خشکسالی تولید علوفه در مراتع همدان را ۴۲ هزار تن کاهش داد

همدان- ایرنا- معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان گفت: بروز خشکسالی موجب کاهش ۴۲ هزار تنی میزان تولید علوفه در مراتع استان شده است.

«عباس قبادی» روز سه‌شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه براساس گزارش سازمان هواشناسی میانگین بارش استان همدان در سال جاری ۴۳ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته، افزود: به ازای هر میلمتر کاهش بارندگی میزان تولید علوفه در مراتع(هر هکتار) ۷۰۰ گرم کمتر می شود.

وی با بیان اینکه خشکسالی ۸۵ میلیارد و ۲۶۰ میلیون تومان به مراتع این استان خسارت زده است، افزود: میانگین تولید علوفه خوش خوراک در مراتع این استان از ۵۰ تا ۷۲۰ کیلوگرم متغیر است، اما به طور میانگین میزان تولید علوفه در هر هکتار حدود ۱۵۰ کیلوگرم است.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان اظهار داشت: گرم شدن هوا و افزایش دما تبخیر و تعرق گیاهان را نیز افزایش داده و موجب کاهش رطوبت مورد نیاز خاک، ایجاد تنش آبی، در گیاهان و پلاسیدگی آنها، کاهش محصولات و آسیب به زادآوری طبیعی در مراتع و جنگل ها شده است.

قبادی اضافه کرد: بذر موجود در خاک نیاز به آب و رطوبت کافی برای رشد و نمو دارد اما وضعیت کنونی موجب کاهش رطوبت مورد نیاز در خاک شده است.

وی خواستار آبیاری به موقع و افزایش تعداد مراحل آبیاری برای خروج از شرایط فعلی شد و افزود: مراتع نیز از تبعات منفی خشکسالی بی نصیب نیستند و به ازای هر یک میلیمتر کاهش بارندگی ۷۰۰ گرم در هر هکتار تولید علوفه کاهش می یابد.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان اضافه کرد: کاهش تولید علوفه موجب افزایش بار و فشار برای تعلیف دام می شود در حالیکه انتظار می رود دامداران با رعایت اصول «چرای تناوبی» از فشار دام به مراتع کاهش دهند.

قبادی همچنین از دامداران خواست از علوفه دستی و جو برای تعلیف دام استفاده کنند تا فشار بر مراتع کاهش یافته و با ترسالی شاهد رشد گونه ها در مراتع باشیم.

وی در ادامه به تعریف خشکسالی پرداخت و افزود: خشکسالی به دوره ای اطلاق می شود که در طی مدت زمانی معین منطقه ای با چالش کم آبی، کمبود بارش و ذخیره منابع آبی مواجه شود که با این توصیف خشکسالی به سه بخش تقسیم بندی می شود.

وی اضافه کرد: خشکسالی «هیدرولوژی» کمبود نزولات در یک فصل زارعی، خشکسالی «زارعی» کمبود آب مورد نیاز و در دسترس برای یک گیاه و تاثیر آن در رشد و نمو آن و خشکسالی «اقتصادی - اجتماعی» که ارتباط با دو نوع نخست را دارد تاثیر خشکسالی در کاهش تولیدات و عرضه و به وجود آمدن قحطی را شامل می شود.

وسعت عرصه های منابع طبیعی استان همدان حدود ۸۲۲ هزار هکتار است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha