۱۲ تیر ۱۴۰۰،‏ ۹:۴۸
کد خبرنگار: 782
کد خبر: 84390913
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

آمریکا؛ فرار از افغانستان

تهران – ایرنا- 20 سال بعد از آغاز خفت بارترین جنگ معاصر آمریکا که نتیجه لشکرکشی به افغانستان بود و رسوایی آن برای آمریکایی ها حتی بیشتر از جنگ ویتنام بود، اکنون بعد از خروج از بزرگترین پایگاه نظامی خود در بگرام، حتی به فکر تخلیه سفارت خود در کابل هستند.

به گزارش روز شنبه ایرنا، نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال دراین باره نوشت: آمریکا در پی نگرانی های امنیتی،  طرح «اضطراری تخلیه (فرار) » از افغانستان را دارد؛ آنچنانکه مقامات آمریکایی تخلیه سفارت خود در کابل را  به دلیل وخامت اوضاع امنیتی در این کشور  در دست بررسی قرار داده اند.

این نشریه آمریکایی در ادامه نوشت:مقامات آمریکایی به دلیل نگرانی از وخیم تر شدن اوضاع امنیتی در افغانستان که ممکن است باقی مانده نظامیان، دیپلمات ها و دیگر پرسنل آمریکایی ها را با خطر مواجه سازد، طرح  تخلیه اضطراری سفارت آمریکا در کابل را شدت بخشیده اند.

این گزارش  می افزاید: خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان آغاز شده و پنتاگون اعلام کرده که عملیات خروج تا پایان ماه اوت بطور کامل انجام خواهد شد، تخلیه پایگاه هوایی آمریکا در بگرام بخشی ازاین عملیات بوده، پایگاهی  که به مدت ۲۰ سال مرکز عملیات آمریکا در افغانستان به شمار می رفت.

تخلیه فقط شامل پرسنل سفارت آمریکا نخواهد بود،هزاران آمریکایی خواهند گریخت

وال استریت ژورنال درادامه نوشت:  طرح تخلیه سفارت آمریکا در کابل درپی افزایش نگرانی ها از ناتوانی و شکست نیروهای امنیتی آمریکایی و دولتی افغانستان که تاکنون درحال محافظت از این مکان هستند در برابر نیروهای طالبان بوده، مد نظر قرار گرفته است.

آمریکا؛ فرار از کابل

این نشریه آمریکایی نوشت: تخلیه تنها شامل صدها پرسنل حاضر در سفارت آمریکا در کابل نبوده بلکه هزاران آمریکایی حاضر درخاک افغانستان از این کشور خارج خواهند شد.

به گزارش  ایرنا از دفتر کابل،  نظامیان آمریکایی پس از ۲۰ سال حضور پر فرازو نشیب در افغانستان امروز جمعه بزرگترین پایگاه نظامی خود به نام «بگرام» را ترک کردند تا کارنامه ۲۰ سال حضور خود در این پایگاه را ثبت تاریخ کنند.

نیروهای آمریکایی در حالی افغانستان را ترک می کنند که سرعت پیشروی طالبان در شهرستان های افغانستان نگرانی های زیادی را بوجود آورده و حتی "اسکات میلر" فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان نیز دو روز پیش در کابل نسبت به وقوع جنگ داخلی در افغانستان هشدار داده بود.

آمریکایی‌ها با اقدامات اشتباه و تحریک آمیز خود طی ۲۰ سال گذشته در افغانستان که شامل شکنجه زندانیان، عملیات شبانه، قتل عام در قندهار توسط یک افسر نظامی آمریکایی در یک روستایی پنجوایی، افزایش کشت و تولید مواد مخدر و دهها مورد دیگر می شود، باعث به وجود آمدن وضعیت امروز در افغانستان شده اند.

آمریکایی‌ها با ترک افغانستان بیش از ۲۰ گروه تروریستی را از کشورهای مختلف جهان به این کشور آوردند و آنها را به میراث گذاشته و آینده مبهم و تاریکی را برای افغان ها به ارمغان آوردند.

۱۳۰۲**

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha