صادرکنندگان محصولات کشاورزی از مشوق های رفع تعهدات ارزی بهره می برند

کرج - ایرنا - مدیرکل دفترهماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت از ارایه تسهیلات ویژه به صادرکنندگانی که در مدت کمتر از چهارماه نسبت به بازگرداندن ارزهای صادراتی اقدام کنند خبر داد.

 محمود بازاری عصر دوشنبه در نشست بررسی راهکارهای اجرایی توسعه صادرات محصولات کشاورزی و اختصاص میز ملی صادرات سبزی و صیفی البرز" در محل اتاق بازرگانی استان البرز گفت: صادرکنندگان در صورت رعایت بازده زمانی اشاره شده در بازگراندن ارز حاصل از صادرات ، از تخفیف ده درصدی برخوردار خواهند شد.

وی ادامه داد: پیگیری ها جهت راه اندازی میز تخصصی ماکارونی و قارچ البرز انجام شده است و اکنون در حال پیگیری  فعال سازی میز سبزی و صیفی این استان هستیم.

وی در مورد مسئله بازگشت ارزهای صادراتی که مشکلات زیادی را تحت عنوان عدم رفع تعهدات ارزی برای صادرکنندگان حوزه کشاورزی به همراه آورده است، گفت: در قالب مصوبه ستاد اقتصاد مقاومتی دولت و بسته های سیاستی ابلاغی در این مورد بخشی از مشکلات صادرکنندگان در بحث بازگشت ارزهای صادراتی حل شد.

مدیرکل دفتر هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت ایران افزود: بر اساس مصوبه ستاد اقتصاد مقاومتی دولت و بسته سیاستی برگشت ارز حاصل از صادرات مصوب کمیته ماده(۲) شورای عالی هماهنگی اقتصادی، صادرکنندگانی که طبق تکلیف تعیین شده ارزی از ۲۱ دیماه سال ۹۷ حداقل ۶۰ درصد تعهدات خود را ادا کرده باشند، از لحاظ رفع تعهد مشکلی نخواهند داشت.

وی در مورد مهلت تعیین شده بازگشت ارزهای حاصل از صادرات گفت : صادرکنندگان در صورت بازگرداندن ارزهای صادراتی در بازه زمانی کمتر از ۴ ماه از تخفیف ۱۰ درصدی برخورد می شوند، علاوه بر این صادرکنندگان حوزه کشاورزی اگر زودتر از مهلت ۴ ماهه برای بازگرداندن ارزهای تخصیصی صادراتی اقدام کنند بازهم مشمول تخفیف بیشتری می شوند.

بازاری با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد محصولات استراتژیک کشاورزی باید صادر شود، گفت: در این زمینه برای محصولاتی مانند زعفران ، خرما و یا پسته از قبل برنامه هایی انجام شده است اما در بحث میوه و تره بار و سبزیجات هنوز برنامه درستی نداریم.

وی با اشاره به اهمیت توجه به بسته بندی در امر صادرات گفت : ایجاد یک هاب بسته بندی محصولات کشاورزی برای البرز با توجه به ظرفیت‌های این استان ضروری است.

مدیرکل دفتر هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت با تاکید بر اینکه هر محصول صادراتی باید از استاندارد بین المللی برخوردار باشد و این امر یک ضرورت است ، گفت: برای صدور گواهی قرنطینه حفظ نباتات جهاد کشاورزی نباید اجباری برای صادرکنندگان باشد مگر اینکه خود صادرکننده با توجه به درخواست کشور مقصد نیاز به این گواهی داشته باشد، اجرای این مهم در به صورت پایلوت در مرزهای کشور در کرمانشاه اجرایی می‌شود.

وی با بیان اینکه باید بر روی صادرات بذر بخشی از اقلام و محصولات کشاورزی به خارج کار کنیم، افزود: هدف این است که تولیدکنندگان حوزه کشاورزی به انجام این کار تولیدی در راستای دستیابی به ارزش افزوده بالاتر ترغیب شوند.

بازاری ادامه داد: باید در پایانه‌های صادراتی کشاورزی، واحدهای پردازش و صنایع تبدیلی را صرفا برای بحث صادرات پرورش داده و به آنها پروانه دهیم ، اگر وزارت صمت این فرصت را برای استقرار صنایع مربوطه در پایانه های صادراتی در اختیار جهاد کشاورزی قرار دهد یک فرصت خوب است.

وی در مورد رتبه بندی صادرکنندگان که توسط سامانه سازمان توسعه تجارت در بخش گیاهان دارویی و میوه تره بار در فاز نخست به صورت تست کار آماده بهره برداری است، گفت: در این قالب صادرکنندگان بر اساس شاخص های منظور شده امتیازات خود در صادرات را مشاهده می کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha