ایران بالاترین رشد فولادی جهان در دوران کرونا را کسب کرد

تهران - ایرنا - وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تبریک روز ملی صنعت و معدن، گفت: در دوران شیوع پاندمی کرونا کشور با رشد ۱۳.۳ درصدی در تولید فولاد، بالاترین رشد فولادی را در بین کشورهای دنیا در سال ۲۰۲۰ به خود اختصاص داد.

به گزارش روز پنج شنبه شبکه اطلاع رسانی تولید و تجارت ایران (شاتا)، « علیرضا رزم حسینی » همزمان با روز ملی صنعت و معدن و در هفتاد و هفتمین پویش تدبیر و امید برای جهش تولید که با حضور رییس جمهوری برگزار شد، با اشاره به حفظ جایگاه دهمی ایران در بین کشورهای تولید کننده فولاد، افزود: با بهره برداری از طرح های امروز وزارت صمت، تعداد واحدهای تولید کننده شمش فولادی کشور به ۸۹ مورد رسید.

رشد صنعتی ۹.۹ درصدی در سه ماهه پایانی سال ۱۳۹۹

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تشریح شرایط صنعتی کشور تصریح کرد: اگر امروز تولید کشور حال خوبی دارد و کالای ایرانی در بازار به فراوانی در دسترس است، با تکیه بر همت بلند کارآفرینان، تولیدکنندگان، صنعت گران و معدن کاران کشور میسر شده است که می بایست به بهانه روز ملی صنعت و معدن قدردان زحمات آنان باشیم.

رزم حسینی با تأکید بر میزان رشد صنعتی کشور در سال گذشته خاطرنشان کرد: در سه ماهه پایانی سال گذشته کشور رشد صنعتی ۹.۹ درصدی را تجربه کرد و در بسیاری از کالاها و رشته های صنعتی شاهد رشد چشمگیر و جهش تولید بودیم.

وی با اشاره به فعالیت ۷۲ هزار واحد فعال صنعتی و تولیدی کشور افزود: این واحدها اشتغال مستقیم دو میلیون و پانصد و چهل و دو هزار نفر را فراهم کرده اند و بخش صنعت در کنار پتروشیمی، سهم ۷۵ درصدی از ارزش صادرات غیر نفتی را به خود اختصاص داده اند.

وی با تأکید بر اجرای سیاست درون زایی و برون نگری اقتصاد مقاومتی در وزارت صنعت، معدن و تجارت، خاطر نشان کرد: در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی واردات مواد اولیه کارخانجات را تأمین کرده ایم و مفتخریم که در سه ماهه نخست سال جاری در اکثر کالاها و محصولات رشد تولید بالای ۵۰ درصدی را تجربه کرده ایم.

اجرای طرح عظیم آزادسازی ۶۰۰۰ محدوده و معدن غیرفعال کشور

وزیر صنعت، معدن و تجارت به آمار رسمی مربوط به حوزه معدن کشور اشاره کرد و گفت: هم اکنون ۶۱۳۰ معدن فعال در کشور داریم که ظرفیت مستقیم اشتغال ۲۴۵ هزار نفر را فراهم کرده است.

رزم حسینی به اجرای طرح عظیم آزادسازی ۶۰۰۰ محدوده و معدن غیرفعال کشور اشاره کرد و افزود: ۶۰۰۰ محدوده و معدن غیر فعال کشور برای فعالسازی از طریق واگذاری با برگزاری مزایده آزاد شد و برنامه مزایده عمومی محدوده های اکتشافی، مجوز برداشت، گواهی کشف و پروانه های بهره‌برداری این معادن در ٣١ استان کشور، جنوب کرمان، مناطق تجاری ارس، ماکو و قشم با ایجاد فرصت برابر و شفافیت در واگذاری انجام گرفت.

افتتاح ۶ طرح ملی وزارت صمت، با سرمایه گذاری ۳۵۷۷ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۸۸۱ نفر

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: ۶ طرحی که امروز با دستور رئیس جمهوری مورد بهره برداری قرار می گیرند در مجموع با سرمایه گذاری ۳۵۷۷ میلیارد تومان و ظرفیت اشتغال زایی ۸۸۱ نفری در مدار تولید قرار می گیرند.

رزم حسینی با اشاره به جزئیات و ویژگی های طرح هایی که همزمان با روز ملی صنعت و معدن مورد افتتاح قرار می گیرند، تصریح کرد: طرح شمش فولادی پارس بوتیل یزد در اشکذر، طرح توسعه توتون و تنباکو فراوری شده شرکت جی تی آی پارس سلطانیه، طرح تولید کاشی و سرامیک جواهر یزد در اشکذر، طرح انتقال و ذخیره صادرات اسید سولفوریک در کرمان و بندرعباس، طرح آهک پخته و هیدراته در اهر و طرح گندله سازی شرکت آهن اسفنجی اردکان طرح هایی هستند که با دستور رئیس جمهور مورد بهره برداری قرار گرفته و ضمن رفع نیاز داخلی، تقویت توان صادراتی کشور را باعث می شوند.

دهم تیرماه، بر پایه‌ مصوبه‌ شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز صنعت و معدن نامیده شده‌ است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha