دولت سیزدهم به کاهش موانع تولید توجه کند

گناباد- ایرنا- رییس خانه صنعت، معدن و تجارت گناباد گفت: از رییس جمهوری منتخب و دولت سیزدهم انتظار می‌رود با برنامه‌ریزی مدون، توجه خاصی به حوزه تولید داشته و با کاهش موانع و بروکراسی‌های پیچیده اداری و هزینه‌های تولید، از تولیدکنندگان حمایت کنند.

حسن باصری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در شرایطی که رهبر معظم انقلاب در نامگذاری سالها توجه خاصی به رونق تولید،  اشتغال و بهبود وضعیت اقتصادی دارند، دولت سیزدهم باید با شناسایی ریشه ای مسائل و مشکلات اقتصادی و تولید، زمینه لازم برای رونق در این بخش را فراهم سازد.

وی ادامه داد: دریافت مالیاتهای متعدد، افزایش تعرفه های حمل و نقل، انرژی و غیره موجب بالا رفتن هزینه های تولید شده و کارآفرینان و تولیدکنندگان را با مشکلات بسیاری مواجه کرده است، به گونه ای که تنها در سال گذشته هزینه های حمل و نقل سه بار افزایش یافته است.

رییس خانه صنعت، معدن و تجارت گناباد گفت: وجود قوانین و بروکراسی پیچیده اداری بر سر راه کارآفرینان و کارفرمایان و از جمله در صدور مجوز در بخشهای محیط زیست، بهداشت، بهره برداری و غیره موجب دلسردی سرمایه گذاران شده است.

باصری، همچنین اصلاح قوانین و مقرراتی در تامین هزینه انرژی بخش صنعت و معدن به لحاظ دوری از مراکز استان را مهم دانست و گفت: باید تخفیفاتی برای بخش انرژی در حوزه صنعت و معدن اعمال شود.

وی اضافه کرد: به دلیل دوری گناباد از مرکز استان خراسان رضوی، باید اختیاراتی به خود شهرستان داده شود تا روند تولید سرعت بگیرد زیرا اخذ مجوز و پروانه بهره برداری در ادارات استان و پروسه های اداری مربوطه کارفرمایان را خسته و هزینه گزافی را به آنان تحمیل می کند.

رییس خانه صنعت و معدن گناباد افزود: در تدوین قوانین حاکم بر مالیات و ارزش افزوده،  باید توان شهرستان در بازار هدف لحاظ شود و در تصویب قوانین بخش صنعت و معدن، باید جایگاه محرومیت و دوری از بازار هدف مورد عنایت قرار گیرد.

باصری گفت: برخی از مشکلات بخش صنعت و معدن گناباد در کارگروه‌های سرمایه گذاری، ستاد تسهیل و کمیته حمایت قضایی با تعامل و هم افزایی مسوولان رفع می شود ولی رفع بعضی مشکلات باید در سطوح منطقه ای و ملی انجام شود.

ابن فعال اقتصادی تاکید کرد: به دلیل نوع دستورالعمل‌ها، قوانین و مقررات اقتصادی اعمال شده در سالیان گذشته اکثر تولیدی های تبدیلی، صنعتی، کشاورزی و دامپروری در حال تعطیلی هستند.

۱۷۲ واحد صنعتی در بخش‌های صنایع کانی فلزی و غیرفلزی، صنایع غذایی، شیمیایی و سلولزی در شهرستان گناباد فعالیت دارد که برای راه‌اندازی آنها هزار و ۲۷۳ میلیارد ریال سرمایه گذاری شده و برای سه هزار و ۲۸۴ نفر بطور مستقیم و دو برابر این تعداد بطور غیر مستقیم اشتغال ایجاد شده است.
سه شهرک و ناحیه صنعتی نیز با ۴۴۷ هکتار زمین و ۵۴ واحد فعال و ۱۱ سردخانه و انبار و سیلو در شهرستان گناباد فعال است.

از مجموع چهار هزار و ۷۰۰ واحد صنفی دارای پروانه کسب در شهرستان گناباد سه هزار و ۴۰۰ واحد فعال است.

مرکز شهرستان ۹۰ هزار نفری گناباد در ۲۸۷ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha