افزایش ناگهانی مصرف برق در هرمزگان باعث اعمال خاموشی شب شد

بندرعباس- ایرنا- مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق هرمزگان گفت: مصرف برق در شبانه روز گذشته از میزان تولید فراتر رفت و به همین خاطر ناچار به اعمال خاموشی برنامه ریزی شده در ساعت شب شدیم.

«ظرفیت اسمی تولید برق نیروگاه‌های هرمزگان سه هزار و ۹۱۷ مگاوات است که به علت شرایط آب و هوایی سه هزار و ۲۶۷ مگاوات درحالت عادی برق تولید می‌شود.»
 هاجر عبدی روز دوشنبه با اعلام این خبر به رسانه‌ها افزود: باتوجه به تداوم موج هوای گرم در استان و افزایش مصرف برق این احتمال وجود دارد که خاموشی ها در روزهای آینده هم ادامه داشته باشد. 
وی اضافه کرد: بار شبکه توزیع برق در هفته گذشته به ۲هزار و ۳۸۰ مگاوات رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته پنج درصد افزایش یافته است.
مدیرعامل شرکت توزیع برق هرمزگان اظهارداشت: در شرایطی که مصرف برق در حال اوج گیری است، این شرکت برای جلوگیری از فروپاشی شبکه ناچار به قطع برق برنامه ریزی شده است.
عبدی در خصوص خاموشی های اعمال شده در ساعت شب نیز گفت: شب گذشته بخاطر افزایش ناگهانی مصرف برق، ناچار شدیم با اعلام شرکت برق منطقه ای استان به صورت پراکنده به مشترکان خاموشی اعمال نماییم.
 وی تاکید کرد: برنامه خاموشی ها در سراسر کشور به نسبت مصرف برق هر استان اجرا می شود که هرمزگان بخاطر شرایط خاص آب و هوایی دارای کمترین میزان قطعی برق به نسبت به میانگین کل کشور است.
وی با اشاره به تبعات اعمال نشدن خاموشی در صورت افزایش مصرف برق گفت: هنگامی که مصرف برق از توان تولید فراتر رود، شبکه تحمل بار مصرفی را نداشته و دچار فروپاشی می شود. در این شرایط که شبکه دچار خسارت شده بازگرداندن آن به حالت عادی  به یک شبانه روز زمان نیاز دارد.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق هرمزگان تصریح کرد: تامین برق مشترکان و جلوگیری از خاموشی های احتمالی به همراهی و مصرف بهینه مردم در ساعت اوج بار بستگی دارد و باتوجه به وضعیت حساس موجود در استان تامین برق با چالش جدی مواجه شده که همراهی مشترکان را می طلبد.
وی اضافه کرد: اگرچه ورود گرمای زودرس از اوایل اردیبهشت ماه نگرانی‌هایی را برای تامین برق ایجاد کرد، اما گذر از این وضعیت سخت مستلزم مشارکت همه در مصرف بهینه برق است.
مصرف برق در هرمزگان در مجموع نزدیک به سه هزار و ۳۰۰ مگاوات در شبانه روز است که حدود ۲ هزار و ۳۰۰ مگاوات مصرف برق در روز مربوط به بخش خانگی است و در صورتی که این میزان به هزار و ۹۰۰ مگاوات در روز کاهش یابد با قطعی برق مواجه نمی‌شویم.
در حال حاضر یکهزار و ۴۰۰ مگاوات از بار شبکه برق هرمزگان مربوط به کولرها و لوازم سرمایشی است که مشترکان می توانند با خاموش کردن کولرهای اضافه و تنظیم درجه ترموستات کولر بر روی ۲۵ درجه حدود ۳۰ دردصد از مصرف کولر را کاهش دهند که این میزان معادل ۴۰۰ مگاوات خواهد بود.
شرکت توزیع نیروی برق هرمزگان ۷۲۷ هزار مشترک دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha