این دانشگاه آغاز شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت : تزریق واکسن برکت برای افرادی که در سامانه ثبت نام کرده اند در حال انجام است و پایان هفته جاری نیز محموله جدید واکسن برکت وارد استان می شود اما تاکنون میزان آن و دستورالعملی برای انتخاب گروه های هدف ابلاغ نشده است.

مریم کوشکی افزود: اول تیرماه نیز تزریق جدیدترین محموله  واکسن کرونا  از نوع سینو فارم به تعداد ۱۹هزار و ۱۹۴  دوز در استان آغاز شد و این روند ادامه دارد و با اولویت تکمیل مرحله اول واکسیناسیون افراد واجد شرایط در حال تزریق است.

براساس اعلام ستاد مقابله با کرونا هم اکنون شهرستان های رومشکان و چگنی در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند، بروجرد، دورود، الیگودرز و سلسله، دلفان، ازنا و کوهدشت در وضعیت نارنجی هستند و شهرستان های پلدختر و خرم آباد در وضعیت قرمز قرار دارند.

واکسیناسیون گروه سنی جمعیت ۶۵ تا ۷۰ سال استان یزد علیه ویروس کرونا هم از امروز سه شنبه آغاز شد.

معاون فنی مرکز بهداشت استان تصریح کرد: مشخصات این افراد در شبکه بهداشت وجود دارد ، به تدریج با این افراد تماس برقرار و یا برای آنان پیامک فرستاده می شود.

 دکتر مسعود شریفی افزود: تاکنون، ۱۰۲ هزار و ۸۳ دوز واکسن به گروه های هدف در استان تزریق شد که از این تعداد ۶۸ هزار و ۱۷۲ دوز  در مرحله اول و ۳۳ هزار و ۹۱۱ دوز واکسن در  مرحله دوم به گروه های هدف تزریق شد.

 هم اکنون وضعیت بهداشتی شهرستان های یزد، میبد، تفت، مهریز و خاتم از ۱۰ شهرستان استان یزد به دلیل افزایش شیوع کرونا در حالت قرمز قرار گرفت و شرایط در بافق هم در آستانه قرمز شدن قرار دارد.

بر اساس آمارهای اعلامی وزارت بهداشت ،تا کنون ۴ میلیون و ۴۹۷ هزار و ۵۷۶ نفر دوز اول واکسن کرونا و دو میلیون و ۱۷ هزار و ۸۰۹ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۶ میلیون و ۵۱۵ هزار و ۳۸۵ دُز رسید.

پانزدهم تیرماه با مهمترین اخبار کرونا در استانها

گزارش هایی با محوریت کرونا

ویروس دلتا؛ شروع از هند، شیوع در تهران

فوتبال در زمین سرخ کرونا

تازه ترین آمارهای وزارت بهداشت /۱۴۶ نفر دیگر جانباختند

۱۴۶ بیمار کووید۱۹ جان خود را در طول ۲۴ ساعت گذشته از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۸۵ هزار و ۹۵ نفر رسید.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی وزارت بهداشت،از دیروز(دوشنبه) تا امروز ۱۵ تیر ماه ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۶ هزار و ۸۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۷۳۳ نفر از آنها بستری شدند.

بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون سه میلیون و ۲۸۶  هزار و ۹۲۳ نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. و دو میلیون ۹۵۳ هزار و ۵۸۶ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.

سه هزار و ۲۹۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

تا کنون ۲۴ میلیون و ۱۱۹ هزار و ۸۵۸ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

اکنون ۹۲ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۸۳ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۷۳ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

وزارت بهداشت اعلام کرد هم‌اینک ۹۲ شهرستان در وضعیت قرمز، ۱۸۳ شهرستان در شرایط نارنجی و ۱۷۲ شهرستان در وضعیت زرد شیوع ویروس کرونا قرار دارند.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان جهانی بهداشت در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌ گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

این ویروس با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطره های تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علایم  بیماری کووید ۱۹ است  و بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان و آفریقا و هند که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدی را در جهان به وجود آورده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha