آبفای کاشان در کاهش هدررفت جزو پنج شرکت پیشرو کشور است

کاشان - ایرنا - رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت آبفای کاشان با اشاره به اینکه ۵۹ درصد از مشترکان این منطقه خارج از الگوی مصرف به‌عنوان پر مصرف و بد مصرف هستند گفت: این شرکت در کاهش هدررفت جزو پنج شرکت پیشرو کشور است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمدرضا اسدی دوشنبه شب همزمان با آخرین روز هفته صرفه‌جویی در مصرف آب (یکم تا هفتم تیر) در نشست رسانه‌ای با خبرنگاران با اشاره به اینکه ۲ درصد از مردم منطقه کاشان کم مصرف هستند، افزود: ۳۵ درصد مردم خوش مصرف، ۴۴ درصد پر مصرف و ۱۵ درصد بد مصرف هستند که سهم زیادی از آب را به خود اختصاص می دهند.

وی  ادامه داد: کاهش ۷۰درصدی بارندگی‌ها در حوزه آبریز دشت کاشان افزون بر کم‌آبی و خشکسالی شهرستان در مقایسه با سال‌های گذشته تابستان سختی را رقم می‌زند که لزوم صرفه‌جویی در مصرف آب بویژه درمناطق روستایی را می‌طلبد.

مدیرعامل شرکت آبفای کاشان یک دقیقه کاهش استحمام به ازای هر نفر را از شهروندان خواستارشد و گفت: با این کاهش مصرف و صرفه‌جویی ۱۰ تا ۱۵ لیتری در روز می‌توانیم تابستان را بدون شرایط سخت پشت‌سر بگذاریم.

اسدی، مدیریت مصرف را نه تنها برای تابستان و هفته صرفه‌جویی در مصرف بلکه برای تمامی روزهای سال حتی در زمستان را تاکید و اضافه کرد: دلیل صرفه‌جویی آب حتی در سردترین روز سال کم‌آبی منطقه کاشان و مواجه شدن با تغییر اقلیم در این منطقه است.

وی با بیان اینکه بارش سالیانه در سال گذشته به‌عنوان سالی پربار ۱۹۶ میلیمتر بود گفت: اما امسال در سال آبی که رو به پایان است کمترین بارش با ۶۴ میلیمتر بارندگی در ۵۰ سال اخیر و ۷۰ درصد کمبود بارندگی در مقایسه با سال قبل را داریم.

رییس هیات مدیره شرکت آبفای کاشان تولید روزانه ۲۱۶ میلیون لیتر از طریق ۲۰۰ حلقه چاه عمیق برای جمعیت ۴۶۰ هزار نفری شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل را یادآور شد و گفت: سرانه تولید مابه‌ازای هر نفر ۴۷۰ لیتر در شبانه‌روز در پیک مصرف است.

اسدی متوسط سرانه مصرف یعنی حجم مصارف زمستان و تابستان را در کاشان حدود ۲۰۰ لیتر دانست و افزود: به ازای هر نفر ۳۷۰ تا ۳۷۵ لیتر آب در روز در بخش‌های خانگی، صنعتی، تجاری و اداری آب مصرف می‌شود.

وی، نقش زنان را در الگوی مصرف خانواده موثر دانست و افزود: مادران خانواده با الگو سازی در کاهش مصارف شستشو می‌توانند در کنترل مدیریت مصرف آب نقشی سازنده ایفا کنند و حتی سایر شهروندان با رعایت فرهنگ مصرف از استفاده آب در شستشوی ماشین و حیاط با آب شرب خودداری کنند تا دچار  قطعی آب در تابستان نشویم.

تولید روزانه ۹ میلیون لیتر آب شیرین

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کاشان خاطر نشان کرد: روزانه ۹ میلیون لیتر آب شیرین از طریق دستگاه‌های تصفیه در شهرهای نوش‌آباد، ابوزیدآباد، سفیدشهر و روستای اسحاق ‌آباد تولید می‌شود.

اسدی هدررفت آب را ۲۰ و سه دهم درصد عنوان کرد و ادامه داد: شرکت آبفای کاشان در بحث کاهش هدررفت آب جزو پنج شرکت پیشرو کشور است.

آبرسانی سیار به سه روستا

مدیرعامل شرکت آبفای کاشان در خصوص آبرسانی سیار نیز با بیان اینکه قبل از ادغام آبفار و آبفا ۱۸ روستا از ۶۶ روستای کاشان با تانکر آبرسانی می‌شده است افزود: این تعداد به پنج روستا و امسال به سه روستای ازوار، آرنجن و رحق کاهش یافته است.

وی درباره نوبت‌بندی آب در شهر برزک نیز گفت: ۹ سال است که مجوز حفر چاه عمیق را دارد اما به دلیل تنش‌های مردمی و مقاومت محلی اجازه حفر چاه را نمی‌دهند.

اسدی با اشاره به تعویض ۲۰ کیلومتر شبکه آبرسانی به روستاها با ۶ میلیارد تومان هزینه در سال گذشته افزود: برای آبرسانی به روستاها نهصت آبرسانی و انقلابی جهادی رخ داد.

وی درباره وضعیت فاضلاب کاشان نیز ایجاد ۴۵ درصد زیرساخت و شبکه‌گذاری را یادآور شد و گفت: اکنون ۵۰ درصد شهروندان از سامانه فاضلاب استفاده می‌کنند.

ظرفیت ۴۰۰ متر مکعبی تصفیه ‌خانه قمصر

معاون بهره‌برداری و توسعه فاضلاب آبفای کاشان نیز گفت: این تصفیه‌خانه با ظرفیت ۴۰۰ متر مکعب در روز و خط انتقال که تمامی آن در مسیر سنگی و دل کوه انجام شد به بهره‌برداری رسیده است.

حمیدرضا کریم اجرای این طرح در دل کوه با انجام برش کوه و شرایط سخت سنگلاخی مسیر را مهم و حائز اهمیت دانست و افزود: با بهره‌ برداری از طرح تصفیه ‌خانه فاضلاب قمصر به استانداردهای زیست محیطی و شرایط پایدار بهداشتی رسیده‌ایم.

وی ادامه داد: با بهره‌برداری از تصفیه ‌خانه فاضلاب قمصر ۷۰۰ انشعاب و سیفون فاضلاب در شهر قمصر نصب شده است و ۵۰ درصد از مشترکین به این سیستم متصل شده‌اند.   

معاون بهره برداری و توسعه فاصلاب آبفای کاشان ابراز امیدواری کرد: با ادامه طرح، مدول‌های بعدی نیز تکمیل و برای همیشه مشکل فاضلاب قمصر برطرف شود.

وی تصریح کرد: یکی از مسایل و مشکلات منطقه به‌ویژه مسکن مهر شرایط سخت سنگلاخی زمین برای اجرای این طرح است.

خبرنگاران شرکت‌کننده در نشست رسانه‌ای مدیرعامل و معاون شرکت آب و فاضلاب کاشان پیش از این نشست، از تصفیه خانه فاضلاب قمصر بازدید کردند.

این تصفیه‌خانه با سرمایه‌گذاری ۹ میلیارد تومان و خط انتقال ۳۵ کیلومتر با حجم پنج لیتر بر ثانیه راه‌اندازی شده است.

اکنون شرکت‌ آب و فاضلاب کاشان مدیریت ۲ شهرستان کاشان و آران و بیدگل، ۱۱ شهر و ۶۶ روستا را در قالب یکپارچه سازی شرکت های آب و فاضلاب بر عهده دارد.

 شهرستان کاشان با جمعیت افزون بر ۳۶۴ هزار نفر در فاصله حدود ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان و شهرستان آران و بیدگل با بیش از ۱۰۳ هزار نفر جمعیت در حدود ۲۱۵ کیلومتری اصفهان قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha