اجرای پنجمین سمپوزیوم تازه‌های نقشه برداری مغز ۲۳ و ۲۴ تیر در تهران

تهران- ایرنا- رییس آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز از برگزاری پنجمین سمپوزیوم تازه‌های نقشه برداری مغز ایران در روزهای ۲۳ و ۲۴ تیر ماه در پایتخت خبر داد و گفت: در این رویداد دانشمندانی از ایران، آمریکا، انگلیس، آلمان، کوبا و کانادا سخنرانی می کنند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، محمدرضا آی روز شنبه در حاشیه بازدید، معاونین پژوهشی و آموزشی وزارت بهداشت از آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز در جمع خبرنگاران افزود: در این سمپوزیم تازه های آگاهی از ساختار و عملکرد مغز، نورون ها و راز آنها، سیگنال های مغزی، مغز منعطف: تحریک پذیری و منظره شگفت انگیز مغز،تصویربرداری تشدید مغناطیسی مغز مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

وی با بیان این که آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز با هدف رشد و توسعه دانش و فناوری نقشه برداری مغز تلاش می کند که خدماتی پیشرفته و منحصر به فرد را به شیوه ای نوین به تمامی پژوهشگران و متخصصین سراسر کشور ارایهکند، توضیح داد: فرایند  ارایه خدمات در این آزمایشگاه به گونه ای طراحی شده است که پژوهشگر در کوتاه ترین زمان ممکن و به آسان ترین شیوه بتواند آزمایش های خود را در این آزمایشگاه به انجام برساند.

رییس آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز به فراوانی و درصد پارامترهای مختلف زیر مجموعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این آزمایشگاه اشاره و اضافه کرد: از زمان تاسیس این آزمایشگاه ملی تاکنون ۳۸۴ پروژه، ۷۵ رویداد علمی با حضور ۱۱۹ استاد، ۳۰ مشاور علمی، هشت عضو هیات امنا از ۱۹ دانشگاه در این آزمایشگاه انجام شده است.

آی، رویدادهای آموزش مجازی و رایگان در دوران کرونا را در این آزمایشگاه تشریح کرد و گفت: آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز در راستای مسوولیت آموزشی و ترویجی خود با به کارگیری استادان برجسته حوزه نقشه برداری مغز رویدادهای آموزشی مجازی را تدوین و به علاقه مندان این حوزه به صورت رایگان ارایه می کند که می توان به برگزاری ۱۰۵ وبینار، ۱۱ پنل، ۲۵ کارگاه، هشت سمینار استانی، هشت رویداد کشوری، ۱۸ مشاور علمی، برای یازده هزار ۲۴۶ نفر به مدت ۲۷ هزار و ۸۰۴ ساعت با مشارکت ۱۶۲ استاد برجسته اشاره کرد.

وی برگزاری چهار مسابقه MRI، چهار مسابقه سیگنال مغزی، دو مسابقه تحلیل داده و چالش ملی براساس داده های بایوبانک نقشه برداری مغز ایران و با استفاده از امکانات سرور محاسبات سریع را از دیگر افتخارات این آزمایشگاه عنوان کرد.

آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز به منظور پاسخگوئی به بخشی از نیازهای پژوهشی و فناوری کشور در زمینه ایجاد زیرساخت تصویربرداری و تحریک مغزی برای تحقیقات شناختی و ارائه خدمات دانش بنیان و روزآمد در حوزه علوم و فناوریهای شناختی ایجاد شده است، که به صورت هیات امنایی اداره شده و یک موسسه ی ملی است که در اختیار همه دانشگاه ها و محققان کشور قرار دارد.

دستگاه های تصویربرداری تشدید مغناطیسی ۳ تسلا، تحریک غیرتهاجمی مغزی (TMS و TCS سازگار با MRI)، الکتروانسفالوگرافی (شامل سیستم سازگار با MRI) و طیف نگاری کارکردی مادون قرمز نزدیک (FNIRS) از دستگاه های موجود در این آزمایشگاه است .

این آزمایشگاه همچنین مجهز به امکانات پیشرفته ی پردازش داده، تصاویر و سیگنال و همچنین ارزیابی شناختی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha