سامانه استعلام آثار واجد ارزش فرهنگی‌ و تاریخی رونمایی می‌شود

تهران- ایرنا- معاون میراث‌فرهنگی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مرجع نهایی تعیین آثار واجد ارزش فرهنگی‌ و تاریخی را ستاد وزارت و شورای ملی ثبت آثار دانست و گفت: سامانه مجازی سامانه مجازی استعلام آثار واجد ارزش فرهنگی‌ و تاریخی رونمایی خواهد شد.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از میراث آریا، محمدحسن طالبیان افزود: سامانه مجازی استعلام آثار واجد ارزش فرهنگی‌ و تاریخی رونمایی و علاوه بر تسهیل در بررسی و اعلام آثار واجد ارزش، شفاف‌سازی فرآیند پاسخگویی به استعلامات آثار واجد ارزش فرهنگی‌ و تاریخی موجب تسریع این فرآیند خواهد شد.

اکنون اداره کل ثبت و حریم معاونت میراث‌فرهنگی کشور، به‌طور منظم نسبت به برگزاری جلسات شورای ملی ثبت آثار اقدام کرده است. به موجب ابلاغیه‌ای که سال ١٣٩٨ برای همه ادارات کل استانی ارسال شده  و ابلاغ دستورالعمل تعیین آثار واجد ارزش فرهنگی‌ و تاریخی از سوی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، فرآیند مشخصی برای اعلام آثار واجد ارزش تبیین شده است.

معاون میراث‌فرهنگی وزارت میراث‌فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی گفت: با توجه به تصویب قانون حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی کشور، بر تکلیف وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مبنی بر اعلام فهرست آثار واجد ارزش فرهنگی‌ و تاریخی به غیر از فهرست آثار ملی تاکید شده است.

وی افزود: تهیه فهرست‌های مختلف ذیل فهرست آثار ملی از تکالیف وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به موجب قانون اساسنامه سازمان میراث‌فرهنگی کشور بوده و در این خصوص تحقق و انجام این وظیفه قانونی دستگاه بسیار حائز اهمیت است و از این‌رو معاونت میراث‌فرهنگی کشور فهرست‌های مختلف از جمله فهرست آثار واجد ارزش را تهیه و در حال بروزرسانی آن است.

طالبیان تاکید کرد: مرجع نهایی تعیین آثار واجد ارزش فرهنگی‌وتاریخی، شورای ملی ثبت آثار است. آثار واجد ارزش فرهنگی‌وتاریخی، مشروط به اینکه تابع ضوابط حفاظتی و دارای طرح مصوب باشند، از امکان توسعه برخوردار هستند.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha