خشک کن حرارتی با قابلیت جدید در مشهد ساخته شد

مشهد- ایرنا- عضو هیأت علمی گروه طراحی ماشین آلات صنایع غذایی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی گفت: محققان این موسسه دستگاه خشک کن حرارتی با قابلیت حفظ بیشتر ارزش غذایی و مصرف کمتر انرژی ساختند.

به گزارش روز شنبه روابط عمومی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی، محسن حیدری افزود: فرآیند خشک‌ شدن، فرایند بسیار پیچیده و بین رشته‌ای است که در آن رطوبت محصول با تبخیر شدن کاهش می‌یابد.

وی ادامه داد: در طول خشک شدن به موازات فرایند تبخیر، فرایندهای دیگری نیز رخ می‌دهد که می‌تواند باعث کاهش ارزش غذایی، تغییر رنگ، تخریب ساختار سلولی و ترک برداشتن محصول شود.

عضو هیأت علمی گروه طراحی ماشین آلات صنایع غذایی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی گفت: بیشتر شرکت‌های فعال در زمینه ساخت خشک‌کن‌های صنعتی در ایران تنها به واکنش تبخیر رطوبت توجه می‌کنند و سایر واکنش‌ها مورد غفلت قرار می‌گیرد که این موضوع باعث تولید محصولات بی‌کیفیت و کاهش کارایی خشک‌کن‌ها گردیده است.

وی افزود: افزایش عمر و ماندگاری محصول، حفظ بیشتر ارزش غذایی، کاهش زمان خشک‌شدن، کاهش مصرف انرژی و کاهش قیمت خشک‌کن‌ها از مهم‌ترین مطالبات صنعت غذا در فرایند خشک‌کردن می‌باشد که گروه طراحی ماشین آلات صنایع غذایی به صورت تخصصی طراحی و ساخت خشک‌کن ها را با در نظر گرفتن این مطالبات در قالب طرح‌های پژوهشی کاربردی مورد مطالعه و بررسی قرار داده است.

حیدری با اشاره به بین رشته‌ای بودن فرایند خشک‌شدن ادامه داد: طراحی خشک‌کن نیازمند بهره‌گیری از تخصص‌های مختلف از جمله مکانیک، برق، شیمی و صنایغ غذایی می‌باشد.

وی گفت: در طراحی خشک‌کن‌ها، علاوه بر تیم تخصصی، داشتن تجهیزات آزمایشگاهی به‌روز و دقیق به منظور ارزیابی کیفیت محصولات خشک شده نیز ضروری می‌باشد که این امر در موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی محقق گردیده است.

عضو هیأت علمی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی افزود: سالانه بطور متوسط حدود ۳۵ درصد محصولات کشاورزی تبدیل به ضایعات می شود که صنایع تبدیلی با جلوگیری از ضایع شدن محصولات کشاورزی می‌تواند حجم ضایعات کشاورزی را به حدود ۱۰ درصد کاهش دهد.  
وی ادامه داد: خشک کردن یکی از آسان ترین صنایع تبدیلی است که می‌تواند در کاهش ضایعات کشاورزی تاثیر چشمگیر داشته باشد. این صنعت در بسیاری از زمینه‌ها همانند تولید میوه خشک در مقیاس خانگی قابلیت پیاده سازی دارد، از این رو می تواند به سرعت در بین کشاورزان گسترش یابد.
حیدری با اشاره به هدر رفت حدود ۳۰ درصد از زرشک تولیدی در خراسان جنوبی گفت: این حجم از ضایعات سالانه زرشک در کشور به دلیل استفاده از روش‌های سنتی خشک کردن است.
وی افزود: روش‌های سنتی خشک‌کردن نه تنها باعث ضایع شدن حجم قابل توجهی از زرشک در هر سال می‌شود بلکه افت کیفیت زرشک‌ در فرآیند خشک شدن یکی از موانع اصلی در مسیر صادرات این محصول ارزشمند به شمار می‌رود.

عضو هیأت علمی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی با بیان اینکه روش های متنوعی برای خشک کردن مورد استفاده قرار گرفته است اما به دلیل نداشتن کارایی مطلوب مورد استقبال کشاورزان و فعالان صنعت زرشک قرار نگرفته است، ادامه داد: طراحی خشک‌کن های اختصاصی برای محصول استراتژیک زرشک یکی از طرح های جاری در موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی می باشد که باعث کاهش ضایعات و بهبود کیفیت آن می شود.

وی گفت: گروه پژوهشی طراحی ماشین آلات صنایع غذایی این موسسه آماده همکاری با تمامی شرکت‌های فعال در این حوزه در زمینه مشاوره، طراحی و ساخت انواع خشک‌کن می ‌باشد.

مؤسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی به عنوان یکی از مراکز مهم پژوهشی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به منظور پاسخگویی به بخشی از نیازهای پژوهشی کشور از سال ۱۳۸۵ به عنوان "پژوهشکده مستقل ملی" و دارای مصوبه قطعی از شورای گسترش آموزش عالی فصل نوینی از فعالیت‌های خود را آغاز کرد.
سابقه فعالیت این پژوهشکده به سال ۱۳۶۰ باز می گردد که در ابتدا با نام سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران مرکز خراسان فعالیت خود را آغاز کرد و در سالهای ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۵ با تبدیل مراکز استانی سازمان به پارک‌های علم و فناوری با نام پژوهشکده تحقیقات توسعه فناوری فعالیت خود را ادامه داده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha