۱۴ تیر ۱۴۰۰، ۷:۳۱
کد خبرنگار: 851
کد خبر: 84392099
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

گذاری تازه بر گذر فرهنگ و هنر گیلان

۱۴ تیر ۱۴۰۰، ۷:۳۱
کد خبر: 84392099
گذاری تازه بر گذر فرهنگ و هنر گیلان

رشت - ایرنا - خاستگاههای فرهنگی به طور نامحدود با تعریف بنیادینی از هنر ارتباط دارد به طوری که گذر فرهنگی و هنری از خیابان گرفته تا پیاده‌رو ، میدان و چهارسو نوای برخاسته از شاهنامه، موسیقی، تئاتر و دعوت به بازدید آثار فرهنگی و هنریست که در استان گیلان نیازمند بازنگری می باشد.

نام گیلان هواره با فرهنگ و هنر پیوندی نا گسستنی دارد و حافظه مردمان این دیار انباشته از مفاخریست که در کهکشان نام های ماندگار کشور درخشانند؛ دکتر محمد معین ، اکبر رادی ، کیومرث صابری فومنی، شیون فومنی، سیروس شمیسا ، ابراهیم پورداود، پروفسور سمیعی، امیر هوشنگ ابتهاج ، شمس لنگرودی ، جعفر خمامی زاده، کامبوزیا پرتو، مجید مجیدی ، فریدون نوزاد، کیومرث ملک مطیعی ، فریدون پوررضا ، ناصر مسعودی ، احمد عاشورپور و دیگر اهالی هنر گیلان قلل شامخ فرهنگ و دانش این سرزمین هستند که نسل تازه نفس را نسبت به هویت پُرداشته خویش به اندیشه وا می دارد.

گذر فرهنگ و هنر طرحی بود که سال ۹۷ از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به استان ها به قصد ایجاد، ابلاغ شد و تعریفش خیابان، میدان ، بازار یا گذری است که در آن مجموعه ای از کسب و کارهای فرهنگی ، هنری و صنایع دستی فعالیت داشته باشند و فضای بیرونی آن پیاده راهی برای عرضه هنر خیابانی ، هنرهای آئینی و دیگر فعالیت های فرهنگی و هنری عنوان شد.

رشت به عنوان مرکز استان گیلان هیچ گاه عاری از این گذر نبود و خود به پیاده راه فرهنگی مجهز بوده که در آن هیاهوی قدمت، اصالت، فرهنگ و هنر دیرزمانی دارد، بگونه ای که علاوه بر میدان شهرداری رشت، که به گفته روبرت واهانیان از اعضای انجمن مفاخر گیلان، قدمتی حدود یک قرن دارد و او می گوید: ساختمان شهرداری، پست و تلگراف و هتل "ایران‌" کار آلمان ها نیست بلکه معماران رشتی آن را بنا نهاده اند، کتابخانه ملی رشت بر فراز طاق های شمسه نگارش و با قدمتی یکصد ساله، پیر کتابخانه های کشور است و جای پای استادانی چون محمدتقی بهار ، دهخدا ، پورداود، عباس اقبال آشتیانی، دکتر محمد معین، سعید نفیسی و دیگر ستارگان فرهنگ و ادب را بر پلکان های کهن و استوار خویش قدر دانسته است.

گذاری تازه بر گذر فرهنگ و هنر گیلان

نخستین" پست، موزه، مدرسه "جهان با قدمت نزدیک به یک قرن ، شکوه معماری، سینماهای کهن ، کتاب فروشی ها ، قرار گرفتن بارزترین مجتمع فرهنگی هنری ، المان‌های فرهنگی هنری در فضایی که به عطر باران و صدای آکاردئون نوازندگان خیابانی مملو می شود از دیگر مولفه های پیاده راه فرهنگی-هنری رشت است که گویا متاسفانه برای ایجاد فرهنگ و هنر، مورد پذیرش کارشناسان وزارتخانه قرار نمی گیرد و گذری تازه از سوی آنان مورد اهتمام بوده است.

معاون فرهنگی و امور رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در خصوص ایجاد گذر فرهنگ و هنر در رشت گفت: ایجاد گذر فرهنگ و هنر طرح مثمری است که به لحاظ تمرکز یافتن فعالیت های فرهنگی هنری علاوه بر گیرایی گردشگری نیاز فرهنگی مخاطبان را در یک گذر مرتفع می کند.

حسین ابراهیمیان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : پیاده راه فرهنگی نخستین پیشنهاد این اداره کل برای ایجاد گذر یاد شده است که متاسفانه مورد موافقت کارشناسان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واقع نشد.

وی اظهار داشت: بر این اعتقادم که اگر در اجرای طرح ایجاد گذر فرهنگ و هنر رشت یک مجموعه در نظر گرفته شود و بیشتر فعالیت های فرهنگی و هنری در آن مجموعه متمرکز شود این طرح بسیار کاربردی تر اجرایی می شود.

گذاری تازه بر گذر فرهنگ و هنر گیلان


مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با این توضیح که ایجاد گذر فرهنگ و هنر از سال ۹۷ به استان ها ابلاغ شد گفت: گذر فرهنگ و هنر خیابان ،میدان  یا چهار سو گذریست که فضای داخل آن شامل فروشگاه های فرهنگی و هنری کارگاه های آموزشی، امکانات نمایشی، تفریح و سرگرمی است و فضای بیرونی گذر می تواند پیاده راهی برای ارائه آثار هنرهای تجسمی هنرمندان، اجرای نوازندگان ،شاهنامه خوانی ، نقالی ،تئاتر، شعر خوانی و داستان خوانی نویسندگان باشد.

فیروز فاضلی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه  مفاخر فرهنگی گیلان پایی هم پای زمانه در تاریخ فرهنگ و هنر این سرزمین دارند افزود: پیاده راه فرهنگی رشت بعنوان یک بافت تاریخی و محل تمرکز بخش های متعدد فرهنگ و هنر به کارشناسان پیشنهاد شد که مورد قبول واقع نشد و در نهایت گذر پیرسرا بعنوان راسته کهن تولیدات صنایع دستی و ساغریسازان بعنوان بافت تاریخی پیشنهاد شد که در بازدید مقدماتی ساغریسازان مورد اقبال واقع شد.

وی با اشاره به این موضوع که می خواهیم فرهنگ ما به درد زندگی ما بخورد اظهار داشت: متاسفانه اعتباری که برای ایجاد گذر فرهنگ و هنر رشت از سوی وزارتخانه برای ایجاد گذر فرهنگ و هنر رشت در نظر گرفته شده بود با میزان اعتبار برآورد شده بسیار متفاوت بود و بعد از آن هم که شوربختانه بحران کرونا بر کشور و جهان چیره شد و اجرای طرح یاد شده را تحت تاثیر قرار دارد.
وی با بیان اینکه  سیستم بیانی هنر مستقل و مختص خودش است و پر واضح است که با زبان دیگر بیان شدنی نیست ، تصریح کرد: این گذر مجموعه‌ای از کسب و کارهای فرهنگی را در کنار خلاقیت و رویدادهای فرهنگی گرد هم می‌آورد تا فضایی برای توسعه ،گفت‌وگو و معرفی داشته های فرهنگی و میراث معنویمان ‌به نسل کنونی فراهم کند لذا این طرح در استان نیازمند بازبینی است و پیشنهاد می کنیم بار دیگر پیاده راه فرهنگی رشت برای ایجاد گذر فرهنگ و هنر رشت مورد بازبینی قرار گیرد.
گذرهای فرهنگ و هنر (آرت استریت ها)محل راه اندازی انواع کسب و کارها و ارائه لوازم  فرهنگی و هنری ، کتاب فروشی ها، نگارخانه ها، ارائه تولیدات هنرهای سنتی ، جدید و صنایع دستی ،سالن های کوچک تئاتر، نقد و بررسی فیلم ،کارگاه های آموزشی ، طراحی مد و لباس ، موزه های خصوصی، انواع کافه های هنری، اینترنتی و بازی های رایانه ای ،کتابخانه ، رستوران، انواع مشاغل سنتی با ظرفیت جذب گردشگر یا کسب و کارهای جدید که بانی کسب و کارهای نو پا و خلاق هستند ،می باشد.
همچنان این تفاوت های فرهنگی است که هویت آدم ها را می سازد و تاکید بر این تفاوت ها و آشکار کردن آنها در آثار فرهنگی و هنری، جاودانه کردن همان ارزش های فرهنگی و به اشتراک گذاشتن شان میان نسل ها ،قومیت ها، نژاد ها و صاحبان تفکرهای متفاوت است .
خاستگاه های فرهنگی به طور نامحدودی با تعریف بنیادی از هنر در ارتباط است و گذر فرهنگ و هنر نشان می‌دهد که می‌توانیم در روزمره‌ترین رفتارهای خود بهره‌ای از ذوق، زیبایی و مهربانی داشته باشیم  لذا طرح گذر فرهنگ و هنر که سراسر دعوت به بازدید آثار فرهنگی و هنریست امروز در گیلان نیازمند بازبینی شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha