مدیرمحیط زیست آب منطقه‌ای یزد: دفع فاضلاب کشتارگاه میبد غیربهداشتی است

یزد _ ایرنا _مدیرمحیط زیست و کیفیت منابع آب شرکت آب منطقه ای یزد گفت: دفع غیربهداشتی فاضلاب کشتارگاه دام میبد و سهل انگاری این مجموعه، باعث ایجاد معضلات زیست محیطی در منطقه می شود.

به گزارش روز شنبه روابط عمومی شرکت آب منطقه ای یزد ناهید غلام نژاد با ابراز تاسف از نادیده گرفتن مکاتبات و اخطارهای متعددی که از سوی این شرکت به کشتارگاه دام میبد صورت گرفته  افزود: فاضلاب این کشتارگاه از طرق غیر بهداشتی از جمله تخلیه به قنات و حمل فاضلاب با تانکر دفع می شود.

وی با بیان اینکه فاضلاب کشتارگاه ها حاوی مواد آلی، شیمیایی و آلودگی میکروبی بالا می باشد اظهار داشت: قسمتی از آن از طریق کانال، وارد قنات مجاور شده و بدین وسیله فاضلاب، مسافتی طولانی بدون هیچ تصفیه ای انتقال پیدا کرده و سطح وسیعی از منطقه را آلوده می کند.

غلام نژاد افزود: قسمتی از این فاضلاب هم توسط تانکرهای حمل فاضلاب، بارگیری و به مناطق نامعلوم منتقل می شود که این روش دفع نیز غیر بهداشتی بوده و معضلات و تبعات زیست محیطی فروانی از جمله آلودگی خاک منطقه و به تبع آن آلودگی منابع آب زیرزمینی را به دنبال خواهد داشت.

مدیرمحیط زیست و کیفیت منابع آب شرکت آب منطقه ای یزد گفت: تصفیه فاضلاب، علاوه بر جلوگیری از آلودگی منابع آب و خاک منطقه می تواند جهت آبیاری فضای سبز و شستشوی محوطه مورد استفاده قرار گرفته و به اصطلاح بازچرخانی گردد.

وی در این زمینه اظهار داشت: خوشبختانه در استان، تجربه های موفقی در زمینه استفاده بهینه از فاضلاب و مواد زائد خروجی از کشتارگاه ها صورت پذیرفته  که  می توان به تولید کود با کیفیت عالی با استفاده از روش ترکیب فاضلاب با مواد زائد تولیدی در کشتارگاه طی فرایندهای متعدد اشاره نمود.

غلام نژاد خاطرنشان کرد:علیرغم پیگیری های انجام شده هیچ اقدام یا مکاتبه ای از سوی کشتارگاه صورت نگرفته و ادامه این روند می تواند خسارات جبران ناپذیری برای محیط زیست و منابع آب زیرزمینی به همراه داشته باشد.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد با همکاری ارگان های ذیصلاح از جمله شهرداری، مرکزبهداشت، محیط زیست و فرمانداری شهرستان میبد با محوریت کشتارگاه، اقدامات لازم و فوری جهت اجرای سیستم تصفیه فاضلاب و بازچرخانی پساب انجام و معضل به وجود آمده در اسرع وقت رفع گردد.

میبد در ۵۰ کیلومتری شمال شهر یزد قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha