۷ تیر ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۱۰
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84386080
۰ نفر

برچسب‌ها

وزیران گروه ۲۰ در ایتالیا چه می‌کنند؟

لندن – ایرنا – وزرای امور خارجه ۲۰ قدرت اقتصادی جهان در ایتالیا که ریاست دوره‌ای گروه بیست را برعهده دارد گردهم آمده‌اند تا در آستانه برگزاری اجلاس سران پیرامون موضوعات مختلف بین‌المللی از تحولات آب و هوایی تا چالش‌های چندجانبه‌گرایی بحث و تبادل نظر کنند.

به گزارش ایرنا، امروز (دوشنبه) در «رُم» اجلاس ائتلاف بین‌المللی ضد داعش برگزار خواهد شد تا وزرای امور خارجه کشورهای عضو گروه بیست درباره به اصطلاح تلاش‌ها برای پایداری شکست داعش بحث و تبادل نظر کنند. دیپلمات‌ها همچنین قرار است راههای اعمال فشار بر باقی‌مانده شبکه داعش در عراق، سوریه و سایر نقاط جهان از جمله آفریقا را از طریق تقویت ثبات سیاسی کشورها و مقابله با منابع مالی داعش بررسی کنند.

دومینیک راب وزیر امور خارجه انگلیس امروز در توئیتی عنوان کرد که دولت لندن برای مقابله با داعش در منطقه چاد آفریقا ۱۲.۶ میلیون پوند کمک مالی می‌کند. پیشتر وزیر امور خارجه آلمان هم در پیام توئیتری عنوان کرد که برای شرکت در «یک ماراتن کوچک چندجانبه‌گرایی» راهی «رم» است.  

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا هم در آخرین ایستگاه سفر اروپایی خود در ایتالیا به سر می‌برد. او هفته پیش برای شرکت در اجلاس بین‌المللی لیبی راهی برلین شد و سپس به پاریس رفت تا در آن جا با همتای فرانسوی و رئیس جمهوری این کشور دیدار کند.

بلینکن دیروز در «رُم» با یائیر لاپید همتای صهیونیستی خود دیدار کرد تا حمایت همه‌جانبه واشنگتن از این رژیم جنایتکار را مورد تاکید قرار دهد. 

فردا نشست دیپلمات های گروه ۲۰ در شهری واقع در جنوب ایتالیا به نام ماترا برگزار خواهد شد. این اجلاس از دو بخش تشکیل شده که در بخش نخست شرکت‌کنندگان در خصوص حکم‌رانی بین‌المللی و چندجانبه‌گرایی به عنوان ابزار کلیدی دربرابر چالش‌های جهانی از جمله خروج از بحران کرونا، تغییرات اب و هوایی و تجارت بین‌الملل بحث و تبادل نظر خواهند کرد.

بخش دوم اجلاس نیز به روابط با قاره آفریقا و توسعه پایدار اختصاص یافته و دیپلمات‌ها پیرامون تحولات مهم این منطقه از وضعیت زنان تا تجارت و تغییرات اقلیمی گفت‌وگو خواهند کرد.

عصر فردا هم وزرای توسعه بین‌الملل گروه ۲۰ در ماترا تشکیل جلسه خواهند داد تا پیرامون نحوه حمایت مالی از طرح‌های توسعه پایدار و خروج از بحران اقتصادی ناشی از همه‌گیری کرونا در کشورهای در حال توسعه بحث و تبادل نظر کنند.

ایتالیا که ریاست دوره‌ای اجلاس گروه ۲۰ را بر عهده دارد، سه محور « مردم، سیاره زمین و آبادانی» را به عنوان محورهای اصلی اجلاس انتخاب کرده‌ است. این برای نخستین بار در تاریخ گروه ۲۰ است که وزرای امور خارجه و توسعه بین‌الملل هم زمان تشکیل جلسه می‌دهند.

گروه بیست یک مجمع بین‌المللی است که اعضای آن ۸۰ درصد اقتصاد جهان را در دست دارند. این گروه از سال ۱۹۹۹ به این سو هر ساله تشکیل جلسه داده و از ۱۳ سال پیش هم سران کشورها سالانه ملاقات می‌کنند. نشست بعدی سران گروه بیست ۳۰ اکتبر عنوان شده که قرار است در «رم» برگزار شود.

بر اساس این گزارش، چهارشنبه اجلاس وزارتی دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در «بریندیزی» ایتالیا برگزار خواهد شد. ریاست این نشست برعهده «لوئیجی دی مایو» وزیر امور خارجه ایتالیا و رئیس برنامه جهانی غذا خواهد بود. محور اصلی این نشست بررسی چالش‌های لجستیکی درباره آینده بحران های بشردوستانه و بهداشتی با گوشه چشمی به تجربه بحران کرونا عنوان شده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha