پلیس: کرمان برای قاچاقچیان دام و سوخت ناامن شده است

کرمان - ایرنا - رییس پلیس امنیت اقتصادی استان کرمان گفت: مسیر این استان را برای قاچاقچیان دام و سوخت ناامن کرده‌ایم و اکنون برای متخلفان اقتصادی نمی‌صرفد که دام را به صورت قاچاق از دیگر استان‌ها به کرمان وارد کنند.

سرهنگ حمیدرضا میرحبیبی روز یکشنبه همزمان با هفته گرامیداشت مبارزه با قاچاق کالا، ارز و سوخت (۱۲ تا ۱۹ تیرماه) در جریان بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی استان کرمان افزود: دستگیری و مبارزه با باندهای قاچاق در این استان طی یک سال گذشته بی سابقه بوده است.

وی اظهارداشت: قاچاق دام با مبدا استان های دیگر انجام می گرفت و در کرمان نگهداری و به دیگر استان ها انتقال داده می شد که در این خصوص چند باند را متلاشی کردیم و تمامی سرشاخه ها حتی در استان های دیگر نیز دستگیر شدند.

انهدام باند قاچاق از خط لوله انتقال

میرحبیبی همچنین با بیان اینکه تمامی سرشاخه های یک باند قاچاق سوخت که از خط لوله انتقال در شمال استان سوخت قاچاق می کردند نیز شناسایی و دستگیر شدند تصریح کرد: با استفاده از ظرفیت پلیس در دیگر استان ها سرشاخه های این باند را که با ترفندهای مختلف سعی در اختفا داشت شناسایی و دستگیر کردیم.

رتبه برتر مقابله با اتوبوس های متخلف

وی اظهارداشت: خودروهای ناوگان مسافربری و باربری که از کارت های دیگر استفاده می‌کنند یا باک استاندارد ندارند، نباید بارنامه دریافت کنند و همچنین سهمیه سوخت باید کنترل شود.

رییس پلیس امنیت اقتصادی استان کرمان با اشاره به میزان پیشگیری و مقابله با قاچاق کالا و ارز در استان کرمان گفت: این استان در مبارزه با اتوبوس‌های دارای باک اضافه هم در رتبه نخست کشور قرار گرفت و بالاترین برخورد را با این پدیده انجام داده ایم.

وی در بخش دیگری از سخنانش اضافه کرد: طی سال های گذشته همواره درگیر جرایم اقتصادی بوده ایم لذا از بیش از یک سال گذشته پلیس امنیت اقتصادی نیروی انتظامی تشکیل شده است.

رشد ۶۰ درصدی کشفیات قاچاق

رییس پلیس امنیت اقتصادی استان کرمان یادآور شد: امسال را نیز مقام معظم رهبری سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها نامیدند و یکی از موانع تولید قاچاق است لذا از امسال اصلی ترین اولویت ما جلوگیری از قاچاق کالا و ارز در راستای مانع زدایی از تولید است.

میرحبیبی عنوان کرد: طی سه ماهه امسال میزان کشفیات کالاهای قاچاق در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۶۰ درصد افزایش یافته و این درحالی است که هیچ سالی به این میزان رشد در کشفیات را نداشتیم.

رشد ۱۰۰ درصدی کشف پرونده های کلان

وی با تاکید بر اینکه پرونده های کلان در حوزه قاچاق به نسبت سال گذشته بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یافت افزود: هدف اصلی ما برخورد با باندها و سرشاخه های قاچاق کالا است و درخصوص برخورد با باندهای قاچاق نیز امسال نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد رشد داشته ایم که نشان می دهد نیروی انتظامی تمامی تلاش خود را برای تحقق شعار سال به کار بسته است.

میرحبیبی با اشاره به اینکه پرونده های با ارزش ریالی کالای کشف شده بالای ۵۰۰ میلیون تومان را کلان می‌گویند تاکید کرد: بیشتر کشفیات استان کرمان در حوزه پوشاک، لوازم خانگی، دام، سوخت، مواد غذایی و خوراکی، شیرخشک صنعتی و دخانیات است.

هشدار درخصوص پوشاک مستعمل

رییس پلیس امنیت اقتصادی استان کرمان بیان کرد: پوشاک مستعمل موجود در بازار وارداتی از کشورهای شرقی برای سلامت زیان بار است که به علت کم حجم بودن این کالا میزان بسیاری از کشفیات و قاچاق استان را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: اکنون در بسیاری از کالاها برای تولید داخل مشکلی نداریم و در حوزه پوشاک و لوازم خانگی خدمات پس از فروش و کیفیت قابل رقابت با نمونه های خارجی هستند که می طلبد جلو واردات این کالاها با توجه به داخلی سازی گرفته شود.

عضو ستاد مبارزه با قاچاق کالا و سوخت کرمان ادامه داد: واردات لوازم خانگی و پوشاک قاچاق بشدت به صنعت ما آسیب وارد می کند و مردم نیز می توانند در حوزه حمایت از کالای داخلی بسیار موثر باشند.

وی همچنین به اصناف توصیه کرد که سعی کنند قوانین واردات کالا را رعایت کنند و در این زمینه بسیاری کالاها باید شناسه داشته باشند.

۱۲ تیرماه سالروز تاسیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است که به همین مناسبت شماری از اعضای این ستاد در استان کرمان از خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) ایرنا استان بازدید کردند.

اعضای ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در استان کرمان روز گذشته برنامه های خود را به مناسبت گرامیداشت هفته مبارزه با قاچاق کالا و ارز با حضور در گلزار شهدای کرمان از جمله سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و تجدید بیعت با شهدا آغاز کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha