۵۷۰ بهبود یافته از کرونا در استان قزوین پلاسمای خون اهدا کردند

قزوین - ایرنا - مدیرکل انتقال خون استان قزوین گفت: ۵۷۰ بهبود یافته از کرونا در استان تاکنون برای کمک به بهبودی سایر بیماران، پلاسمای خون اهدا کردند.

دکتر مریم مدرسی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اعلام این خبر افزود: از این تعداد که پلاسمای خون خود را اهدا کرده و در اختیار بیماران مبتلا به ویروس کرونا قرار داده‌اند، ۵۴۲ نفر مرد و ۲۸ نفر زن بوده‌اند.

وی اظهار داشت: در سه ماه نخست امسال نیز ۲۹ بهبود یافته از ویروس کرونا در قزوین پلاسمای خون خود را برای کمک به بیماران بدحال اهدا کرده‌اند.

به گفته این مسوول، پلاسمای خون بیماران بهبود یافته کرونایی به وسیله سه دستگاه مستقر در پایگاه‌های انتقال خون قزوین و تاکستان از داوطلبان دریافت می‌شود.

مدیرکل انتقال خون استان قزوین تصریح کرد: بیماران بهبود یافته نباید هیچ دغدغه و نگرانی از ابتلا به کرونا در حین اهدا داشته باشند چرا که دستورالعمل‌های بهداشتی در بالاترین سطح خود در پایگاه‌های انتقال خون استان قزوین رعایت می‌شود.

این مسوول با بیان اینکه افراد بهبود یافته با سن ۱۸ تا ۶۰ سال، به جز بانوان با سابقه بارداری امکان اهدای پلاسمای خون خود را دارند، یادآور شد: ۲۸ روز پس از بهبودی بهترین زمانی است که افراد می‌توانند پلاسمای خود را برای نجات جان بیماران بد حال کووید ۱۹ اهدا کنند.

وی اظهار داشت: پلاسمای بهبود یافتگان پس از فریز و تست سلامت، برای اهدا به بیماران بد حال کووید ۱۹ به مراکز درمانی ارسال می‌شود.

بخش مایع خون پلاسما (Plasma)  یا خوناب نام دارد، پلاسما ۵۵ درصد خون بدن انسان را تشکیل می‌دهد.

 ۹۱ درصد پلاسمای خون را آب تشکیل می‌دهد و همچنین ۷ درصد آن را پروتئین‌های پلاسما و سایر را هورمون‌ها، اسیدهای آمینه، مواد قندی و  ویتامین‌ها تشکیل می‌دهند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha