۱۴ تیر ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۴۴
کد خبرنگار: 3088
کد خبر: 84393803
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

طوفان السا با ۳ کشته برجا در راه کوبا

تهران- ایرنا- طوفان گرمسیری السا در مسیر پرشتاب خود در منطقه کارائیب، پس از عبور از دومینیکن و سنت لوسیا با سه کشته برجا، اینک به شرق کوبا رسیده و در جهت غرب و شمال غربی، به سوی تنگه فلوریدا در حال پیشروی است.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری فرانسه، ‌بر اثر وقوع طوفان السا که روز شنبه از جمهوری دومینیکن عبور کرد، دستکم ۲ نفر و ۱ نفر دیگر نیز در جزیره سنت لوسیا کشته شدند. وزش شدید باد و طوفان موجب قطعی برق و آب برخی مناطق طوفان زده‌ و تخریب صدها منزل مسکونی شده است.

طوفان گرمسیری السا در مسیر پرشتاب خود اینک به شرق کوبا رسیده و به مقصد غرب و شمال غربی در حال پیشروی است. براساس اعلام مرکز ملی گردباد آتلانتیک، ‌پیش بینی می شود که این پدیده روز دوشنبه تا سه شنبه به سوی تنگه فلوریدا نیز در حرکت باشد.

کوبا و ایالت فلوریدای آمریکا برای مقابله با اثرات تخریبی این طوفان با اتخاذ تدابیر لازم به حالت آماده باش درآمده اند. تمام قلمرو کوبا، از شرق تا غرب، در نوعی شرایط هشدار به سر می برند.

به نوشته خبرگزاری کوبا، «میگل دیاز کانل» رئیس جمهوری کوبا امروز ظرفیت و توان کشور را برای مقابله با طوفان گرمسیری السا مثبت ارزیابی کرد.

طبق ارزیابی های مرکز پیش بینی موسسه هواشناسی کوبا (Insmet) السا با سرعت ۲۰ کیلومتر بر ساعت در جهت غرب و شمال غرب در حال نزدیک شدن به مرکز این کشور است.

فلوریدا، مقصد بعدی طوفان السا

براساس پیش بینی های مرکز ملی گردباد آمریکا/سی ان اچ (CNH)، السا در مسیر خود روز دوشنبه پس از کوبا با چرخش به جانب گذرگاه فلوریدا، روزهای سه شنبه و چهارشنبه ساحل غربی فلوریدا را درنوردد.

مرکز سی ان اچ(CNH) مستقر در میامی، ‌در پیامی هشدارآمیز خاطرنشان کرد که طوفان استوایی السا در راه فلوریدا است و احتمال می رود از عصر دوشنبه تا روز سه شنبه، بخش جنوبی این ایالت آمریکا را درگیر کند.

ایالت فلوریدا درحالی خود را برای رسیدن نخستین توفان زودهنگام اقیانوسی در سال ۲۰۲۱ آماده می کند که با سانحه فرو ریختن یک مجتمع مسکونی ۱۲ طبقه در نزدیکی سواحل میامی که بیش از ۲۰ کشته و حدود ۱۲۰ ناپدید شده را بدنبال داشته، مواجه است.

در همین حال طبق گزارش شبکه فرانس ۲۴، مابقی ساختمان فروریخته در شهر میامی ایالت فلوریدای آمریکا به علت وقوع طوفان اِلسا پیش از موعد پیش بینی شده فرو خواهد ریخت. خانواده قربانیان در مجتمع آپارتمانی میامی هیچ امیدی برای یافتن بستگان خود از زیر آوار ندارند.

به رغم اعلام وضعیت اضطراری در فلوریدا برای اعزام کمک های فدرال برای امدادرسانی در این بحران، دولت بایدن هنوز نتوانسته در مشخص کردن علت فروریختن بخشی از این ساختمان مسکونی ۴۰ ساله که پنج شنبه گذشته فرو ریخت، اظهارنظر دقیقی داشته باشد.  

شکل گرفتن توفان «اِلسا» که نخستین طوفان اقیانوس اطلس در سال ۲۰۲۱ میلادی است باعث شد تا در سراسر مناطق کوبا و بخش هایی از ایالت فلوریدا آمریکا که در مسیر گردباد قرار دارد، وضعیت فوق العاده اعلام شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha