۱۰ تیر ۱۴۰۰،‏ ۱۶:۲۰
کد خبرنگار: 832
کد خبر: 84389867
۰ نفر

برچسب‌ها

حضور ایران در نهمین جشنواره فولکلور روسیه

مسکو - ایرنا - رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در روسیه اعلام کرد که در چارچوب نهمین جشنواره بین المللی فولکلور و فرهنگ سنتی با عنوان «های لندرز» که در جمهوری داغستان آغاز شده است یک گروه موسیقی سنتی ایران نیز به اجرای برنامه می پردازند.

مسعود احمدوند پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: از ۹ تیر تا ۱۴ تیر ( ۳۰ ژوئن تا ۵ جولای)  با حمایت وزارت فرهنگ فدراسیون روسیه، این رویداد فرهنگی با حضور گروههای موسیقی هفت کشور از جمله ایران برگزار می شود.

 اداره‌کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با همکاری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان و به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در روسیه اقدام به اعزام این گروه موسیقی به روسیه کرده است.

  موسسه فدرال فرهنگی روس کنسرت نیز در بیانیه ای نوشت: در چارچوب نهمین جشنواره بین المللی  فولکلور و فرهنگ سنتی در  جمهوری داغستان، ماخاچکالا و دربنت گروه موسیقی سنتی ایران با عنوان «آئین» به اجرای برنامه می پردازند.

  در این بیانیه آمده است: نهمین جشنواره بین المللی فولکلور و فرهنگ سنتی با هدف حفظ و توسعه اصالت، سنت ها و ویژگی ملی فرهنگ عامیانه و تبادل سنت های فرهنگی مردم مختلف و کمک به حفظ و توسعه میراث فرهنگی ناملموس کشور برپا شده ست.

 موسسه فدرال فرهنگی روس کنسرت گفت: امسال بهترین گروه های مردمی از جمهوری اسلامی ایران، جمهوری چک، اسلواکی، صربستان، هند، آذربایجان، داغستان، قزاقستان، ازبکستان و مناطق روسیه در این جشنواره شرکت می کنند. برنامه ریزی شده است که بیش از ۱۲ هزار نفر به تماشای این جشنواره بیایند.

در بیانیه این موسسه فرهنگی روسی کنسرت آمده است توسعه همکاری با ایران یکی از اولویت های سیاست خارجی روسیه است و روابط در زمینه های سیاسی، تجاری و اقتصادی، علمی و فنی، فرهنگی، انسانی و سایر موارد تقویت می شود.

 در این بیانه خاطر نشان شده است که در پایان سال ۲۰۲۰، جلسه ای بین روسیه و ایران در مسکو برگزار شد تا در مورد مسیرهای توسعه همکاری های مشترک بین طرفین بحث شود.

مصطفی رشیدی بنیانگذار و مدیر هنری گروه موسیقی سنتی آئین از استان همدان است که در سال ۲۰۱۵ تاسیس شد. نوازندگان این گروه نه تنها موسیقی سنتی ایران، بلکه موسیقی محلی مردم مرکز و غرب ایران را نیز اجرا می کنند.

این گروه در جشنواره های مختلف ملی شرکت کرده و برنده بسیاری از آنها شده است. در سال ۲۰۱۷، آئین در بمبئی و حیدرآباد (هند) کنسرت برگزار و در سال ۲۰۱۹ در جشنواره هنرهای کشورهای مسلمان (مالزی) شرکت کرد.

این گروه برنامه های مختلفی را در شهرهای مختلف داغستان اجرا خواهد کرد.

در ۴ جولای (۱۳ تیر)  ، میزگرد «فرهنگ عامیانه، سنت ها و مدرنیته» با مشارکت این گروه موسیقی ایرانی در سالن همایش های کتابخانه ملی جمهوری داغستان برگزار خواهد شد.

اعضای گروه موسیقی آیین شامل مصطفی آزادی مقتدر، سید اسحاق صادقی، مهرداد وارسته دلیر، حسین احمدی نشاط، معین سره وندی، فرشاد فراهانی دلجو و مصطفی رشیدی مطلق هستند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha