فرمانده النجباء: عراق ایالت تگزاس آمریکا نیست

بغداد-ایرنا-هاشم الموسوی یکی از فرماندهان جنبش النجباء عراق با تاکید بر اینکه بیانیه های محکومیت کافی نیست و دولت عراق باید اقدامی عملی علیه تجاوزهای آمریکا و اخراج آن داشته باشد ، گفت که عراق ایالت تگزاس یا فلوریدا نیست که آمریکایی ها در آن هرطور می خواهند عمل کنند.

هاشم الموسوی در گفت و گویی با ایرنا از پرواز هر روزه هواپیماهای جاسوسی آمریکایی بر فراز خاک عراق به بهانه مبارزه با داعش گفت و افزود: طرفی باید باشد که رودرروی آمریکایی ها بایستد و به آنها بگوید به چه حقی هر طور میلتان می کشد در آسمان عراق جولان می دهید.

الموسوی افزود: توقف ملی باید درباره گفت و گوهای راهبردی با آمریکا شکل بگیرد؛ این گفت و گوها کارآیی ندارد زیرا طرف مخالفی ندارد.

فرمانده جنبش النجباء در واکنش به حمله آمریکا به مرزبانان عضو حشدالشعبی در مرز عراق و سوریه که منجر به شهادت ۴ تن از آنان شد تصریح کرد: هیات حشد الشعبی رسما نهادی تابع نیروهای مسلح عراق تحت فرماندهی فرمانده کل نیروهای مسلح است مانند سایر بخش های امنیتی، ارتش و دستگاه مبارزه با تروریسم؛ بنابراین وقتی این تشکیلات مورد حمله قرار می گیرد اولین محکومیت باید از زبان دولت عراق بیرون بیاید.

الموسوی ادامه داد: دولت تنها به محکوم سازی نباید اکتفا کند بلکه باید پرونده تحقیق جدی را نیز در این باره باز کند. این حملات بارها یه شکلی خطرناک تکرار شده و مسائل مشکوک از آن نمایشی ساخته که خطرناک است.

فرمانده النجبا افزود: باید مرزی برای وحشی گری آمریکایی ها علیه حاکمیت عراق و احساسات شهروندان گذاشت. بر کسی پوشیده نیست که نیروهای هدف قرار گرفته در منطقه خطرناکی به ماموریت مبارزه با تروریسم عمل می کردند؛ مرز سوریه و عراق لانه تروریست هایی است که از سوریه به عراق سرازیر می شوند. این مرزبانان مثل پلیس، ارتش و دستگاه مبارزه با تروریسم حامیان کشور هستند و دولت هم باید در این سطح و حجم باشد و عمل کند.

عضو ارشد جنبش النجباء گفت: محکوم سازی این اقدامات باید این پیام صریح را به آمریکایی ها بدهد که شما به کشور ما تجاوز کردید؛ ما ایالت تگزاس و فلوریدا و واشنگتن نیستیم که این طور توهین آمیز و ذلیلانه تابع آمریکا شویم.

هاشم الموسوی تصریح کرد: باید به آمریکا گفت ارتشت را بردار و برو تا اندک آبروی مانده ات حفظ شود.

وی تاکیدکرد: باید به آنها گفت این قابل قبول نیست که سفارت آمریکا تبدیل به پایگاهی نظامی شود؛ فرق تو با دیگران چیست؟ سفارت روسیه محترمانه رفتار می کند و مانند شما عمل نمی کند بلکه فعالیت دیپلماتیک خود را دارد. سفارت های اروپایی نیز همین طور به جز انگلیس.

به گفته الموسوی «اظهارات سفرای واشنگتن و لندن هدف قراردادن حاکمیت دولت و دخالت آشکار در امور داخلی عراق است.»

الموسوی خاطرنشان کرد: به سفیر چه ربطی دارد که آشکارا و مقابل عموم مردم بگوید که «در عراق آشوبی به پا خواهد شد» یا «انتخابات عراقی در کار نیست و جنگ خواهد شد» و چرا ما از حاکمیت صحبت می کنیم، وقتی همه باید به این حاکمیت احترام بگذارند؟ آیا حاکمیت امری یکطرفه است؟ چرا کسی به اینها نمی گوید اظهاراتشان نقض حاکمیت عراق است؟

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha