هشدار گروه‌های مقاومت درباره احتمال بسیار زیاد درگیری مجدد در غزه

تهران-ایرنا- گروه‌های مقاومت فلسطین در نوار غزه به مصر ابلاغ کرده‌اند که احتمال ازسرگیری جنگ و درگیری در این باریکه بیش از هر وقت دیگری است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، روزنامه الاخبار لبنان به نقل از برخی منابع در جنبش حماس بیان کرد که مصری‌ها از گروه‌های مقاومت فلسطین خواسته‌اند تا پایان هفته جاری فرصت دهند تا خواسته‌های آنان را به هیئت اسرائیلی که قرار است اواسط این هفته به قاهره سفر کند، ارائه دهند و ببینند موضع اسرائیلی‌ها در این زمینه چه خواهد بود.

این هیئت قرار است رویکرد و نگرش دولت جدید رژیم صهیونیستی در رابطه با مسئله بازسازی غزه و مبادله اسرا را به مصری‌ها ابلاغ کند.

مصری‌ها همچنین در چارچوب تلاش‌های خود برای تثبیت آتش‌بس در غزه، به جنبش حماس ابلاغ کرده‌اند که شب گذشته مذاکراتی با مسئولان ارشد دولت رژیم صهیونیستی داشته‌اند و نشانه‌های مثبتی از پیشرفت مذاکرات دیده می‌شود.

در همین راستا، خلیل الحیه نایب رئیس دفتر سیاسی حماس در غزه در واکنش به اظهارات روز گذشته نفتالی بنت نخست وزیر رژیم صهیونیستی که گفته بود "اسرائیل" به دنبال صلح است و منفعتی از آسیب زدن به مردم غزه نمی‌برد، خواستار موافقت سریع طرف صهیونیستی با خواسته‌های مقاومت در زمینه لغو محاصره و بازسازی غزه در صورت جدیت آن برای تثبیت آتش‌بس شد.

یک منبع در جنبش حماس در گفتگو با الاخبار تاکید کرد که مسئولان بین‌المللی و قطری در جریان مذاکرات اخیر به این جنبش پیشنهاد داده‌اند کمک‌های مالی قطر به شیوه‌ای جدید و از طریق بانک‌های فلسطینی و تحت نظارت سازمان ملل به غزه برسد که این جنبش هم وعده داده این پیشنهاد را بررسی کند.

منبع مذکور اشاره کرد که احتمالا جنبش حماس با این پیشنهاد موافقت کند، البته به شرطی که این کمک‌ها تمام و کمال به دست خانواده‌های فقیر در غزه برسد و با همکاری وزارت اجتماعی در غزه، اسامی شماری دیگر از خانواده‌های فقیر نیز به لیست مشمولان دریافت این کمک‌ها افزوده شود.

این در حالی است که برخی منابع فلسطینی گفته‌اند که تور وینسلند هماهنگ کننده صلح سازمان ملل در گفتگو با طرف‌های مختلف از جمله "اسرائیل" و قطر اعلام کرده که سازمان ملل آماده است مسئولیت توزیع کمک‌های مالی قطر در غزه را بر عهده بگیرد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، برآورد محافل امنیتی و نظامی اسرائیلی حاکی از آن است که تنش در جبهه غزه طی روزهای آینده ادامه خواهد داشت و ممکن است شدت یابد. بر پایه این برآورد، نهادهای نظامی اسرائیلی خود را برای سناریوهای جدی تر از جمله احتمال ازسرگیری حملات راکتی از نوار غزه به اراضی اشغالی آماده می کنند.

روزنامه عبری زبان یدیعوت احرونوت امروز (یکشنبه) تاکید کرد که مذاکرات بین حماس و رژیم صهیونیستی تحت نظارت مصر همچنان بی نتیجه مانده است و تا  به این لحظه پیشرفتی در مورد  هیچیک از پرونده ها  حاصل نشده است و این یعنی به بن بست رسیدن مذاکرات در سایه ادامه تنش و ناامنی در جبهه غزه.

این روزنامه به نقل از یک منبع امنیتی اسرائیلی آورده است که اختلافات بین اسرائیل و حماس بر سر پرونده های مختلف بسیار زیاد است و به نظر می رسد که مصر در این مرحله برای پیشرفت مذاکرات و رسیدن به یک نتیجه مشخص، با سختی ها و مشکلات زیادی مواجه باشد.

یدیعوت احرونوت به ازسرگیری راه اندازی بالن های آتش زا از غزه به سمت اراضی اشغالی پس از شکست دیدار هفته گذشته هیئت اسرائیلی با مصری ها و بازگشت این هیئت به تل آویو اشاره کرد و گفت طرف صهیونیستی بر موضع خود مبنی بر مربوط ساختن پرونده بازسازی غزه به بازگرداندن نظامیان اسیر و مفقود خود و مخالفت با تحویل کمک های مالی قطر به طور مستقیم به حماس اصرار دارد و حماس نیز با این مسئله کاملا مخالف است.

روزنامه مذکور همچنین به حملات نظامی ارتش رژیم صهیونیستی به اهداف و مواضع حماس در غزه در واکنش به ارسال بالن های آتش زا به سمت اراضی اشغالی اشاره کرد که آخرین مورد آن شب گذشته بود که جنگنده های اسرائیلی چند پایگاه حماس را در شمال و جنوب نوار غزه بمباران کردند.

برخی منابع نظامی اسرائیلی در گفتگو با روزنامه مذکور تاکید کردند که طبق سیاست تغییر معادله پس از نبرد اخیر، ارتش تا زمانی که ارسال بالن های آتش زا از سمت غزه ادامه داشته باشد، به حملات خود علیه غزه ادامه خواهد داد.

روزنامه یدیعوت احرونوت پیش بینی کرده است که در صورت ادامه ارسال بالن های آتش زا، حملات ارتش رژیم صهیونیستی به نوار غزه طی روزهای آینده با شدت بیشتری انجام گیرد.

این روزنامه عنوان کرد که رژیم صهیونیستی از ورود برخی کالاها از مصر به غزه به طور آزادانه و بدون نظارت به خشم آمده است و نگران است که این کالاها که اینگونه وارد غزه می شوند، در نهایت برای ساخت سلاح و غیره مورد استفاده قرار گیرند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha