روزهای پاک هوای بجنورد در بهار امسال ۵۰ درصد کاهش یافت

بجنورد- ایرنا- کارشناس پایش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: بهار امسال شمار روزهای پاک در مرکز استان نسبت به بهار پارسال ۵۰ درصد کاهش یافت که این وضعیت، بجنورد را در ردیف شهرهای آلوده قرار داده است.

جواد عمارلو روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ریزگردها عمده ترین علت آلودگی و کاهش کیفیت هوا در بجنورد، مرکز استان است.

وی گفت: بارندگی های مناسب در ۲ سال گذشته سبب شد تا کیفیت هوا و شمار روزهای پاک خوب باشد اما خشکسالی ها سبب شد تا در بهار امسال میزان ریزگردها در آسمان بجنورد افزایش یابد.

در شاخص سنجش هوا وضعیت صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای تمام گروه های سنی، ۲۰۱ تا ۳۰۰ خیلی ناسالم و بیش از ۳۰۰ خطرناک و بحرانی است.

کارشناس پایش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی همچنین گفت: بهار امسال مردم مرکز استان در ۲۲ روز در هوای پاک استنشاق کردند اما این آمار در بهار گذشته ۴۴ روز ثبت شده بود.

عمارلو اظهار داشت: بهار امسال کیفیت هوای بجنورد در ۷۰ روز سالم و در یک روز ناسالم برای گروه های حساس بوده است.

کارشناس پایش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی خاطرنشان کرد: در بهار پارسال کیفیت هوای مرکز استان در ۴۸ روز سالم و در یک روز ناسالم برای گروه های حساس اعلام شده بود. 

عمارلو اظهار داشت: در ۱۰ روز نخست تیرماه امسال کیفیت هوای بجنورد در ۲ روز پاک و در هشت روز سالم بوده و در مدار ناسالم قرار نگرفته است. 

بر اساس این گزارش آلودگی هوای خراسان شمالی تنها در ۲ نقطه، در جاجرم و بجنورد قابل سنجش و اندازه گیری است و تنها ایستگاه سنجش آلودگی هوای مرکز استان در جوار اداره کل حفاظت محیط زیست مستقر است. 

با توجه به خسارت های وارد شده از سیل به تجهیزات ایستگاه سنجش آلودگی هوا در شهر جاجرم، آماری از میزان آلودگی هوا در این شهر قابل دستیابی نیست. 

استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق  کشور واقع است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha