پیشنهاد رئیس آمبودزمان ایران به اجلاس اکو برای تعیین شاخص‌های فساد

تهران - ایرنا - رئیس سازمان بازرسی کل کشور و رئیس آمبودزمان جمهوری اسلامی پیشنهاد داد تا با توجه به اینکه بعضا بهانه‌های حقوق بشری غربی‌ها برای ما مشترک است، شاخص‌های ضد فساد را تعریف کنیم تا بدون توجه به شاخص‌های سازمان شفافیت بین‌الملل وضعیت کشورهای عضو ارزیابی شود.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از سازمان بازرسی کل کشور، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن درویشیان در چهارمین اجلاس رؤسای دستگاه‌های مبارزه با فساد و آمبودزمان‌های عضو سازمان همکاری اقتصادی(اکو) که ۲۷ خرداد با حضور رؤسای دستگاه‌های مبارزه با فساد و نهادهای آمبودزمانی کشورهای عضو اکو در تاشکند برگزار شد، افزود: ظرف چندسال گذشته، مرکز همکاری منطقه‌ای دستگاه‌های مبارزه با فساد و نهادهای آمبودزمانی کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی(اکو) به سرعت در حال شکل‌گیری است و با همت و همکاری اعضا، در زمینه تبادل اطلاعات، تجربیات، معاضدت‌های حقوقی، قضایی و اداری و برای ارتقای سلامت و کارآمدی نظام اداری، حکمرانی مطلوب، پاسخگویی و شفافیت در منطقه اکو به خوبی پیش می‌رود.

آمبودزمان به فرد یا دفتری غیرجانبدار گفته می‌شود که وظیفه دارد به عنوان نماینده عموم مردم، موارد نقض حقوق افراد توسط دولت یا نهادها و شرکت‌های مختلف را بررسی و بازرسی کند. این وظیفه توسط دولت یا پارلمان به آمبودزمان محول و به وی استقلال عمل زیادی نیز اعطا می‌شود.

وی در پیشنهادی اعلام کرد که هر دو ماه یکبار یکی از کشورهای عضو مرکز همکاری منطقه‌ای دستگاه‌های مبارزه با فساد اکو با دعوت از متخصصان و افراد صاحب نظر در حوزه‌های ضدفسادی و آمبودزمانی دوره‌های آموزشی کوتاه مدت را برنامه‌ریزی و اجرا کنند.

درویشیان درباره تعامل مرکز اکو با آمبودزمان کشورهای منطقه گفت: کشورهای عضو «اتحادیه آمبودزمان های اوراسیا» و «انجمن آمبودزمان‌های کشورهای اسلامی»  همچنین «انجمن آمبودزمان آسیایی» به عنوان اعضای ناظر در مرکز همکاری منطقه‌ای دستگاه‌های مبارزه با فساد اکو عضویت یابند و متقابلاً اعضای این مرکز نیز در مراکز موصوف به عنوان عضو ناظر حضور یابند تا تعامل بیشتر و از ظرفیت‌های یکدیگر بهره مند شوند.

وی با اشاره به بهانه‌های حقوق بشری کشورهای غربی گفت: برای برون رفت و ارتقا وضع موجود پیشنهاد می‌شود در اسرع وقت با مشارکت اعضای شاخص‌های ضدفسادی برای کشورهای عضو تعریف شود تا خود وضعیت کشورهای عضو را ارزیابی و مرور کنیم و بدون توجه به شاخص‌های سازمان شفافیت بین‌الملل وضعیت را کشورهای عضو بر عهده بگیرید.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در این باره تصریح کرد: سازمان بازرسی کل جمهوری اسلامی ایران به عنوان دبیرخانه برای پیگیری این شاخص‌ها با هم‌فکری کشورهای عضو آمادگی دارد تا در اجلاس آتی آن را برای تصویب ارائه کند.

در پایان اجلاس روسای سازمان‌های مبارزه با فساد و آمبودزمان کشورهای عضو اکو در ازبکستان بیانیه‌ای صادر شد که در آن ضمن تاکید بر اینکه «فساد مانع کلی توسعه اقتصادی و توسعه پایدار در منطقه است» از کشورهای عضو خواسته شد اقدامات خود در زمینه مبارزه با رشوه خواری و فساد و اقدامات پیشگیرانه خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

درویشیان در حاشیه این اجلاس با برخی روسای دستگاه‌های مبارزه با فساد و آمبودزمان کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی اکو نیز دیدار کرد.

وی در دیدار با «رییس آژانس مبارزه با فساد ازبکستان»، «رییس آژانس دولتی کنترل مالی و مبارزه با فساد تاجیکستان»، «کمیسیونر حقوق بشر آذربایجان»، «رییس آمبودزمان ترکیه» و «رییس کمیسیون مبارزه با فساد افغانستان» بر همکاری‌های گسترده سازمان بازرسی کل کشور با سازمان‌های ضدفسادی و آمبودزمانی در سطح کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی تاکید کرد.

همچنین رؤسای سازمان‌های مبارزه با فساد کشورهای ازبکستان و تاجیکستان خواستار آن شدند برای ارتقای سطح همکاری و انتقال تجربیات بین دو کشور با سازمان بازرسی کل کشور تفاهم همکاری امضا کنند.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha