۹ تیر ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۲۳
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 84388701
۰ نفر

برچسب‌ها

انتقاد از توافقات تجاری انگلیس در دوران پسابرگزیت

تهران-ایرنا- رهبران اتحادیه های کارگری و تجاری در انگلیس اقدام دولت این کشور در رویگردانی از نیروی کار در جهان و نادیده گرفتن تعهداتش در قبال حقوق بشر و کارگران را با امضای توافقات تجاری با کشورهایی خارج از اتحادیه اروپا که سابقه نقض حقوق بشر دارد زیر سوال برده اند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، روزنامه گاردین نوشت: این اتحادیه ها دولت بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس را متهم کرده اند که  به منظور نشان دادن منافع برگزیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) در اقدامی عجولانه توافقات تجاری را با کشورهایی امضا کرده که حقوق کارگران در آن به طور نظام مندی نادیده گرفته یا نقض می شود. این کشورها شامل پنج کشور از ۱۰ کشور در جهان است که جزو ناقضان اصلی حقوق کارگران محسوب می شوند.

تحقیقات کنگره اتحادیه تجاری (TUC) انگلیس و شرکای بین المللی آن کنگره بین المللی اتحادیه تجاری (ITUC) نشان می دهد که بیش از یک سوم از کشورهای غیر عضو در اتحادیه اروپا که انگلیس اکنون به دنبال معامله تجاری با آنها است به نقض حقوق بشر کارگران متهم هستند.

شاخص سالانه حقوق کارگران جهان در کنگره بین المللی اتحادیه تجاری نشان می دهد که پنج کشور از ۱۰ کشور دارای بدترین وضعیت حقوق بشر برای کارگران، در دو سال گذشته درباره توافقات تجاری پسابرگزیت با دولت انگلیس به توافق رسیده اند. همچنین از بین ۲۴ کشوری که مقامات انگلیسی اکنون در حال مذاکره برای توافق تجاری هستند، ۱۴ کشور سابقه ضعیفی در زمینه رعایت حقوق بشر کارگران دارند که برزیل، مالزی و هند نیز در زمره آنها به شمار می آیند.

اوایل سال جاری میلادی فاش شد که دومنیک راب وزیر خارجه انگلیس به کارکنانش گفته است که انگلیس قصد دارد با کشورهای دارای سابق حقوق بشر ضعیف تجارت کند.

کنگره اتحادیه تجاری انگلیس گفت دولت این کشور باید برخی از توافقات تجاری را تعلیق کرده و از اهرم فشار خود برای تضمین احترام به حقوق بشر در کشورها استفاده کند.

امیلی تورنبری وزیر تجاری در سایه نیز گفت وزیران وظیفه اخلاقی دارند تا به کشورها به صراحت بیان کنند که اگر به دنبال توافقات تجاری هستند باید حقوق کارگران را رعایت کنند.

براساس گزارش کنگره بین المللی اتحادیه های تجاری نقض حقوق کارگران شامل حقوق مربوط به برگزاری اعتصابات، تشکیل و پیوستن به اتحادیه تجاری، آزاید بیان و گردهمایی ها است که در هشت سال گذشته بی سابقه بوده است.

شِران بارو دبیرکل این کنگره جهانی گفت وقتی کووید-۱۹ شیوع یافت ما آموختیم که چه کسانی قهرمان هستند. کارگران در هر نقطه ای از جهان از بیماران مراقبت می کردند، غذا بر سر سفر ما می آورند و به حرکت اقتصاد کمک می کردند اما با همه این اقدامات، آنها بیش از گذشته مورد حمله و هجمه قرار گرفته اند.

یادآوری می شود تحقیقاتی که توسط «خانه آزادی»   ( نهاد غیر انتفاعی آمریکایی مستقر در واشنگتن) صورت گرفته نشان می دهد که  بین سال های ۲۰۱۱تا ۲۰۲۰ میلادی انگلیس مجوز فروش تسلیحات نظامی نیز به ارزش ۱۶ میلیاردو ۸۰۰ میلیون پوند به کشورهای ناقض حقوق بشر همچون عربستان سعودی، بحرین، مصر، قطر، تایلند و ترکیه را صادر کرده است.

«اندور اسمیت»  از نهاد انگلیسی «کارزار علیه تجارت اسلحه» درباره فروش تسلیحاتی غیرقانونی و ناقض حقوق بشر انگلیس گفت: هم اکنون، تسلیحات ساخت انگلیس نقش ویرانگری در جنگ یمن و سایر نقاط جهان دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha