۱۴ تیر ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۰۴
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 84393819
۰ نفر

برچسب‌ها

باج خواهی ۷۰ میلیون دلاری هکرهای شرکت های بزرگ جهان

تهران-ایرنا- خبرگزاری رویترز نوشت: هکرهای مظنون به حمله گسترده به صدها شرکت بزرگ جهان خواستار ۷۰ میلیون دلار باج هستند تا اطلاعات را احیا کنند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، این خبرگزاری افزود: این خواسته از طریق وبلاگی که به طور معمول از سوی گروه جرائم سایبری «ریویل» مورد استفاده قرار می گیرد، مطرح شده است.

به نوشته این خبرگزاری این گروه هکری وابسته به روسیه جزو باج گیران پرکار جرائم سایبری در جهان محسوب می شوند.

این گروه دارای ساختاری ائتلافی بوده و تعیین این که چه کسی از جانب هکرها صحبت می کند را دشوار کرده اما آلن لیسکا از شرکت امنیت سایبری «ریکوردد فیوچر» می گوید این پیام «مطمئنا» از سوی رهبری اصلی ریویل ارسال شده است.

رویترزنوشت: گروه هکری ریویل به تلاش های این خبرگزاری برای اظهارنظر در این زمینه پاسخی نداده است.

ریویل با نفوذ در شرکت فناوری اطلاعات کاسیا مستقر در میامی از دسترسی های این شرکت برای ورود به سیتسم مشتریان آن استفاده کرد که باعث ایجاد واکنشی زنجیره ای شد که در نهایت به سرعت رایانه صدها شرکت در جهان را از کار انداخت.

بنابر تحقیقات انجام شده از سوی یک شرکت امنیت سایبری ده ها کشور جهان تحت تاثیر این حمله هکری قرار گرفته اند. در تازه ترین مورد یک فروشگاه زنجیره ای در سوئد صدها  فروشگاه خود را روز شنبه تعطیل کرد زیرا به دلیل قطع اینترنت صندق های آن در نتیجه این حمله از کار افتادند.

مدیر ارشد امنیت اطلاعات در  شرکت نرم افزاری سوفوس گفته است که مدارس، ادارت دولتی کوچک، تفریگاه ها و سازمان های مسافرتی، اتحادیه های اعتباری و حسابداری ها در این حمله آسیب دیده اند.

حملات باج افزاری به طور معمول شامل قفل کردن داده ها در سیستم ها با استفاده از رمزنگاری است و باعث می شود شرکت ها برای بازیابی دسترسی خود هزینه پرداخت کنند.

کاسیا همواره خود را یکی از تامین کنندگان اصلی فناوری اطلاعات و خدمات مدیریت امنیتی به شرکت های کوچک و متوسط معرفی کرده است.

به گفته پلیس فدرال آمریکا «ریویل» همچنین در حمله ماه گذشته «جی بی اس» یکی از بزرگترین شرکت صنایع فناوری گوشت جهان نقش داشته است. این حمله باعث شد این شرکت که در برزیل مستقر است ۱۱ میلیارد دلار به بیت کوین به هکرها پرداخت کند.

شورای امنیت سازمان ملل این هفته اولین نشست رسمی خود را درباره امنیت سایبری برگزار کرد و در آن به افزایش تهدید هکرها علیه زیرساخت های کلیدی کشورها پرداخت. جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا به تازگی در دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه این موضوع را مطرح کرد.

تعدادی از شرکت های آمریکایی از جمله گروه رایانه ای سولار ویندز و «کلونیال پایپ لاین» بزرگترین شرکت توزیع مواد پالایشی نفت در آمریکا مورد حمله باج افزارهای قرار گرفته اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha