ضرورت برنامه‌ریزی نوبت‌دهی واکسیناسیون بمنظور جلوگیری از تجمع مردم

تهران - ایرنا - معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان وآموزش پزشکی با تاکید بر لزوم برنامه‌ریزی برای نوبت‌دهی واکسیناسیون بمنظور جلوگیری از تجمع در مراکز تزریق واکسن گفت: یکی از مهمترین اقدامات برای کاهش مراجعات، راه‌اندازی و تجهیز مراکز تجمیعی واکسیناسیون است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از وبدا، جلسه فوری با محوریت ساماندهی روند واکسیناسیون پایتخت در ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران با حضور وبیناری علیرضا رییسی معاون بهداشت وزیر بهداشت، علیرضا زالی فرمانده ستاد و معاونین بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی استان تهران برگزار شد.
 

قول مساعد برای تامین واکسن مکفی شهروندان
رییسی در این جلسه با اشاره به پیچیدگی های موجود در تهران، در خصوص تامین واکسن مکفی برای شهروندان، قول مساعد داد و گفت: بر اساس لجستیک تامین شده برای هر سه دانشگاه علوم پزشکی مستقر در استان تهران، کمبودی در زمینه واکسن وجود ندارد. از طرفی از هفته آینده، یک و نیم میلیون دز واکسن به صورت هفتگی به وزارت بهداشت تحویل و سپس بین مراکز توزیع می شود، علاوه بر این واکسن کووبرکت نیز به مرحله تولید و توزیع می رسد، بنابراین ترکیبی از واکسن های خارجی و داخلی به میزان کافی برای پایتخت تامین می شود.
 
وی با تاکید بر لزوم برنامه ریزی برای نوبت دهی واکسیناسیون به منظور جلوگیری از تجمع در مراکز تزریق واکسن، اظهار کرد: یکی از مهمترین اقدامات برای کاهش مراجعات، تمرکز بر راه اندازی و تجهیز مراکز تجمیعی واکسیناسیون است، چراکه به علت ظرفیت بالای این مراکز، تجمعی صورت نمی گیرد. به طور کلی هر شیوه نوبت دهی که منجر به تکمیل واکسیناسیون گروه های هدف در بازه زمانی تعیین شده و جلوگیری از افزایش مراجعات شود، قابل قبول خواهد بود.
 
معاون بهداشت وزیر بهداشت ادامه داد: تیم های پشتیبانی تزریق واکسن باید درنظر گرفته شود. از طرفی بسیج و نیروهای مسلح اعلام آمادگی خود را برای در اختیار گذاشتن فضای فیزیکی و نیروی لازم اعلام کرده اند.
 
رییسی تشکیل کمیته هماهنگی سه دانشگاه علوم پزشکی مستقر در تهران را یکی از ضرورت های انجام واکسیناسیون یکپارچه و منظم اعلام کرد و افزود: تشکیل این کمیته با حضور معاونان و مدیران فنی امور بهداشتی هر سه دانشگاه پایتخت، به مسئولیت دکتر زالی، در کنار راه اندازی سیستم نوبت دهی بی نقض، بسیاری از چالش های موجود در این زمینه را مرتفع خواهد کرد.
 
 ارائه گزارشات روزانه از روند واکسیناسیون در پایتخت
  در این جلسه دکتر زالی با اشاره به وضعیت خاص استان تهران از لحاظ تراکم و سالمندی جمعیت، حضور بالاترین تعداد بیماران خاص و فعالیت بیشترین مرکز دولتی ارائه دهنده خدمت، عنوان کرد: تقویت اطلاع رسانی از مراکز واکسیناسیون و نحوه ارائه خدمات باید در اولویت باشد.
 
 وی تاکید کرد: ضمن تشکیل کمیته هماهنگی و رسیدن به یک گفتمان مشترک، سعی در ارتقا کیفیت و بهبود روندها در واکسیناسیون داریم.
 
به گفته زالی، جلسات کمیته هماهنگی، حتی به صورت غیرحضوری و به صورت جدی دنبال می شود.
 
فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران بر لزوم افزایش بازدیدهای میدانی از مراکز تجمیعی واکسیناسیون اشاره کرد و در خصوص مهمترین مصوبه این جلسه ادامه داد: با توجه به تعداد مراکز تجمیعی و افزایش تعداد شیفت های واکسیناسیون، مقرر شد اقدامات لازم جهت جلوگیری از هرگونه ازدحام غیرضروری صورت گیرد. همچنین رسیدگی و نظارت بر عملکرد مراکز و شناسایی ظرفیت های موجود برای توسعه زیرساخت های لازم برای واکسیناسیون در تمامی مناطق پایتخت بیش از پیش قوت خواهد گرفت.
 
زالی ضمن بیان اینکه ارائه گزارشات روزانه اقدامات واکسیناسیون در استان تهران به سرعت در دستور کار قرار می گیرد، گفت: امیدوارم با تداوم حمایت و پشتیبانی وزیر بهداشت و معاون بهداشت وزارت بهداشت، روند واکسیناسیون در نظام سلامت را به فرصتی ستودنی تبدیل کنیم.
 
در این جلسه ضمن بحث و تبادل نظر در خصوص برنامه ریزی برای نوبت دهی و چالش های موجود برای تامین فضای فیزیکی مراکز تجمیعی واکسیناسیون، هماهنگی های لازم برای یکپارچگی در تکمیل این روند صورت گرفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha