سفیرسابق پاکستان درایران: افغانستان در خطر دگرگونی بدون صلح قرار دارد

اسلام‌آباد - ایرنا - سفیر سابق پاکستان در ایران، پیامدهای ناشی از اوضاع فعلی افغانستان را متوجه همسایگان این کشور دانست و هشدار داد: افغانستان شاهد دگرگونی‌ها البته بدون برنامه صلح است درحالی که افغان‌ها باید سرنوشت خود را بدون هرگونه دخالت خارجی تعیین کنند.

«آصف علی خان دُرانی» روز دوشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در اسلام‌آباد اظهار داشت: ایران و پاکستان به عنوان دو همسایه نزدیک و اصلی افغانستان بیشترین تاثیرات را از تشدید درگیری‌ها و بحران داخلی این کشور متحمل خواهند شد.

وی گفت: احتمال تغییرات و دگرگونی‌های بسیار در افغانستان بدون برنامه صلح وجود دارد زیرا ما شاهد پیشروی طالبان برای کنترل آسان مناطق بیشتر در افغانستان بدون هیچ مقاومت از طرف مقابل هستیم.

دُرانی افزود: اوضاع در افغانستان جدی است و ممکن است این کشور شاهد تغییراتی باشد که البته صلح در آن جایی نخواهد داشت، در این صورت افغانستان به سمت جنگ داخلی حرکت کرده و وضعیت وخیم‌تر خواهد شد.

وی گفت: نگرانی ما از تبعات تشدید جنگ داخلی افغانستان است که ایران و پاکستان به عنوان دو همسایه اصلی این کشور بیشتر تحت تاثیر این اوضاع قرار گرفته و در اولین مرحله، پناهجویان بیشتری به سمت این کشورها از آن کشور سرازیر خواهند شد.

سفیر سابق پاکستان در ایران افزود: با وجود وضعیت نگران کننده افغانستان ما شاهد هیچ نوع رویکرد جدی از سوی دولت کابل و طالبان نیستیم درحالی که جنگجویان طالبان به آسانی و بدون مواجه بودن با مقاومتی، بسیاری از مناطق افغانستان را تصرف کرده‌اند.

وی اظهار داشت: در صورت درگیری‌ها با طالبان، جنگ داخلی در افغانستان آغاز شده و این وضعیت مردم این کشور را مجبور به پیدا کردن مکان‌های امن‌تر در ایران و یا پاکستان می‌کند.

آصف درانی تاکید کرد: مسئله افغانستان باید به رهبری و خواسته مردم این کشور حل شود، البته آنان باید مراقب عناصر خرابکار باشند، عواملی که نمی خواهند در منطقه صلح برای مردم افغانستان مهیا شود، بنابراین نباید اجازه سوء استفاده از این وضعیت به آنان داده شود.

وی گفت: در صورت هرگونه وخامت اوضاع در افغانستان همسایگان آن یعنی ایران، پاکستان و چین باید مرزهای خود را به طور کامل مسدود کنند و کشورهایی که می‌خواهند برای صلح نقش آفرینی کنند باید دست از حمایت از جناح‌های مختلف افغانستان بردارند و به مردم این کشور اجازه دهند تا برای سرنوشت خودشان تصمیم بگیرند.

سفیر پیشین پاکستان در امارات متحده عربی هشدار داد که هرگونه حمایت خارجی از گروه‌های مختلف در افغانستان باعث پیچیدگی مسائل شده و هرگز نمی‌تواند مشکل افغان‌ها را حل کند.

وزیر امور خارجه پاکستان هفته گذشته در دیدار نماینده ویژه وزیرخارجه جمهوری اسلامی ایران در امور افغانستان ضمن تمجید از تلاش‌های کشورمان برای کمک به پیشبرد روند صلح افغانستان بر لزوم تقویت همکاری‌های دوجانبه و کمک به صلح و ثبات منطقه‌ تاکید کرد.

«شاه محمود قریشی» با قدردانی از تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران برای صلح افغانستان، افزود: تشدید نا امنی و خشونت‌ها در افغانستان همانند گذشته تاثیرات مستقیمی بر دو کشور همسایه ایران و پاکستان دارد.

وی هشدار داد: افزایش درگیری‌ها و خونریزی برای دشمنان صلح فضا ایجاد کرده و این عناصر ممکن است برای تخریب تلاش‌های صلح در افغانستان تقویت شوند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha