سهم مسافربرهای اینترنتی برای دوگانه‌سوز کردن خودرو چقدر است؟

تهران- ایرنا- مدیر طرح سی.ان.جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: مسافربرهای اینترنتی که پیامک گازسوز کردن خودرو را دریافت کرده‌اند، تنها ۲۰ تا ۲۵ درصد از هزینه که حدود ۲ میلیون تومان می‌شود را می‌پردازند.

«محمد حسین باقری» امروز (پنجشنبه) در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با اشاره به اینکه تاکنون ۱۴۴ هزار و ۶۰۰ خودرو که در سامانه ثبت نام کرده‌اند، مشمول تبدیل شناخته شده‌اند، ادامه داد: از این تعداد ۱۱۴ هزار و ۶۰۰ خودرو در کارگاه‌های مجاز گاز سوز شده‌اند.

وی افزود: ۱۳ هزار و ۶۹۰ خودرو نیز در نوبت تبدیل قرار دارند و ۱۶ هزار و ۲۹۰ خودرو نیز در مرحله نوبت‌گیری هستند.

باقری با بیان اینکه این تعداد مربوط به خودروهای عمومی و مسافربرهای اینترنتی است، تاکید کرد: ۳۳ هزار مسافربر شخصی، تایید ناجا شده‌اند و می توانند برای ثبت نام به سامانه https://gcr.niopdc.ir مراجعه تا در نوبت تبدیل قرار گیرند.

به گفته باقری مسافربرهای اینترنتی، برای دوگانه سوز کردن خودرو خود، حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد از هزینه تبدیل را پرداخت می کنند که معادل ۲ میلیون تومان است.

وی ادامه داد: اکنون ۱۱ هزار و ۵۳۰ خودرو مسافربر اینترنتی در انتظار پرداخت آورده مالک، برای دوگانه سوز کردن خودرو هستند.

باقری تاکید کرد: ۳ هزار و ۲۱۷ خودرو نیز در نوبت تبدیل بوده و ۷ هزار ۴۰۰ مسافربر اینترنتی در این طرح گازسوز شده‌اند.

به گزارش ایرنا، هر مترمکعب سی‌ان‌جی معادل یک لیتر بنزین در سبد سوخت خودروها است، از آنجا که مصرف خودروهای حمل‌ونقل عمومی بالا است، سهمیه بنزین ماهانه برای آن‌ها کفایت نمی‌کند و مجبور هستند از بنزین آزاد استفاده کنند.

اغلب خودروهای حمل‌ونقل عمومی مانند وانت‌بارها، خودروهای پرمصرف هستند، بنابراین استفاده از سی‌ان‌جی به جای بنزین می‌تواند در کاهش بار مالی تأمین سوخت مؤثر باشد.

قیمت سی‌ان‌جی هم‌اکنون به ازای هر مترمکعب ۴۵۳ تومان است، این در شرایطی است که بنزین یارانه‌ای برای هر لیتر ۱۵۰۰ تومان و بنزین آزاد نیز ۳ هزار تومان است. این اعداد حکایت از اختلاف قیمت معناداری بین این دو سوخت دارد، حتی اگر بنزین سهمیه‌ای کفایت کند نیز باز هم به ازای هر لیتر هزار تومن اختلاف قیمت وجود دارد.

این اختلاف در مقایسه با بنزین آزاد ۲ هزار و ۵۰۰ تومان است و با توجه به اینکه این خودروها کارکرد بالایی دارند، تبدیل سوخت از بنزین به سی‌ان‌جی می‌تواند در اقتصاد آن‌ها تأثیرگذار باشد.

از همین رو اگر بنزین یارانه‌ای در این خودروها جایگزین سی‌ان‌جی شود، تا ۶۰ درصد و اگر بنزین آزاد را با سی‌ان‌جی جایگزین کنند تا ۸۰ درصد در هزینه‌های سوخت خود صرفه‌جویی خواهند داشت.

بر اساس این گزارش، تبدیل رایگان یک میلیون و ۴۶۰ هزار خودرو عمومی شامل وانت‌بار، تاکسی و ون از بهمن سال ۹۸ آغاز شده است که در صورت انجام این کار تا ۱۰ میلیون مترمکعب به مصرف سی‌ان‌جی کشور اضافه می‌شود. همچنین تبدیل خودرو مسافربرهای اینترنتی نیز از چند ماه گذشته آغاز شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha