۶۴۵ کیلومتر «آتش بُر» در منابع طبیعی استان همدان ایجاد شد

همدان- ایرنا- فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان گفت: برای مهار و مدیریت آتش سوزی های احتمالی در مناطق مستعد آتش سوزی عرصه های منابع طبیعی این استان، بیش از ۶۴۵ کیلومتر «آتش بُر» ایجاد شده است.

سرهنگ مهدی نوری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۲۰ کانون بحرانی مستعد آتش سوزی در عرصه های جنگلی و مراتع استان همدان شناسایی و بلوک بندی شدند.

وی افزود: مکاتبات و رایزنی های لازم برای مهار آتش سوزی های احتمالی با فرمانداران، بخشداران، شوراهای اسلامی و دهیاران روستاهای مناطق بحرانی و تمام دستگاه های عضو ستاد مدیریت بحران صورت گرفته است.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان اضافه کرد: طبق تصمیم ستاد بحران استان، دهیاران و شوراهای اسلامی هر روستا به عنوان سر گروه تیم های واکنش سریع آن منطقه هنگام وقوع حریق هستند تا با ورود به هنگام و مهار سریع حریق، از سرایت آتش به دیگر مناطق جلوگیری کنند.

سرهنگ نوری ادامه داد: تمامی تجهیزات مورد نیاز مهار آتش سوزی از جمله دمنده، فلکس بک، لباس ضد آتش، کفش و پوتین، تجهیزات انفرادی برای نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی تامین و تهیه شده و در این راستا مشکلی وجود ندارد.

۶۴۵ کیلومتر «آتش بُر» در منابع طبیعی استان همدان ایجاد شد

وی گفت: همه مناطق بحرانی و مستعد آتش سوزی توسط نیروی کشیک اطفا حریق به صورت ۲۴ ساعته و شبانه روزی رصد و پایش می شوند همچنین ۱۵ پاسگاه ویژه حفاظتی از عرصه های منابع طبیعی در روزهای گرم تابستان حراست می کنند.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان افزود: برقراری کشیک اطفا حریق در ستاد اداره کل و شهرستان‌ها از دیگر اقداماتی است که برای مهار آتش سوزی احتمالی صورت گرفته است.

سرهنگ نوری اضافه کرد: همچنین سامانه های ۱۵۰۴ و ۱۳۹ در تمامی ساعات شبانه روز آماده دریافت گزارش های مردمی است و افراد در صورت مشاهده هرگونه آتش سوزی و تخریب منابع طبیعی در عرصه های طبیعی مورد را از طریق این سامانه ها می توانند گزارش دهند.

به گزارش ایرنا از وسعت ۹۰۵ هزار هکتار عرصه های منابع طبیعی ۸۲۲هزار هکتار مرتع و نزدیک به ۶۴هزار هکتار اراضی جنگلی، جنگل دست کاشت و ذخیره گاه جنگلی است و سهم بیابان های استان نیز ۶۵هزار هکتار است که نزدیک به ۲۶هزار هکتار آن در اراضی ملی واقع شده است.

متوسط حریق در عرصه های منابع طبیعی استان همدان در سال ۹۵ حدود ۵۰۰ هکتار بود که این رقم از سال ۹۶ به بعد با کارهای آموزشی، فرهنگی و ترویجی کاهش بوده به نحوی که در سال ۹۶ به حدود ۴۰ هکتار، ۹۷ به ۷۷ هکتار و ۹۸ به ۲۱۴ هکتار رسیده است.

همچنین سال گذشته ۸۴ هکتار از اراضی منابع طبیعی استان همدان طعمه حریق شد که گرمای هوا و وزش شدید باد عامل گسترش حریق و وسعت منطقه آتش سوزی شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha