نگرانی رژیم صهیونیستی از افزایش گرایش اعراب منطقه به سوی ایران

تهران - ایرنا - ریون ریولین رئیس رژیم صهیونیستی که به زودی دوره اش به پایان خواهد رسید، در دیدار با جو بایدن همتای آمریکایی خود، نتوانست نگرانی اش را از احتمال گرایش بیشتر کشورهای عرب منطقه به سمت ایران مخفی کند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا؛  روزنامه صهیونیستی هاآرتص به نقل از یک منبع دیپلماتیک نوشته که ریولین اطلاعاتی در باره اقدامات دیپلماتیک ایران برای نزدیک تر ساختن روابط کشورهای عرب حوزه خلیج فارس با تهران ، در اختیار بایدن قرار داده است.

این مقام اسرائیلی به بایدن گفت تغییر سیاست های واشنگتن در منطقه خاورمیانه می تواند موجب چرخش بیشتر اعراب به سمت ایران شود.

بایدن در دیدار روز دوشنبه با ریولین که دوره هفت ساله ریاست جمهوری اش در ۹ ژوئیه (هفتم امرداد ماه)  به پایان می رسد، در کاخ سفید خطاب به صهیونیست ها ، بدون اشاره به اینکه این رژیم با در اختیار داشتن تنها زرادخانه مملو از سلاح های اتمی در منطقه خاورمیانه بزرگترین تهدید برای امنیت این منطقه محسوب می شود، وعده داد که ایران در دوره دولت او نتواند به سلاح هسته ای دست یابد.  

روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا اخیرا در گزارشی  نوشت که دولت بایدن قصد بیرون بردن سامانه های ضد موشکی خود را از پایگاه هایش در سراسر خاورمیانه به همراه صدها نظامی دارد.  

مقام های دولت بایدن ضمن تائید این گزارش این روزنامه،  افزوده اند: پنتاگون نزدیک به هشت آتشبار ضد موشکی پاتریوت را از کشورهایی مانند کویت،  عراق،  اردن و عرسبتان سعودی بیرون خواهد برد و شمار اسکادران های جت جنگنده خود مستقر در عربستان سعودی را کاهش خواهد داد و سامانه دفاعی موشکی ثاد را از این کشور بیرون خواهد برد.  

بایدن در آوریل سال جاری (۲۰۲۱)  تصمیم خود را برای بیرون بردن کامل نظامیانش از افغانستان تا مهلت ۱۱ سپتامبر (۲۰ شهریور)  اعلان کرد. بیش از چهار هزار نظامی آمریکایی مستقر در افغانستان در ماه های گذشته و پیش از مهلت یادشده،  از این کشور بیرون برده شده اند.   

مقام های  واشنگتن به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته اند که قرار است پس از عقب نشینی بقیه نیروهای آمریکا از افغانستان که بخش عمده آن در ۲ هفته آینده اجرا خواهد شد، تنها ۶۵۰ نظامی برای حفظ امنیت دیپلمات های آمریکا در افغانستان باقی بمانند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان