پیام مدیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی درسالگرد بمباران سردشت

تهران - ایرنا- «فرناندو آریاس» مدیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی به مناسبت سی و چهارمین سالگرد حمله شیمیایی به شهر سردشت، پیام ویدئویی صادر کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه ایثار وشهادت ایرنا در پیام «فرناندو آریاس» آمده است: دوستان عزیز، من این پیام را به مناسبت سی و چهارمین سالگرد حمله شیمیایی به سردشت در ایران در سال ۱۹۸۷ صادر می‌کنم. ۲۸ ژوئن در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی به عنوان روز رسمی گرامیداشت آن حمله وحشیانه می‌باشد. من با قربانیان این حمله در ایران و در لاهه همراه بوده‌ام و در درد و احساس آنها شریک هستم. مایل هستم از طرف سازمان منع سلاح‌های شیمیایی ابراز همدردی عمیق و همبستگی خودم را با مردم سردشت اعلام نمایم. این سالگرد تراژیک رخدادی بزرگ برای جامعه بین‌المللی به منظور اتحاد مجدد در محکوم کردن مشترک استفاده از سلاح‌های شیمیایی است.

پیام مدیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی درسالگرد بمباران شیمیایی سردشت

در واقع محکومیت جهانی چنین حمله‌ای باعث شد تعداد کثیری از کشورها کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی را در سال ۱۹۹۳ امضا کنند. امروز ۱۹۳ کشور عضو کنوانسیون هستند و بیش از ۹۸ درصد جمعیت جهان تحت حفاظت کنوانسیون زندگی می‌کنند.

در سال‌های اخیر ممنوعیت استفاده از سلاح‌های شیمیایی در معرض تهدید قرار گرفته چرا که شاهد بوده‌ایم که این سلاح‌ها در کشورهای مختلف مورد استفاده قرار گرفتند. بسیار مهم است که جامعه بین‌المللی تعهد خود را به کنوانسیون و هدف عالی آن یعنی جهان عاری از سلاح‌های شیمیایی دوباره مورد تأکید قرار دهند.

قربانیان سردشت و تمام قربانیان این سلاح شایسته احترام و همبستگی کامل ما هستند.

به گزارش ایرنا، رژیم بعث عراق در هفتم تیر ۱۳۶۶ با استفاده از بمب‌های شیمیایی چهار نقطه پرازدحام سردشت را بمباران کرد که در این حمله ناجوانمردانه ۱۱۹ نفر از ساکنان غیرنظامی شهر شهید و بیش از هشت هزار نفر نیز در معرض گازهای سمی قرار گرفتند و دچار مصدومیت شیمیایی شدند.

بمباران شیمیایی شهر مرزی سردشت فجیع‌ترین تهاجم شیمیایی بود که آثار و مشکلات بسیاری به وجود آورد و در پی آن سردشت اولین شهر قربانی جنگ افزارهای شیمیایی در جهان پس از بمباران هسته‌ای هیروشیما نام گرفت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha