بایدن زیرفشار نمایندگان برای کنار گذاشتن کنگره از روند تصمیمات  نظامی

نیویورک- ایرنا- قانونگذاران آمریکایی با انتقاد از جو بایدن به دلیل صدور دستور حمله اخیر به مواضع گروه‌های مقاومت در عراق و سوریه اعلام کردند رئیس جمهوری از اختیارات خود سوء استفاده کرده و کنگره را از روند تصمیم‌گیری درباره اقدامات نظامی کنار گذاشته‌ است.

به گزارش ایرنا، صدور دستور حمله جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا به مواضع گروههای مقاومت در عراق و سوریه، انتقاد قانونگذاران هم حزب او را همراه داشته است.

جو بایدن در دیدار با رئیس رژیم صهیونیستی در این باره گفت: شخصا دستور حمله‌های اخیر به مواضع شبه‌نظامیان در عراق و سوریه را صادر کردم و این اقدام را بر اساس اختیارات خود در قانون اساسی انجام داده‌ام.

پایگاه اطلاع رسانی پولیتیکو در گزارشی در همین زمینه نوشت: بایدن در هر دو موردی که دستورحمله به مواضع گروه‌های مقاومت در عراق و سوریه را صادر کرده به اختیارات خود  ذیل بند ۲ قانون اساسی آمریکا برای قانونی بودن  تصمیمش استتناد کرده است.

بر اساس این گزارش،  بند ۲ قانون اساسی آمریکا به رئیس‌جمهوری ایالات متحده اختیار می‌دهد برای محافظت از نظامیان آمریکایی، تصمیمات لازم را با توجه به اصل ضرورت دفاع از خود بگیرد.؟

سوء استفاده روسای جمهوری آمریکا از اختیارات خود

پولیتیکو در گزارش خود آورده است عده‌ای از قانونگذاران آمریکایی می‌گویند رئیسان جمهوری هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات با ارائه تفسیرهایی از این بند، از اختیارات خود سوءاستفاده کرده اند و کنگره را از روند تصمیم‌گیری درباره اقدامات نظامی کنار گذاشته‌اند.

این رسانه آمریکایی نوشت این حملات هوایی در حالی صورت می گیرد که قانونگذاران در تلاش برای لغو مجوزهای دو دهه استفاده از نیروی نظامی در عراق هستند؛  تلاشی که بایدن از آن پشتیبانی می کند.

احتمال  ورود به الگویی از تشدید تنش های نظامی

کریس مورفی عضو ارشد کمیته روابط خارجی مجلس سنا به پولیتیکو گفته است: خطر  این است بدون هیچ اظهارنظری از سوی رأی‌دهندگان، ممکن است وارد الگویی از تشدید تنش‌های نظامی شویم.

باب منندز دیگر عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنا نیز خواستار آن شده است توجیهات قانونی بایدن برای صدور این  دستور بررسی گسترده شود.

 وی تاکید کرد کنگره تنها نهادی است که اختیار صدور مجوز استفاده از نیروهای نظامی و اعلام جنگ را  دارد و کمیته روابط خارجی مجلس سنا در حال برنامه‌ریزی برای شنیدن توجیه‌های بیشتر از سوی دولت در خصوص این حملات است.

 مخالفت دولت عراق و پیچیده تر شدن کار برای دولت بایدن

پولیتیکو تصریح کرد موضوعی که  کار را برای دولت بایدن پیچیده‌تر می‌کند مخالفت دولت عراق با حملات انجام شده است. مقام‌های دولت عراق روز دوشنبه عملیات نظامی آمریکا را نقض فاحش حاکمیت

ارضی کشورشان توصیف کردند.

به گزارش ایرنا، بامداد دوشنبه حمله هوایی به اطراف شهر البوکمال استان دیرالزور  سوریه در مرز  با عراق  گزارش شد که پنتاگون با انتشار بیانیه‌ای مسئولیت حمله جنگنده های خود به مواضعی در منطقه

بوکمال در مرز عراق و سوریه را پذیرفت.

وزارت دفاع آمریکا در بیانیه خود اعلام کرد جنگنده های این کشور به دستور جو بایدن حملات دقیقی را به مواضع شبه نظامیان در بوکمال در مرز سوریه و عراق  انجام داده اند.

سخنگوی فرمانده نیروهای مسلح عراق با محکوم کردن این اقدام تجاوزکارانه آمریکا افزود: حمله شب گذشته آمریکا به پایگاهی در مرزهای عراق و سوریه بر مبنای همه میثاق های بین المللی، نقض آشکار

حاکمیت عراق و امنیت شهروندان عراقی است.


دفاع پلوسی از بایدن برغم انتقادها

 به گزارش ایرنا، کریس مورفی سناتور آمریکایی پس از این حملات، خواستار توضیح کاخ سفید درباره حمله به عراق شده  و با ابراز نگرانی از پیامدهای حمله هوایی پنتاگون به پایگاه‌های الحشد الشعبی

عراق و سوریه، از کاخ سفید خواست در این باره توضیح دهد.

این سناتور آمریکایی تصریح کرد بر اساس قانون اساسی و اقدام جنگی، رئیس جمهوری باید از کنگره مجوز دریافت کند.

ایلهان عمر قانونگذار مسلمان آمریکایی نیز گفت: چرخه ثابت خشونت و تنبیه، یک سیاست شکست خورده است و هیچ یک از ما را امن‌تر نخواهد کرد.

 وی تصریح کرد: کنگره آمریکا در ارائه مجوز جنگ اختیار دارد و باید مورد مشورت قرار گیرد.

اما نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در دفاع از اقدام جو بایدن و کاخ سفید حمله بامداد دوشنبه جنگنده های آمریکا به مواضع گروههای مقاومت در بوکمال در مرز عراق و سوریه را "دفاع از

خود" خواند و گفت: کنگره منتظر دریافت اطلاعیه رسمی این عملیات ذیل قانون اختیارات جنگی و دریافت گزارش‌های بیشتر از دولت است.

پلوسی در بیانیه ای ادعا کرد: حمله هوایی تدافعی که امروز توسط وزارت دفاع علیه تأسیسات عملیاتی و انبارهای تسلیحات در منطقه مرزی عراق-سوریه انجام شد، پاسخی هدفمند و متناسب به تهدید جدی و مشخص بود.
 

پیام "مهم  و قوی" حملات از دیدگاه بلینکن

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا که همزمان با این حملات در رم به سر می برد، در واکنش به حملات جنگنده های هوایی کشورش به مواضع نیروهای مقاومت در منطقه بوکمال در مرز سوریه و عراق مدعی شد: این اقدام در دفاع از خود برای جلوگیری از حملات بعدی انجام شد،

وزیر خارجه آمریکا تصریح کرد: با اقدامات انجام شده در شب گذشته قاطعانه نشان داده ایم که  رئیس جمهوری آمادگی کامل دارد برای محافظت از  منافع آمریکا،  مردم و کارکنان خود بطور مناسب و سنجیده عمل کند.

وی ادعا کرد که این حملات پیام بسیار مهم و قوی ارسال می کند و امیدوارم که شنیده شود و مانع از اقدامات آینده شود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha