۹ تیر ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۲۵
کد خبرنگار: 832
کد خبر: 84388832
۰ نفر

برچسب‌ها

پوتین: نگران تسخیر نظامی اوکراین هستم 

مسکو- ایرنا - ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه گفت: «نگران این واقعیت هستم که تسخیر نظامی اوکراین (از سوی غرب و آمریکا) آغاز می شود.» .

به گزارش ایرنا، پوتین روز چهارشنبه در گفت وگوی زنده تلویزیونی  با مردم روسیه با بیان اینکه اوکراین در همسایگی روسیه واقع شده است، خاطرنشان کرد که تسخیر نظامی این کشور، منافع روسیه و مردم این کشور را دربرمی گیرد و این مساله ما را ناراحت می کند.

پوتین در ادامه گفت که ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین، مدیریت این کشور را به دیگر کشورها سپرده است.

وی افزود: اگر با زلنسکی بخواهم دیدار کنم باید به این نکته توجه شود که در چه موردی باید گفت و گو شود زیرا وی کشور را تحت مدیریت خارجی داده است و مسائل در واشنگتن، برلین و پاریس حل می شود.

اگر دیفندر را را غرق می کردیم جهان در آستانه جنگ جهانی سوم قرار نمی گرفت

رئیس جمهوری روسیه همچین با اشاره به حادثه اخیر ورود غیرقانونی ناو انگلیسی دیفندر به آبهای سرزمینی روسیه در دریای سیاه گفت: انگلیس در این حادثه چند هدف را دنبال می کرد.

پوتین  تصریح کرد: در اقدام تحریک آمیز ناوشکن "دیفندر" نه تنها بریتانیایی ها بلکه آمریکایی ها نیز مشارکت داشتند.

وی با بیان اینکه همزمان با ورود ناو انگلیسی به آبهای روسیه، یک هواپیمای تجسسی آمریکایی نیز به پرواز درآمد اظهار داشت: آنها می خواستند واکنش روسیه به این اقدام را بدانند و اطلاعاتی در مورد نیروهای نظامی روسیه رصد کنند. اما ما ترتیبی دادیم که آنها (آمریکا و انگلیس) اطلاعات مورد نظر خود را دریافت نکنند.

رئیس جمهوری روسیه گفت: اینکه چرا دست به چنین اقدام تحریک آمیزی کردند سوال مهمی است. آنها انتخاب قانونی ساکنان کریمه برای ملحق شدن این سرزمین به روسیه را نمی پذیرند.

وی افزود: حتی با غرق کردن کشتی جنگی دیفندر، جهان در آستانه جنگ جهانی قرار نمی گرفت زیرا که آنها می دانند که به پیروزی دست نمی یابند.

وی ادامه داد: ما می دانیم برای چه مبارزه می کنیم و در قلمرو خود هستیم اما آنها از منطقه دیگری آمده اند و در قلمرو ما اقدام تحریک آمیز می کنند.

رسانه های روسیه روز سوم تیر ماه از شلیک هشدار یک فروند رزمناو و یک فروند هواپیمای شکاری جنگنده روسیه به سوی ناو انگلیسی در دریای سیاه خبر دادند که به ادعای طرف روسی، وارد آبهای سرزمینی روسیه شده بود.

بر اساس گزارش رسانه ها، حادثه در نزدیکی دماغه فیولنت در دریای سیاه رخ داد و رزمناو ناوگان روسیه در دریای سیاه با همکاری جنگنده سوخو-۲۴ ام مانع از نقض حریم دریایی روسیه شدند.  

دوره تک قطبی به پایان رسیده است
پوتین در این برنامه با بیان اینکه دوره جهان تک قطبی به پایان رسیده است؛تصریح کرد: شرکای آمریکایی ما از یک سو درک می کنند که جهان در حال تغییر است اماهمچنان در تلاش برای حفظ انحصارطلبی هستند؛ تهدیدها هم از همین جا نشات می گیرد.

وی گفت: روسیه به رغم تحریم ها رو به توسعه است و توانایی های دفاعی خود را به سطح بالایی رسانده است.


اسپوتنیک وی تزریق کردم

پوتین همچنین در این گفت و گوی مستقیم با مردم کشورش بعد از گذشت حدود سه ماه از واکسیناسیون خود اعلام کرد که واکسن «اسپوتنیک وی» علیه بیماری کرونا تزریق کرده است.

پوتین گفت که دخترش نیز واکسن اسپوتنیک وی زده است.

وی افزود: یک روز عوارض خفیف داشت سپس این عوارض برطرف شد و حالش کاملا خوب است.  

پوتین اعلام کرد، نتایج تست وی پس از دریافت واکسن نشانگر سطح بالایی از مصونیت در برابر کرونا بوده است.

واکسن اسپوتنیک وی واکسن اصلی روسیه برای کرونا است که مهر ماه سال گذشته ثبت شد و به بیش از ۶۰ کشور جهان ارسال شده است و تولید آن در برخی کشورها ازجمله آغاز شده است.  

 پوتین با بیان اینکه تاکنون بیش از ۲۳ میلیون نفر در روسیه در برابر کرونا واکسینه شده اند،  تصریح کرد: در مساله واکسن زدن نباید به شایعات توجه داشت بلکه از سخنان متخصصان و کارشناسان پیروی کرد.

رئیس جمهوری روسیه این را نیز گفت که همچنان مخالف اجباری شدن واکسیناسیون کرونا است.

پوتین سپس به بیمار شدن برخی از نزدیکان خود ازجمله برخی مقامهای کشوری روسیه اشاره کرد و افزود که این افراد پس از گذراندن دوره بیماری بهبود یافته و به سر کار خود برگشته اند.

رئیس جمهوری روسیه شایعه بودن همه گیری کرونا را ادعای کذب و مضحک خواند و از مردم روسیه خواست تا به این شایعات و این ادعا که رهبران کشورها ممکن است در مساله همه گیری کرونا توطئه و زد و بند کرده باشند را باور نکنند.  


یلتسین زمام امور را به من تحویل نداد

پوتین در پاسخ به این سوال که بوریس یلتسین رئیس جمهوری فقید روسیه زمام امور را به شما تحویل داد و شما آیا قدرت را به جانشین خود تحویل می دهید؟ گفت: یلتسین قدرت را به من تحویل نداد.

وی افزود: مطابق قانون روسیه، پس از کناره گیری رئیس جمهور از قدرت، نخست وزیر بجای او زمام امور را به دست می گیرد و در انتخابات مردم به فرد مورد نظر خود رای می دهند.

پوتین گفت: زمانی که من رئیس سازمان امنیت فدرال روسیه بودم به دستور رئیس جمهور، افراد مختلف را برای جانشینی وی بررسی کردم و چند نفر گفتند که نمی خواهند زمام امور کشور را در آن شرایط دشوار برعهده گیرند.

وی ادامه داد: من نیز در ابتدا از پذیرفتن پیشنهاد برای رئیس جمهور شدن خودداری کردم. 

پوتین با بیان اینکه تصمیم برای انتخاب رئیس جمهوری، در حوزه اختیارات ملت است گفت: ملت روسیه فقط می تواند رئیس جمهور خود را انتخاب کند و راه دیگری برای این کار وجود ندارد.

وی افزود: زمانی فرا خواهد رسید که من نیز فردی را برای رئیس جمهور شدن توصیه خواهم کرد.

فشارهای تحریمی در مواردی بسود روسیه بوده است

پوتین در بخش دیگری از سخنان در پاسخ به این سوال که چرا تحریم و تهدید روسیه پس از دیدار وی با جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در ژنو همچنان ادامه دارد، اظهار کرد: در آمریکا تا حدود زیادی، وضعیت به موضع رئیس جمهور این کشور بستگی دارد.

وی افزود: اما تحلیلگران و کارشناسان سیاسی در آمریکا به رهبری این کشور توصیه می کند که دوره سلطه جویی و هژمونی و نظام تک قطبی جهان به سر آمده است.

پوتین گفت: در شرایط جدید جهانی روسیه توسعه می یابد و و توانمندیهای چین ازجمله در عرصه های نظامی و اقتصادی گسترش می یابد و این کشور در عرصه تولید ناخالص ملی از آمریکا پیشی می گیرد.

وی خاطرنشان کرد که رهبری آمریکا از این وضعیت اطلاع دارد اما با این وجود بر موقعیت انحصاری این کشور در عرصه جهانی تاکید می کند و باتوجه به این مساله اقدامات تحریک آمیز در مورد روسیه جریان دارد. 

پوتین با بیان اینکه روسیه به فشارهای تحریمی عادت کرده است، افزود: در مواردی تحریم ها به نفع ما بوده است و بسیاری از کالاهای تولید داخل جایگزین کالاهای وارداتی شده است.در بخش کشاورزی هیچگاه تصور نمی کردیم به این پیشرفت ها دست بیابیم.

وی افزود: سیستم مالی ما تحکیم یافته و سیستم پرداخت مالی «میر» روسیه راه اندازی شده است.

رئیس جمهوری روسیه همچنین به کاهش بدهی های دولت و بخش خصوصی روسیه بخاطر تحریم مالی این کشور و منع گرفتن قرض از منابع مالی خارجی اشاره کرد.

وی افزود: هر اقدام متقابل ما در مورد تحریم های آمریکا و غرب که به زیان ما باشد انجام نمی دهیم به عنوان مثال آمریکا از موتورهای فضایی ساخت روسیه استفاده می کند و به تحویل این موتورها ادامه خواهیم داد. 

رئیس جمهوری روسیه با بیان اینکه شرکت بویینگ تیتانیم مورد نیاز خود را از روسیه خریداری می کند افزود: چرا باید تحویل تیتانیم را متوقف کنیم.

پوتین همچنین گفت که شرکای آمریکا نیز از رفتار این کشور در عرصه اقتصادی و خودخواهی ویژه آن در این عرصه ناراحت هستند.


افزایش قیمت ها جهانی است
ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه در جریان پخش گفت و گوی زنده سالانه بامردم این کشور گفت ، شاخص های غذایی جهان در بالاترین سطح در 10 سال گذشته قرار دارند .

به گفته وی ، افزایش قیمت مواد غذایی یک روند جهانی است. وی با بیان اینکه بیشترین افزایش قیمت مواد غذایی در روسیه مربوط به سال گذشته و اوایل سال 2021 بود ، گفت: «این در همه جا اتفاق می افتد. و البته ، با توجه به اینکه روسیه بخشی از اقتصاد جهانی است ، این امر بر ما نیز تأثیر می گذارد.»رئیس جمهور همچنین خاطر نشان کرد که اقدامات انجام دشه در این کشور با هدف جلوگیری از افزایش قیمت ها بعضاً نابهنگام بوده است. 
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha