پرونده ۸۰۰ خانوارزلزله زده خراسان شمالی روی میز بانک ها

بجنورد-ایرنا- مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی گفت: تاکنون پرونده ۸۰۰ خانوار خسارت دیده ناشی از زلزله بهار سال جاری تکمیل و برای دریافت تسهیلات به بانک های عامل ارسال شد.

علی محمدی روز دوشنبه  در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: براساس دستورالعمل بهسازی و بازسازی واحدهای مسکونی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به هر یک از این واحدهای مسکونی تا سقف یک میلیارد ریال تسهیلات ارزان پرداخت می شود.
وی اضافه کرد : در زلزله ۲۷ اردیبهشت ماه سال جاری به یک هزار و 600 واحد مسکونی خسارت وارد شد که نیاز به بهسازی و بازسازی دارد و به مرور پرونده این زلزله زدگان برای دریافت تسهیلات به بانک های عامل کشاورزی،صادرات و تجارت معرفی شوند.
وی خاطرنشان کرد: بخشی از تسهیلات طرح ویژه مسکن روستایی استان به بازسازی مناطق خسارت دیده از زلزله زده بهار امسال سوق یافته است تا ساخت واحدهای مسکونی در این مناطق سرعت گیرد.

زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۵ ریشتری ساعت ۳.۳۴ دقیقه بامداد روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت مناطقی از جنوب خراسان شمالی و شهر سنخواست و روستاهای اطراف را لرزاند و با گذشت حدود پنج ساعت از نخستین زمین لرزه، ۲ زمین لرزه ۵.۴ و ۴.۲ ریشتری دیگر در بخش های سنخواست و شوقان در شهرستان جاجرم به ثبت رسید. 

براساس گزارش مرکز لرزه نگاری کشور وابسته به موسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران، از زمان وقوع زلزله ۵.۵ ریشتری بامداد روز دوشنبه تاکنون بیش از ۲۴ پس لرزه با بزرگی ۲.۵ تا بیش از چهار ریشتر شهرستان های گرمه و جاجرم خراسان شمالی را لرزانده است.

استان خراسان شمالی از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار دارد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.

مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند.

گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای ۵۵ تا۵۰ کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.

براساس آمارهای موجود در سده اخیر ۱۳ زمین لرزه با قدرت بیش از ۵.۵ ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha